yaklaşan saat
kuranda islam, kuran ışığında araştırmalar


 

Haberler/...

SÜPERNOVA PATLAMALARININ DÜNYA'DA ETKİLERİ VE AĞAÇ HALKALARINDAKİ KARBON İZOTOPU

Colorado Boulder Üniversitesinden yerbilimci Robert Brakenridge tarafından yapılan yeni bir araştırmaya göre, Dünya'dan binlerce ışık yılı uzaklıkta gerçekleşen devasa enerji patlamaları, gezegenin biyolojik ve jeolojik yapısında bazı izler bırakabilir.

International Journal of Astrobiology'de yayınlanan çalışmada, evrendeki en şiddetli patlamalar olduğu bilinen süpernovaların etkileri derinlemesine incelendi. Araştırma dönemindeki son birkaç ayda, gözlemlenen süpernova patlamalarından sadece bir tanesinin bile Güneş'in tüm ömrü boyunca üreteceği enerjiye denk bir enerji yaydığı tespit edildi.

Colorado Boulder Üniversitesi Arktik ve Alpler Enstitüsünden kıdemli araştırmacı Brakenridge araştırmaya ilişkin şu açıklamalarda bulundu:
"Teleskoplar vasıtasıyla başka galaksilerdeki süpernovaları sürekli gözlemleyebiliyoruz. Bir galaksi sisli bir nokta gibi görünürken, birdenbire bir yıldız ortaya çıkar, belirginleşir ve neredeyse galaksinin geri kalanının parlaklığına eşdeğer bir parlaklık yayar."

Dünya'ya yakın gerçekleşecek bir süpernova insan uygarlığını silip yok etme kapasitesindedir. Hatta Brakenridge'nin iddialarına göre, çok daha uzaktaki patlamalar bile Dünya üzerinde birçok şeye zarar verebilir. Süpernovadan yayılan tehlikeli radyasyon banyosu ve koruyucu ozon tabakasının zarar görmesi karşılaşılabilecek tehlikeler arasında.
Brakenridge araştırmasında, ağaç halkalarının bu uzak-kozmik patlamalara bağlı bazı izler taşıdıklarını iddia etmektedir. Teorik olarak son 40,000 yılda gerçekleşen, nispeten yakın süpernova patlamalarının Dünya ikliminde en az dört defa karmaşaya neden olduğu iddialar arasında.  

Mevcut verilere göre kesin sonuç çıkarmak için henüz erken olsa da uzayda bir şeyler oluyorsa onun sadece uzayı etkilemeyeceği; Dünya üzerindeki yaşamın istikrarı için de kritik etkilere sahip olduğu söylenebilir. Brakenridge: "Bunlar ekstrem olaylar, ve onların potansiyel etkileri ağaç halkası kayıtlarıyla uyumlu gözükmektedir" diye yorumda bulundu.

RADYOKARBON SEVİYELERİNDE ARTIŞ

Brakenridge'nin araştırması, radyokarbon olarak da bilinen Dünya'da çok az miktarda bulunan karbon-14 atomunun tespitine dayanmaktadır. Karbonun izotopu olan radyokarbon atmosferimize uzay bombardımanıyla yayılan kozmik ışınlarla gelmektedir.

Brakenridge, "Ağaç halkalarını incelediğimizde, genellikle yıldan yıla değişmeyen sabit miktarlar tespit ettik. Ağaçlar karbondioksiti topluyor ve bu karbonlardan bir kısmı radyokarbona dönüşüyor" dedi.

Bazı durumlarda ağaçlardaki radyokarbon miktarı sabit seyretmez. Bilim adamları ağaç halkalarındaki bu karbon izotopunun yoğunluğunu değiştiren faktörler arasında aniden gelişen ve görünürde Dünya sebepli olmayan faktörlerin de olabileceği öngörüsünde bulundu. Birçok bilim adamı, Güneş patlamalarının ya da Güneş'in yüzeyindeki devasa enerji püskürmelerinin, ağaç halkalarını etkileyebileceğini iddia ederken Brakenridge: "Ağaç halkalarındaki değişimleri, karasal olaylarla açıklamak oldukça yetersiz. Burada muhtemel iki olasılık var: Güneş ya da süpernova patlamaları. Bence süpernova hipotezi çabuk yok sayıldı" dedi.

