yaklaşan saat
kuranda islam, kuran ışığında araştırmalar


 

Haberler/...

GÜNEŞ VE D VİTAMİNİ BAĞIRSAKLARINIZIN DAHA SAĞLIKLI OLMASINI SAĞLAR

Güneşe maruz kalmak D vitamini üretimini artırır. Yeni bir araştırmaya göre ise D vitamini, sindirim sistemimizdeki bazı mikropları da etkiliyor.

Eğer Güneş'in altında çok fazla zaman harcıyorsanız herkes kızarmış teninizden bunu anlayabilir. Ancak Frontiers in Microbiology dergisinde yayınlanan yeni bir araştırmaya göre, Güneş'e yalnızca yeterli miktarda maruz kalıyorsanız, bilim insanları bunu dışkınızdan da anlayabilir.

Araştırmacılar ultraviyole ışığa nasıl tepki verdiklerini gözlemlemek için, D vitamini seviyesi düşük insanlarla çalıştılar. Bu tür Güneş ışığı vücudumuzun yeterli miktarda D vitamini almasının başlıca yollarından biridir. Bilim insanları ultraviyole ışığa maruz kalmanın, kemik yapıtaşlarının seviyesini artırmanın yanında, katılımcıların bağırsak florasını daha sağlıklı hale getirdiğini gözlemlediler.

Sonuçlar ışık terapisinin ileride, multiple skeleroz veya inflamatuar bağırsak hastalığı olan insanlar için faydalı olabileceğini ortaya koydu. Bu iki hastalık da dengesiz bağırsak florası ile alakalı ve bu konuda D vitamini yardımcı olabilir. Güneş ışığının belirli elementleri de vücudun D vitamini üretimini artırabilir. British Columbia Üniversitesinden araştırmacı ve makalenin yazarlarından Else Bosman, bu nedenle bulguların, Güneş ile başlayan bu zincirleme reaksiyonun genel bağırsak sağlığını etkileyebileceğini gösterdiğini söylüyor.

Ultraviyole B, güneş yanığına neden olabilen veya cilt kanseri riskini artırabilen ama aynı zamanda vücudumuzun D vitamini üretimini harekete geçiren bir ışık türüdür. Kanada gibi yüksek enlemlerde ultraviyole seviyesi düşebilir. Yeterince Ultraviyole B ışığı alamamak, kronik bağırsak iltihabı başlangıcıyla bağlantılı olduğu için ve D vitamini bağırsak florasının sağlığını etkilediği için Bosman ve araştırma ekibi bu üç unsurun birbirlerini nasıl etkilediğini gözlemlemeye karar verdiler.

Araştırmacılar 21 genç ve sağlıklı kadının deneye katılımını sağladı ve bütün kışı Kanada'da geçirdikten ve muhtemelen pek Güneş göremedikten sonra bütün katılımcılara Ultraviyole B ışık terapisi uygulandı. Bu tedavi halihazırda cilt bakımı kliniklerinde uygulanmaktadır. Araştırmacılar Ultraviyole B ışığının, bazı hastaların sedef hastalığı ve dermatit gibi cilt problemlerini yatıştırabileceğini biliyordu. Tedaviden birkaç gün önce ve birkaç gün sonra, araştırmacılar D vitamini seviyelerini değerlendirmek için kan ve bağırsak florası üzerinde çalışmak için de dışkı örnekleri aldılar.

Kadınlardan bazıları önceden beri D vitamini takviyesi alıyordu. Işığa maruz kalmadan önce, D vitamini takviyesi almayan kadınlardan biri dışında hepsinin kanındaki vitamin seviyesi yetersizken, D vitamini takviyesi alanlarınki yeterliydi. Işık terapisinden sonra, katılımcıların ortalamasının kanlarındaki D vitamini seviyesi yükseldi. Dışkı örnekleri, D vitamini takviyesi almayanların bakteri sağlığının arttığını ve D vitamini alanların bağırsak çeşitliliği ile aynı seviyeye ulaştığını gösterdi.

