yaklaşan saat
kuranda islam, kuran ışığında araştırmalar


 

Haberler/...

GAMA IŞINININ DÜNYA'YA VURMASI ÖNLENEMEZ GELMİŞSE GELMİŞTİR

Birer ışık olan Gama ışınları, ışık hızında (300 000 km/s hızla) yol aldıklarından Dünya'ya vardıklarında her şey biter. Bu yüzden bu konuda insanları uyaracak ya da koruyacak bir sistem bulunmuyor. Bu olduğunda, gündüz ya da gecenin ortasında gökyüzünde aniden çok kısa bir süre için parlak bir ışık, yeni bir Güneş gibi belirir. Gama ışınlarının kendileri görünmezdir fakat atmosfer onları soğurur ve görülebilir dalga boylarında geri salar. Böylece Gama ışınları, atmosfere sızarken tüm gökyüzü gözleri kamaştıracak şekilde parlaklaşır. Bu da bir şeylerin ters gittiğinin ilk göstergesi olur. Gama ışınları, Dünya'ya ulaştığında ilk darbeyi alacak olan atmosferdir. Bilim adamları, atmosferin sadece 85 dk'da çok ciddi bir zarar göreceğini ve düzelmesinin 10 yıl kadar alacağını tahmin ediyor.

Gama ışını patlamaları(GIP) ile ilgili çalışmalar, hem patlamaların mekanizmalarını anlamaya, hem de olası bir GIP'ın Dünya'ya etkilerinin neler olacağını saptamaya yönelik devam etmektedir.

Bilim adamları Gama ışını patlamalarını, Dünya'daki yaşamı tehdit eden evrendeki önemli olaylardan daha tehlikeli buluyor. Gama ışını patlamalarını bu kadar tehlikeli yapan ise bu patlamaların muazzam gücü. Bununla beraber her yıl 300.000 GIP meydana geliyor ve gerçekleşen her 300 GIP'dan yalnızca biri bize dönük oluyor. Dolayısıyla sadece biri gözlemlenebiliyor. Dünya'nın bu patlamalarla karşılaşabilmesi için ise ışınımın Dünya'yı nişan alması gerekiyor.

GAMA IŞIMASINI TESPİT EDEN: SWİFT UZAY ARACI

Swift

Swift, Gama ışını patlamalarının çalışmasına adanmış, çok dalga boylu ve üç teleskoplu bir uzay gözlemevidir. Üç teleskobu, GRB'leri ve Gama ışını, X Işını, ultraviyole ve optik dalga bantlarındaki art ışımalarını gözlemlemek için birlikte çalışır. Swift uzay aracı, 50 milisaniye kadar kısa bir sürede Gama ışını patlamalarını tespit edecek kadar hızlıdır. Dünya yüzeyinin 650 km(400 mil) üzerinde yörüngede döner ve aynı anda gökyüzünün yaklaşık altıda birini izleyebilir.

18 Ocak 2022- Salı gecesi, NASA'nın Swift Gamma-Ray Burst Explorer olarak adlandırılan bir Gama ışını uzay teleskobu olan gözlemevi, güvenli moda geçti ve tüm bilim çalışmalarını durdurdu. Bu duruma, görev ekibinin keşfetmeye devam ettiği bir tekerlek arızası neden olmuş olabilir. Bu, teleskopun uzayda 17 yıllık çalışmasındaki ilk tekerlek arızasıdır.

Swift, kendisini yeni bir patlama yönünde hızlı ve otomatik olarak konumlandırma yeteneğinden dolayı seçildi. Bir uzay teleskopu için çok hızlıdır, 1 dakikadan daha kısa sürede dönebilir ve görüntüyü aktarır. 2 saniyeden kısa olan Gama ışını patlamaları, Swift ortaya çıkmadan önce tam bir muammaydı. 2005'te Swift, kısa bir patlamanın ardıl parıltısının ilk gözlemlerini gerçekleştirdi.

Swift bir patlama tespit ettiğinde, patlama sönmeden önce mümkün olduğu kadar çok bilgi toplamak için bir yarış olur. Swift, saat sabahın 3'ü olsa bile Penn State'deki yer kontrolüne hemen bir mesaj gönderir. Mesaj, dünya çapında yaklaşık 900 gökbilimciye cep telefonu, çağrı cihazı veya e-posta yoluyla dağıtılır. Mesajların bazıları, anında patlamaya işaret eden robotik yer teleskoplarına gönderilir.

Uzayda Gama Işını Patlamalarını gözlemlemek için halen göreve devam eden toplam 5 adet uzay gözlemevi bulunmaktadır:
1 -Integral (Avrupa Uzay Ajansı tarafından Ekim 2002'de fırlatıldı)
2 -Swift (NASA tarafından Kasım 2004'de fırlatıldı)-18 Ocak 2022 tarihinden beri arızalı
3 -AGILE (İtalyan Uzay Ajansı tarafından Nisan 2007'de fırlatıldı)
4 -Fermi (NASA tarafından Haziran 2008'de fırlatıldı)
5 -GAP (Japon Uzay Ajansı tarafından Mayıs 2010'da fırlatıldı)

GRB 060218

GRB 060218, daha önce hiç görülmemiş olağandışı özelliklere sahip bir Gama ışını patlamasıydı (GRB olarak kısaltılır). Bu GRB, Swift uydusu tarafından 18 Şubat 2006'da tespit edildi ve adı tarihten türetildi. Koç takımyıldızında bulunuyordu.

GRB 060218'in süresi; neredeyse 2000 saniye-33.33 dakika ve 440 milyon ışıkyılı uzaklıktaki bir galaksideki kökeni, daha önce görülen tipik Gama ışını patlamalarından sırasıyla çok daha uzun ve daha yakındı. Yakın mesafesine rağmen patlama ortalamaya göre oldukça sönüktü. Swift'in ABD'deki Pennsylvania Eyalet Üniversitesindeki Direktörü John Nousek:
"Şubat patlamasının yakınlarda olduğu için ve ışınları doğrudan Dünya'ya yönlendirilmediğinden sönük görünmüş olabileceği"ni söylüyor.

Derleyen: A.E.Bayraktar
yaklasansaat.com, 16/02/2022

Kaynaklar:
1) https://www.space.com/nasa-swift-observatory-safe-mode-reaction-wheel
2) https://www.amnh.org/explore/videos/space/gamma-ray-bursts-flashes-in-the-sky/essay-capturing-phantoms-gamma-ray-bursts
3) https://en.wikipedia.org/wiki/Neil_Gehrels_Swift_Observatory
4) https://en.wikipedia.org/wiki/GRB_060218
5) https://www.newscientist.com/article/dn8776-supernova-comes-with-peculiar-gamma-ray-burst/
6) https://en.wikipedia.org/wiki/List_of_space_telescopes#Gamma_ray

 


ys@yaklasansaat.com

ana sayfa| evren| gezegenler| dünyamiz| dinler| eski kavimler| cin-şeytanlar| haberler| yorum-analiz| seslendirmeler| videolar| site haritası| iletişim| forum| ys kitapları

Bu sitedeki yazı, resim ve dökümanlar, kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.

Yaklaşan Saat'in resmi twitter adresi aşağıdadır. Bu hesabın dışındaki diğer hesaplarla Yaklaşan Saat'in bir ilgisi yoktur: @yaklasansaat