yaklaşan saat
kuranda islam, kuran ışığında araştırmalar


 

Haberler/...

BAL, ANTİBİYOTİKLERDEN DAHA İYİ TEDAVİ EDİYOR

Rabb'in bal arısına vahyetti: "Dağlarda, ağaçlarda ve yüksek yerlerde kendine evler edin!"
"Sonra, meyvelerin-çiçeklerin tümünden ye! Böylece, Rabb'inin yollarında, boyun eğmiş olarak dolaş!" Arıların karınlarından, muhtelif renkte içecek-şerbetler çıkar ki, 'onda(balda)' insanlar için şifa vardır. Muhakkak düşünen bir topluluk için bunda bir ayet vardır.
[NAHL (16)/ 68-69]

Peygamber(sav): "Kim her ay ÜÇ (gün) sabahleyin BAL yalarsa, o kimsenin başına büyük bela gelmez."(İbn Mace, C.9, Hno: 3450)

Peygamber(sav): "Şu şifalı iki şeye devam ediniz: BAL ve KUR'AN."(İbn Mace, C.9, Hno: 3482)

Peygamber(sav): "Peygamber(sav), hastalandığı zaman bir avuç çörek otuyla beraber BAL ve SU içerdi."(M.Zevaid, C.8, Hno:8295)

Yeni yapılan araştırmalar, balın reçetesiz satılan ilaçlardan daha etkili olduğunu gösteriyor. Araştırmacılar balın öksürük, tıkalı burun ve boğaz ağrısına karşı bilinen tedavilerden daha iyi olabileceğini söylüyorlar. İçeriği ucuz, rahatlıkla elde edilebilir ve neredeyse hiç yan etkisi yok.

Oxford Üniversitesinden bilim insanlarının söylediğine göre; doktorlar, etkili olmamasına rağmen sıklıkla enfeksiyonlar için yazılan antibiyotiklere uygun alternatif olarak balı önerebilirler. Üst solunum yolu enfeksiyonu burnu, boğazı, gırtlağı ve soluk borusundan akciğerlere giden geniş hava yollarını (bronşları) etkiler. Ulusal Sağlık Hizmeti (NHS), gıda zehirlenmesi riskinden dolayı balın, bir yaşın altındaki bebeklere verilmemesine karşı uyarsa bile, çocuklarda uzun süredir öksürük ve soğuk algınlığını iyileştirmek için evlerde tedavi olarak kullanılmaktadır. Ancak balın, yetişkinlerde üst solunum yolu semptomlarına karşı etkisinin kanıtı sistematik olarak gözden geçirilmemiştir. Bunu ele alarak bilim insanları balı ve genel tedaviyi (antihistaminikler, balgam söktürücüler, öksürük kesiciler ve ağrı kesicileri) karşılaştıran çalışmalar için verileri incelediler. Farklı yaşlardan 1761 katılımcıyı içeren 14 uygun klinik test buldular.

Veri analizleri balın, semptomları iyileştirmekte genel tedavilerden -özellikle öksürüğün şiddeti ve sıklığında- daha etkili olduğunu gösterdi. Hatta çalışmalardan ikisi, balla tedavi edilen hastalarda semptomların bir ila iki gün daha az sürdüğünü gösterdi. Bununla birlikte Oxford Üniversitesi Tıp Fakültesindeki araştırmacılar, balın karmaşık bir madde olduğunu ve tek biçimli bir ürün olmadığının altını çizdiler.

BMJ Kanıta Dayalı Tıp dergisinde yazarlar şöyle dediler:
"Üst solunum yolu enfeksiyonları, antibiyotik verilmesinin en sık sebebidir. Üst solunum yolu enfeksiyonlarının çoğunun viral olmasından dolayı, antibiyotik hem etkisiz hem yersiz olmaktadır."

Araştırmacılar, doktorların üst solunum yolu enfeksiyonunu güvenli bir şekilde tedavi etmek için reçete yazmak istediklerinde balın alternatif olabileceğini öne sürüyorlar ve yapılan çalışmalarda şu sonuçlara vardılar:
"Bal, hastalar tarafından iyi bilinen ve sıkça kullanılan bir ilaçtır. Hem ucuz ve erişimi kolay hem de zararları sınırlıdır. Hekimler üst solunum yolu enfeksiyonu için ilaç yazmak istediklerinde; biz balı antibiyotiklere karşı bir alternatif olarak öneriyoruz. Bal, genel tedavi alternatiflerinden daha etkili ve daha az zararlıdır. Antimikrobiyal direncin -antibiyotik direncin- sebep olacağı zararları önler."

Güncelleme: 01/02/2021
Kaynak: "Honey better treatment for coughs and colds than antibiotics, study claims"
, theguardian.com, çev. Zehra Demirpehlivan, yaklasansaat.com, 19/08/2020


ys@yaklasansaat.com

ana sayfa| evren| gezegenler| dünyamiz| dinler| eski kavimler| cin-şeytanlar| haberler| yorum-analiz| seslendirmeler| videolar| site haritası| iletişim| forum| ys kitapları

Bu sitedeki yazı, resim ve dökümanlar, kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.

Yaklaşan Saat'in resmi twitter adresi aşağıdadır. Bu hesabın dışındaki diğer hesaplarla Yaklaşan Saat'in bir ilgisi yoktur: @yaklasansaat