Bosman, bu araştırmanın başlangıç niteliğinde olduğunu söyledi. Çünkü yalnızca sağlıklı katılımcıların bağırsaklarını incelediler ve ne kadar D vitamini aldıkları konusunda katılımcıların kendi bildirimlerine güvendiler. Ayrıca araştırmacılar bağırsak mikroplarının ne tür besleyici maddeler veya faydalar ürettiklerini değil sadece sayılarını hesaba kattılar. Bosman bununla birlikte, ultraviyole ve deri üzerine birçok araştırma olmasına rağmen bunun sistemik bağışıklıkla ilişkisinin çok çalışılmamış olduğunu söyledi. Bu çalışma bu yöndeki ilk adımdır.

Güncelleme: 22/03/2021
Kaynak:
"Spending Time in the Sun Might Make Your Gut Healthier", discovermagazine.com, çev. Gülnihal İnci, yaklasansaat.com, 25/10/2019

KORONAVİRÜS HASTALARINDA "D VİTAMİNİ" EKSİKLİĞİ TESPİT EDİLDİ
D vitamini eksikliğinin bilinen hastalıkların seyrini ciddileştirmesinin yanında koronavirüse yakalanma riskini arttırdığı yolundaki deliller artık netlik kazanmaya başladı. Klinik Endokrinoloji ve Metabolizma Dergisinde yayınlanan son araştırmalardan birisinde İspanya'da bir hastanede yatılı Covid-19 hastalarının %80'inin aynı zamanda "Güneş ışığı vitamini" (Dvitemini) eksikliği çektiği raporlandı. Çalışmada ayrıca virüsün teşhis edilmesi ve tedavisinde D vitamininin dikkate alınması özellikle hastalığın ciddi ilerlediği yaşlı hastalardaki sonuçların iyileşmesine yardımcı olabileceği belirtildi.
http://www.yaklasansaat.com/haberdosya/2020/3_11_20_dvit_c19.asp

D vitamini ile Kanser Arasındaki İlişki Anlamlı mı?
Kaliforniya, San Diego Tıp Fakültesinden araştırmacılar, yüksek D vitamini seviyelerinin göğüs kanseri riskini azaltmasıyla bağlantılı olduğunu öne sürdüler. Bilim adamları, 3325 karma katılımcı ile çalışan, iki rasgele klinik deneyden ve 1713 katılımcıyı kapsayan ileriye yönelik bir çalışmadan veriler topladılar. Bu çalışmalarla kadınlarda göğüs kanseri riski ile kandaki D vitamininin ana formu olan 25-hidroksivitamin D düzeyi arasındaki ilişkiyi geniş bir yelpazede incelediler.
http://www.yaklasansaat.com/haberdosya/2018_haberleri/28_08_2018_dvitamini.asp

Bir Araştırma: D Vitamini Solunum Hastalıklarını Azaltıyor
Yeni bir araştırmaya göre, çok yakında D vitamini ölümcül solunum yolları virüslerini tedavi etmek için kullanılabilecek. Yüksek dozda "Güneş ışığı vitamini" alan yaşlı hastalarda, akciğer enfeksiyonunun meydana gelme olasılığı diğerlerine göre %40 daha düşüktür.
http://www.yaklasansaat.com/haberdosya/2017_haberleri/10_02_17_dvitamini.asp

D Vitamini Eksiliği Mesane Kanseri Riskini Artırıyor
Yeni bir araştırmaya göre, diyetinde yeteri kadar D vitamin bulunmayan kişilerde yüksek oranda mesane kanserine yakalanma riski bulunuyor. Yaz boyunca çoğu kişi, ihtiyaçları olan bu Güneş vitaminini, Güneş'in UV ışınlarından alıyor. Ancak kışın yeteri miktarda D vitamini almak mümkün değil, her ne kadar yağlı balıklarda, kırmızı ette ve yumurta sarısında bulunsa da.
http://www.yaklasansaat.com/haberdosya/2016_haberleri/27_11_16_dvitamini.asp