KIRMIZI DEV YILDIZ "BETELGEUS"DAKİ TEHLİKE

Araştırmacılar, başka galaksilerdeki yüksek seviyede gama radyasyonu üreten süpernovaları kayıt altına almaktadır. Gama radyasyonu Dünya'da radyokarbon oluşumunu tetikleyen bir radyasyon çeşididir. Bu karbon izotopları kendileri bir tehlike oluşturmasa da seviyelerindeki bir artış gezegenimize yüzlerce ila binlerce ışık yılı uzaklıktaki süpernovanın enerjisi hakkında ipucu verebilir. Brakenridge, hipotezini test etmek için geçmiş süpernova kayıtlarını inceledi. Dünya'ya görece yakın son 40,000 yıllık süpernovaları inceledi. Bilim adamları bunun için nebulaların arkalarında bıraktıkları izler üzerinde çalışmaktadır. Daha sonra Brakenridge bu galaktik havai fişeklerin tahmini zamanları ile ağaç halkalarındaki kayıtları karşılaştırdı.

Üzerinde çalışılan en yakın sekiz süpernova patlaması ile Dünya üzerinde kaydedilen açıklanamayan radyokarbon artışları arasında bir ilişki olduğu ortaya çıktı. Dünya'dan yaklaşık 815 ışık yılı uzaklıkta bulunan Vela takımyıldızının ilk yıldızlarından biri, yaklaşık 13,000 yıl önce süpernovaya dönüştü. Bundan kısa bir süre sonra da Dünya'daki radyokarbon seviyesi şaşırtıcı şekilde neredeyse %3 oranında arttı.

Bulgular henüz kesin sonuca varmak için somut kanıt niteliğinde değil. Bilim adamları süpernovaları tarihlerken bazı sıkıntılar yaşıyor. Örneğin Vela patlamasının 1500 yıllık bir hata ile hesaplanmış olması muhtemel. Süpernova patlamalarının Dünya üzerindeki bitkiler ve hayvanlar üzerine etkileri henüz net anlaşılabilmiş değil. Ama Brakenridge, bunun daha fazla araştırılması gereken çok mühim bir konu olduğunu belirtiyor. Bazı astronomlar, Orion takımyıldızındaki kırmızı dev yıldız olan Betelgeuse'un çökmesi ve süpernovaya doğru gitmesiyle ilgili bazı işaretler topladıklarını açıkladı. Üstelik bu kırmızı Dev, Dünya'ya Vela'dan daha yakın; yaklaşık 642,5 ışık yılı uzaklıkta bulunmaktadır. Brakenridge konuya ilişkin endişesini şöyle ifade etmektedir: "Umalım ki bu olayın eli kulağında değildir; çünkü Betelgeus, Dünya'ya gerçekten çok yakın."

Güncelleme: 10/06/2021
Kaynak
: "Tree rings may hold clues to impacts of distant supernovas on Earth", sciencedaily.com, çev. Ayşegül Kesmez, yaklasansaat.com, 11/11/2020


ys@yaklasansaat.com

ana sayfa| evren| gezegenler| dünyamiz| dinler| eski kavimler| cin-şeytanlar| haberler| yorum-analiz| seslendirmeler| videolar| site haritası| iletişim| forum| ys kitapları

Bu sitedeki yazı, resim ve dökümanlar, kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.

Yaklaşan Saat'in resmi twitter adresi aşağıdadır. Bu hesabın dışındaki diğer hesaplarla Yaklaşan Saat'in bir ilgisi yoktur: @yaklasansaat