yaklaşan saat
kuranda islam, kuran ışığında araştırmalar


 

Haberler/...

GULF STREAM SİSTEMİ BİN YILIN EN ZAYIF SEVİYESİNDE

Atlantik Meridyenel Devinim Sirkülasyonu(AMOC) olarak da bilinen Gulf Stream Sistemi, bin yılı aşkın süredir hiçbir zaman, son yıllardaki kadar zayıf olmamıştı. Bu sonuç İrlanda, Birleşik Krallık ve Almanya'dan bilim insanlarının yaptığı yeni bir çalışmayla elde edildi. Araştırmacılar AMOC'un akıntı geçmişini elde etmek için, yüzlerce yıl öncesine kadar giden, okyanus tortuları veya buz çekirdekleri gibi çoğunlukla doğal arşivlerden alınan temsili verileri derlediler. Muhtemelen insan kaynaklı iklim değişikliğiyle bağlantılı olan 20. yüzyıldaki gibi bir yavaşlamanın, son 1000 yıldır görülmediğine dair tutarlı kanıtlar buldular. Dev okyanus sirkülasyonu AMOC; Avrupa'daki hava durumu ve ABD'deki bölgesel deniz seviyeleri ile bağlantılıdır. Ayrıca akıntının yavaşlaması, Atlantik Okyanusu'nun kuzeyinde gözlenen Soğuk Damla olarak bilinen soğuk su bölgesi ile ilişkilidir.

Postdam İklim Etkisi Araştırma Enstitüsünden, Nature Geoscience dergisinde yayınlanacak çalışmayı başlatan Stefan Rahmstorf şöyle dedi:
"Gulf Stream Sistemi dev bir taşıyıcı bant gibi çalışır. Sıcak yüzey sularını ekvatordan kuzeye doğru taşırken; tuz oranı düşük soğuk derin suları güneye geri gönderir. Saniyede yaklaşık 20 milyon metreküp su taşır, bu da Amazon akıntısının neredeyse 100 katı kadardır."

Rahmstorf ve meslektaşlarının geçmişte yaptıkları çalışmalar, 20. yüzyılın ortalarından itibaren okyanus akıntısında yaklaşık %15 yavaşlama olduğunu gösterdi ve bunu insan kaynaklı küresel ısınmaya bağladılar. Ancak yavaşlamanın uzun dönemli oluşumuna dair sağlam bir tablo şimdiye kadar yoktu. Araştırmacılar, bu tabloyu temsili veri çalışmalarının sonuçlarını incelerken elde ettiler.

Rahmstrof: "Çok sayıda çalışmayı ilk kez birleştirdik ve bu çalışmaların son 1600 yıldaki AMOC değişimine dair tutarlı bir tablo ortaya koyduğunu gördük. Çalışma sonuçları akıntının 19.yüzyılın sonlarına kadar nispeten istikrarlı olduğunu gösteriyor. Mini Buzul Çağı'nın yaklaşık 1850'de sona ermesiyle birlikte, okyanus akıntıları zayıflamaya başladı, 20. yüzyılın ortalarından itibaren ikinci, daha şiddetli bir zayıflama onu takip etti."

Hükümetlerarası İklim Değişikliği Paneli
'nin(IPCC) okyanuslar ile ilgili 2019 özel raporu, AMOC'un 1850-1900 yıllarına göre zayıfladığından orta derecede emin.

SICAKLIKTAN AKIŞ HIZI DEĞİŞİKLİKLERİNE: GEÇMİŞTEKİ İKLİM DEĞİŞİMLERİNİ MODELLEME SANATI

Direkt AMOC ölçümleri henüz 2004 yılında başladığı için, araştırmacılar yavaşlamanın uzun vadeli perspektifi hakkında daha fazla bilgi edinmek amacıyla, temsili veri denilen dolaylı bir yaklaşım uyguladılar. Geçmişe tanıklık eden temsili veriler; ağaçların yaş halkaları, buz çekirdekleri, okyanus tortuları ve mercanlar gibi doğal çevresel arşivlerle birlikte, gemilerin seyir defteri gibi tarihsel verilerden toplanan bilgilerden oluşur.