D Vitamini Eksikliği ile MS Hastalığı Arasında İlişki Olduğu Kanıtlandı
Yapılan bir araştırma, D vitamini eksikliğinin doğrudan Multipl Skeleroz(MS) hastalığına neden olduğunu ortaya koydu. Bu buluş halk sağlığına yönelik önemli sonuçlar taşıyor. Çünkü araştırmacılar birçok insanın temel vitamin seviyelerinin yetersiz olduğunu belirtiyor. Bulgular, sinir liflerinin zarar görmesine yol açan bir öz bağışıklık hastalığı olan MS oranlarının, neden çok az güneşli gün yaşayabilen, Kuzey Avrupa gibi yüksek enlem bölgelerinde daha fazla olduğunu açıklamada yardımcı olabilir. Çünkü D vitamininin ana kaynağı deride kimyasal bir reaksiyonu tetikleyen Güneş ışınlarıdır.
http://www.yaklasansaat.com/haberdosya/2015_haberleri/29_10_2015_dvitamini-ms.asp

Yüksek D Vitamini Seviyesi Tehlikeli mi?
Kopenhag Üniversitesinden bilim adamları ilk defa kardiyovasküler ölümler ile yüksek seviyedeki D vitamini arasında bir bağlantı olduğunu ortaya çıkardı. Bugüne kadar D vitamini eksikliği halk sağlığı açısından odak noktası olmuştur. Farklı çalışmalar çok düşük seviyedeki D vitamininin sağlığımıza zarar verdiğini ispatlamıştır. Ancak ilk defa Kopenhag Üniversitesi tarafından yapılan bir çalışmada; kandaki D vitamini seviyesinin çok yüksek olması ile felç geçirme ve koroner hastalıklardan ölme riski arasında bir bağlantı olduğu ortaya konuldu. Sonuçlar, "Endokronoloji ve Metabolizma" dergisinde yayımlandı.
http://www.yaklasansaat.com/haberdosya/2015_haberleri/10_04_2015_yuksek_D_vitamini_seviyesi_tehlikeli_mi.asp

D Vitamini Kanserle Mücadelede Bağışıklık Sistemini Destekliyor
Dana- Farber Kanser Enstitüsünde görevli araştırmacılar yeni bir çalışmada; D vitamininin, bağışıklık sistemini güçlendirerek, vücudun kolorektal kansere (kalın bağırsak kanserine) karşı mücadelesinde yardımcı olduğunu gösterdiler.
http://www.yaklasansaat.com/haberdosya/2015_haberleri/12_02_2015_dvit.asp

D Vitamini Eksikliği Dönemsel Depresyonu Tetikliyor
Dvitamini eksikliğinin astım, kanser ve kronik ağrıyı arttırdığına ait veriler elde edilmişti. Şimdilerde Georgia Üniversitesindeki araştırmacılar tarafından yapılan yeni bir çalışmada ise D vitamini seviyesinin düşük olması, dönemsel psikolojik rahatsızlıklar ile ilişkilendiriliyor. Georgia Üniversitesi Eğitim Fakültesindeki Alan Stewart'ın öncülüğünde çalışan araştırma grubu bulgularını "Tıp Hipotezleri" dergisinde yayımladılar.
http://www.yaklasansaat.com/haberdosya/2015_haberleri/28_01_2015_dvit.asp

D Vitamini Nedir? Nasıl Çalışır? Kanser Hücrelerini Engeller mi?
D vitamini, raşitizm hastalarının tedavisi için yapılan uzun araştırmalar sonucunda 1920'de keşfedildi. 10 yıl içinde D vitaminiyle güçlendirilen besinler ile birlikte raşitizm nadir görülen bir hastalık haline geldi. Ancak, raşitizm sorununun çözümü D vitamini araştırmalarının sadece başlangıcıydı. Yapılan araştırmalara göre D vitamini, insan sağlığı için bir çok farklı yönden; kemik çatlaklarından, prostat kanserine; kardiyovasküler rahatsızlıklardan, kas hastalıkları ve diyabete kadar önemli rollere sahip.
http://www.yaklasansaat.com/haberdosya/2015_haberleri/26_01_2015_dvitamini.asp

