yaklaşan saat
kuranda islam, kuran ışığında araştırmalar


 

Haberler/...

DÜNYA OLUŞTUĞUNDA SUYA SAHİP MİYDİ?

Yeni bir çalışma Dünya'nın su kütlesinin, uzaktan gelen kuyruklu yıldızlar veya asteroidler yerine, gezegenimiz oluştuğu sırada İç Güneş Sistemi'nde bulunan maddelerden gelmiş olabileceğini keşfetti. Science dergisinde yayınlanan bulgular, Dünya'nın daima su kütlesine sahip olduğunu öne sürüyor.

Fransa Lorraine Üniversitesinden araştırmacılar, "enstatit kondrit" adı verilen bir göktaşı türünün, Dünya'daki okyanuslarda bulunan su miktarının en az üç katını ve muhtemelen çok daha fazlasına yetecek hidrojen içerdiğini tespit ettiler. Enstatit kondritler, tamamen İç Güneş Sistemi'nde bulunan maddelerden oluşurlar. Temelde Dünya da başlangıçta aynı maddelerden oluşmuştur.

Baş yazar Laurette Piani şöyle konuştu: "Keşfimiz, Dünya'daki temel yapı taşlarının, Dünya'nın su kütlesinin oluşmasına önemli ölçüde katkıda bulunmuş olabileceğini gösteriyor. Sıcaklık suyun yoğuşması için çok yüksek olmasına rağmen, kayalık gezegen oluşumu sırasında İç Güneş Sistemi'nde hidrojen içeren madde mevcuttu." 

Bu araştırmanın bulguları oldukça şaşırtıcı çünkü genellikle Dünya'nın yapı taşlarının kuru olduğu kabul edilir. Bu yapı taşları, gezegenin oluşumu sırasında, suyun yoğuşması için sıcaklıkların çok yüksek olduğu Güneş sisteminin iç bölgelerinden gelir ve diğer katılarla birleşir. Göktaşları, suyun çok uzaklardan gelmek zorunda olmadığına dair bir ipucu veriyor.

Washington Üniversitesinden Lionel Vacher: "Bana göre keşfin en ilgi çekici kısmı, neredeyse tamamen 'kuru' olduğuna inanılan enstatit kondritlerin beklenmedik bir şekilde oldukça bol miktarda su içermesidir" dedi.

Enstatit kondritlere ender rastlanır, bilinen göktaşlarının yalnızca %2'sini oluşturur. Ancak bu göktaşı türünün Dünya ile izotopik benzerlikleri onları bilhassa ilgi çekici kılıyor. Enstatit kondritler Dünya ile benzer oksijen, titanyum ve kalsiyum izotoplarına sahiptir ve bu araştırma hidrojen ve nitrojen izotoplarının da Dünya'nınki ile benzer olduğunu ortaya koydu. Dünya dışından gelen materyaller üzerine yapılan çalışmalarda, bir elementin izotoplarının bol olması, o elementin kökenini belirlemek için özgün bir imza olarak kullanılır. 

Vacher: "Eğer enstatit kondritler, izotop imzasının işaret ettiği üzere gezegenimizin yapı taşlarıysa; bu sonuç bu tip kondritlerin Dünya'ya yeterince su temin ettiğine işaret eder, ki bu Dünya'nın su kütlesinin kaynağını açıklamak açısından inanılmaz" dedi.

Makale ayrıca, Dünya atmosferinin en bol bileşeni olan atmosferik azotun büyük miktarının enstatit kondritlerden gelmiş olabileceğini ileri sürüyor.

Piani: "Şimdiye kadar bu kondritlerin genellikle Güneş'in yakınında oluştuğu varsayılıyordu. Bu nedenle enstatit kondritlerin genellikle 'kuru' oldukları düşünülüyordu ve sıklıkla yeniden ileri sürülen bu varsayım muhtemelen hidrojen için teferruatlı analizlerin yapılmasını engelledi."

Yaklaşan Saat olarak; Dünyadaki suyun tamamen bu şekilde oluştuğu iddiasının doğru olduğunu sanmıyoruz. Kuyruklu yıldız bombardımanı göz ardı edilmemelidir.

Güncelleme: 09/01/2021
Kaynak: "Meteorite study suggests Earth may have been wet since it formed"
, sciencedaily.com, çev.Gülnihal İnci, yaklasansaat.com, 27/08/2020


ys@yaklasansaat.com

ana sayfa| evren| gezegenler| dünyamiz| dinler| eski kavimler| cin-şeytanlar| haberler| yorum-analiz| seslendirmeler| videolar| site haritası| iletişim| forum| ys kitapları

Bu sitedeki yazı, resim ve dökümanlar, kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.

Yaklaşan Saat'in resmi twitter adresi aşağıdadır. Bu hesabın dışındaki diğer hesaplarla Yaklaşan Saat'in bir ilgisi yoktur: @yaklasansaat