Maynooth Üniversitesi İrlanda İklim Analiz ve Araştırma Biriminden Levke Ceasar şöyle açıkladı:
"Okyanus akıntılarıyla ilgili bilgi edinmek için 100 ila yaklaşık 1600 yıl öncesine dayanan üç farklı türde verinin kombinasyonunu kullandık. Bu veriler; Atlantik Okyanusu'nda sıcaklık dağılımı, yeraltı su kütlesi nitelikleri ve derin denizlerdeki tortuların tanecik boyutlarıydı. Temsili veriler tek başlarına AMOC'un değişimini ifade etmede yetersizken, bu üç verinin kombinasyonu devrilme sirkülasyonuna dair sağlam bir tablo ortaya koydu."

AMOC NEDEN YAVAŞLIYOR?

Sera gazlarının neden olduğu küresel ısınmaya karşı bir reaksiyon olarak ortaya çıkan AMOC yavaşlaması, iklim modelleri tarafından uzun zamandır tahmin edilmektedir. Birçok araştırmaya göre, gözlemlenen yavaşlamanın sebebi büyük ihtimalle küresel ısınmadır. Atlantik devrilme, okyanus suyunun yoğunluğundaki farklılıklar tarafından tetiklenen ve bilim insanlarının derin konveksiyon adını verdikleri olay tarafından yönlendirilir. Buna göre, sıcak ve tuzlu su güneyden kuzeye doğru hareket eder ve orada soğur, böylece daha yoğun hale gelir. Su yeterince yoğunlaştığında, daha derin okyanus katmanlarına batar ve güneye doğru geri akar. Küresel ısınma bu mekanizmayı bozar. Yükselen yağış miktarı ve Grönland Buz Tabakası'nın erimesindeki artış, okyanus yüzeyine tatlı su karıştırır. Bu durum tuzluluğu ve dolayısıyla da yoğunluğu azaltır. Suyun derin okyanus katmanlarına batmasını engeller ve böylece AMOC akımını zayıflatır.

Akımın zayıflaması, Kuzey Atlantik'in son yüzyılda benzersiz ve büyük çapta soğumasıyla da bağlantılıdır. Bu "Soğuk Damla" adı verilen olay, bu bölgeye daha az ısı taşıyan AMOC'un yavaşlamasının bir sonucu olarak iklim modellerinde öngörüldü. Levke Caesar'ın açıkladığı gibi, AMOC yavaşlamasının sonuçları Atlantik'in her iki tarafında yaşayan insanlar için çok yönlü olabilir:
"AMOC'un kuzeye doğru yüzey akımı, su kütlelerinin ABD'nin Doğu Kıyısı'ndan uzağa, sağa doğru sapmasına neden oluyor. Bu sapma, akıntıları Kuzey Yarım Küre'de sağa çevirirken, Güney Yarım Küre'de sola çeviren Dünya'nın dönüşünden dolayı gerçekleşir. Akıntı yavaşladıkça bu etki zayıflar ve daha çok su ABD'nin Doğu Kıyısı'nda birikerek deniz seviyesinin yükselmesine neden olabilir."

Avrupa'da AMOC'un daha fazla yavaşlaması, Atlantik'ten gelen kış fırtınalarının güzergahlarının değişmesi, şiddetlerinin artması gibi daha olağanüstü hava olaylarının gerçekleşeceği anlamına gelebilir. Başka araştırmalarda, olağanüstü sıcaklık dalgaları veya yaz yağışlarında azalmaya dair olası sonuçlar bulundu. Başka tam olarak ne gibi sonuçlar olduğu güncel araştırmanın konusudur.

Rahmstorf:
"Küresel ısınma devam ederse Gulf Stream Sistemi daha da zayıflayacak. En yeni iklim modellerine göre 2100 yılına kadar %34 ila 45 oranında zayıflayacağı öngörülüyor."

Bu bizi akımın kararsız olduğu tehlikeli eşiğe getirebilir.

Güncelleme: 22/06/2021
Kaynak: "Gulf Stream System at its weakest in over a millennium
", sciencedaily.com, çev. Gülnihal İnci, yaklasansaat.com, 25/02/2021


ys@yaklasansaat.com

ana sayfa| evren| gezegenler| dünyamiz| dinler| eski kavimler| cin-şeytanlar| haberler| yorum-analiz| seslendirmeler| videolar| site haritası| iletişim| forum| ys kitapları

Bu sitedeki yazı, resim ve dökümanlar, kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.

Yaklaşan Saat'in resmi twitter adresi aşağıdadır. Bu hesabın dışındaki diğer hesaplarla Yaklaşan Saat'in bir ilgisi yoktur: @yaklasansaat