D Vitamininin Alınması Astım Kontrolü için Güvenli bir Yol
Astım hastaları, astım ilaçlarına çok farklı tepkiler veriyorlar. Bazı kişilerin astımı, nefesle alınan düşük dozda steroidlerle kontrol edilebilirken, bazı kişilerde ise yüksek dozda tabletle alınan steroide rağmen sık sık astım atakları görülüyor. Bazı vakalarda ise steroidler, astımı daha kötü hale getirebiliyor.
http://www.yaklasansaat.com/haberdosya/2015_haberleri/12_01_2015_dvitamini_astim.asp

D Vitamini Akciğer Hastalıklarına %40 Oranında Olumlu Etki Yapıyor
Londra Queen Mary Üniversitesinde yapılan bir çalışmaya göre; D vitamini takviyeleri, D vitamini eksikliği yaşayan hastalarda, kronik obstrüktif akciğer hastalığındaki alevlenmeleri, %40 oranında azaltabilir. Kronik obstrüktif akciğer hastalığı (KOAH), kronik bronşit ve amfizemi de içine alan ve İngiltere'de her yıl 3 milyon insanı etkilediği düşünülen bir hastalıktır.
http://www.yaklasansaat.com/haberdosya/2014_haberleri/31_12_2014_d_vitamini_koah.asp

GÜNEŞ - D VİTAMİNİ
Allah'ın Rahmeti Güneş Herkese Sağlık ve Enerji Yayıyor:
Stratejik D Vitamini Güneş'ten!

D vitamini, insanoğlu için hayati öneme haiz stratejik bir vitamindir. %90'ı Güneş'ten, %10'u yiyeceklerden alınmaktadır. 
Bu vitaminin, insandaki 200'den fazla geni etkilediği, bu genler arasında kanser ve bağışıklıkla ilgili hastalıklarla bağlantılı olanların da bulunduğu anlaşılmıştır. Uzmanlar, D vitaminini, bugün hormon olarak da görmektedirler. Tiroid hastalıklarını geçirir.
Dünya Sağlık Örgütü (WHO), yeterli D vitamini üretimini sağlamak için Güneş yanıklarının oluşmamasına dikkat edecek şekilde; her gün yüz ve kolları yaklaşık 30 dakika Güneş ışığına maruz bırakmayı önermektedir. Yazın öğle vakti gölgenin en kısa olduğu zaman, güneşin en faydalı zamanıdır. Koruyucu sürmeden 20 dakika kalırsanız vücudunuzda 25.000 ünite D vitamini yapılır. Eğer eliniz, yüzünüz dışında vücudunuzun daha fazla bölgesini, bacaklarınızı ve sırtınızı korumasız olarak güneşlenirseniz, vücudunuz 50.000 ünite üretir. 21 günlük yarı ömre sahiptir, sürekli alınması gerekir.


D vitamini Seviyesi ng/ml

Yeterlilik Durumu

0-10

Ağır Eksiklik

10-30

Eksiklik

30-150

Yeterlilik

›150

Toksik Etki

D vitamini eksikliğinin bağırsak hastalıkları, romatoid artrit, MS, diyabet, birçok kanser çeşidi ve kalp hastalıklarının oluşmasında rolü vardır. Rromatizmal eklem iltihabı, tip 1 diyabet, bunama, kan kanseri ve kolorektal  kanser dahil belirli kanser türleri ve bağışıklık sistemiyle bağlantılı hastalıklara yol açmaktadır.
Kemik erimesini önleyen D vitamini eksikliğinde Alerjik rinit, alerjik astım, atopik dermatit, sedef hastalığı gibi alerjik hastalıklar, kolon, bağırsak, pankreas, kadın üreme organları ile ilgili kanserler, metabolik sendrom, şişmanlık, tip II diyabet gibi metabolizmayla ilgili rahatsızlıklar ve hipertansiyon gibi kalp hastalıklarının, D vitamini eksikliğiyle olan ilişkisi de yapılan araştırmalarla kanıtlanmıştır. D vitamini düşük olduğunda pankreastan insülin üretilmediği gösterildi. 
Anne güneş almamış. O çocuklar doğdukları zaman çok sık hasta oluyorlar.
http://www.yaklasansaat.com/haberdosya/2014_haberleri/d-vitamini.asp

Güneş Astıma da Yararlı
D vitamini yüksek seviyede olan insanların, astımı daha iyi kontrol ediyorlar.
http://www.yaklasansaat.com/haberdosya/2013_haberleri/haziran_2013/gunes_astimada_yararli.asp

Allah'ın Rahmeti Güneş: Vitamin Değil Güneş Alın
Güneş
ışınları kan basıncını(tansiyonu) azaltarak kalp krizini ve inme riskini azaltıyor. 
Basınç azaltan bileşim olan nitrik oksitin üretimi, insan vücudu dışında üretilen D vitamini ile olur, bu da Güneş ışınları ile temas edildiğinde oluşur.
 Dr. Richar Weller: Güneş ışığının kalp sağlığına olan faydalarının, cilt kanseri riskine göre daha ağır basacağını düşünüyoruz. Üzerinde çalıştığımız konu, neden D vitamini haplarının Güneş ışığının yerini alamayacağını açıklıyor.

http://www.yaklasansaat.com/haberdosya/2013_haberleri/mayis_2013/vitamin_degil_gunes_alin.asp

Bedava D Vitamininin Yararları Bitmiyor
"Güneş ışığı vitamini" olarak bilinen D vitamini eksikliği, bağışıklık sistemi hastalıklarının yanı sıra bazı kanser türlerine yatkınlığı da arttır. D vitamini eksikliğinin raşitizm dışında MS, romatizmal eklem iltihabı, tip 1 diyabet, bunama ve belirli kanser türlerine yatkınlığı artırıyor. Yumurta, somon ve uskumru gibi yağlı balıklarda da bulunan D vitaminini almanın en kolay yolu ise Güneş ışığıdır. 
http://www.yaklasansaat.com/haberdosya/2010_haberleri/agustos_2010/agustos15.asp

D Vitamini Eksikliği Kanseri Tetikliyor
Her sağlıklı kişinin, gün içerisinde 15 dakika Güneş ışınlarından doğrudan yararlanması gerekiyor.
Beyaz tenlilerin elleri, kolları ve yüzü, günde en az 15 dakika güneş görmelidir ki; D vitamini eksikliği olmasın. Kumral tenliler için bu süre 30 dakika, esmer tenliler için daha fazla olmalıdır.
D vitamini eksikliğinin kanser riskini artırıyor. Hatta D vitamini eksikliği, kanser gelişmiş insanlarda da uygulanan tedaviyi kötü etkileyebiliyor. Bu nedenle mutlaka Güneş ışınlarının dik gelmediği zamanlarda önerilen süre kadar güneşe çıkmak ihmal edilmemeli.
Aşırı Güneşlenme: "Malign-Melonama"yı tetikliyor.

http://www.yaklasansaat.com/haberdosya/2009_haberleri/agustos_2009/agustos3.asp

Güneş Işınları "Zeka ve Depresyon"a Çok Yararlı
Depresyon
daki kişiler yeterince Güneş ışığı almadığı durumlarda daha ciddi idrak sorunları yaşayabilir. Güneş, insanın sadece ruh hali üzerinde değil, idrak fonksiyonları üzerinde de etkili oluyor.
"Serotonin" ve "melatonin" hormonlarının seviyesini düzenleyen Güneş ışınları, beyindeki kan akışını da etkiliyor.
http://www.yaklasansaat.com/haberdosya/2009_haberleri/temmuz_2009/temmuz26.asp

Kemik Erimesine Karşı: Güneş
Kemik erimesi riskinden korunmak için bol bol güneşlenin.  
Genellikle kalsiyum süt ve süt ürünlerinde bulunur. Kalsiyumun işe yaraması için D vitaminine ihtiyaç vardır. Güneş ışınları %85 oranında D vitamini kaynağıdır. Güneş ışınları vücutta D vitaminini aktif hale getirir.
Yaz aylarında bol balık tüketmek, deniz ürünlerinden faydalanmak ve balık yağı  ve zeytinyağı osteoporozdan korur. Spor yapmak, özellikle kemiklerin üzerine yük binecek şekilde spor yapmak gereklidir. Kalsiyumun  kullanabilmesi için fosfor, magnezyum, çinko, proteine ihtiyacı vardır.

http://www.yaklasansaat.com/haberdosya/2009_haberleri/temmuz_2009/temmuz2.asp

Güneş: "Kalp-Damar"ın Dostu!
Kanında D vitamini eksikliği bulunan kişilerin, kalp krizi veya beyin kanaması geçirme, ya da kalp yetmezliğine yakalanma riskinin, kandaki D vitamini seviyesi, yüksek olanlara göre, iki kat daha fazla olduğu anlaşıldı.
D vitamini eksikliği olan, özellikle yüksek tansiyon veya şeker hastaları, ya da kolesterolü yüksek hastalarda, kalp-damar hastalıklarına yakalanma riskinin, % 60 daha fazla.
Güneşli bölgelerde yaşayan; dolayısıyla daha çok D vitamini alabilen kişilerin;  kansere yakalanma riski, az Güneş alan kuzey bölgelere göre daha az.  Kuzeyden güneye gidildikçe; kolon, meme ve prostat kanseri bulgularına daha fazla rastlandı. 

http://www.yaklasansaat.com/haberdosya/2008_haberleri/ocak/ocak21.asp

Güneş Işınları: Şeker Hastalığına Karşı Etkili!
İnsan vücudunun, güneş ışığının yardımıyla D3 vitamini oluşturabildiğini hatırlatan bilim adamları, günde 5-10 dakikalık güneşlenmenin, çocuk ve gençlerdetip 1 şeker hastalığının etkilerini azaltmaya yardımcı olabileceğini belirtiyorlar. 
http://www.yaklasansaat.com/haberdosya/2008_haberleri/haziran/haziran14.asp

Güneş Işınları: "Akciğer Kanseri'nden Koruyor"
Ekvatordan uzak olan ve güneş ışığının az olduğu ülkelerde, akciğer kanseri oranı, yüksek.
D vitamininin, kanserin gelişimini yavaşlatma özelliğinin de bulunduğu belirtiliyor.

http://www.yaklasansaat.com/haberdosya/2007_haberleri/h359.htm

D VİTAMİNİNİN FAYDALADI

D Vitamini ile Kanser Arasındaki İlişki Anlamlı mı?
Yüksek D vitamini seviyelerinin göğüs kanseri riskini azaltıyor.
25-hidroksivitamin D, vücutta ki D vitamini düzeyinin en iyi göstergesi olarak kabul ediliyor.

http://www.yaklasansaat.com/haberdosya/2018_haberleri/28_08_2018_dvitamini.asp

Bir Araştırma: D Vitamini Solunum Hastalıklarını Azaltıyor 
D vitamini ölümcül solunum yolları virüslerini tedavi etmek için kullanılabilecek. Yüksek dozda "Güneş ışığı vitamini" alan yaşlı hastalarda, akciğer enfeksiyonunun meydana gelme olasılığı diğerlerine göre %40 daha düşük.
Yaşlıların bağışıklık sistemi zayıfladığı için, zatürre, bronşit ve gripten kaynaklanan ölüm oranlarının daha yüksek. Bu hastalıklar virüs kaynaklı olduğu için, antibiyotikler genellikle etkisini göstermez.
Yüksek D vitamini seviyesine sahip kadınların, meme kanserinden sonra iyileşme olasılığı daha yüksek.

http://www.yaklasansaat.com/haberdosya/2017_haberleri/10_02_17_dvitamini.asp

D Vitamini Eksiliği Mesane Kanseri Riskini Artırıyor 
Kışın yeteri miktarda D vitamini almak mümkün değil, her ne kadar yağlı balıklarda, kırmızı ette ve yumurta sarısında bulunsa da. Güneş ışığı eksikliği, bunama riskini artırıyor.
http://www.yaklasansaat.com/haberdosya/2016_haberleri/27_11_16_dvitamini.asp

D Vitamini Eksikliği ile MS Hastalığı Arasında İlişki Olduğu Kanıtlandı
Binlerce MS mağduru ve sağlıklı bireyler arasında yapılan bir kıyaslamada daha az biyomarker varyantına sahip olan insanların genetik yapıları ve D vitamini eksikliği arasında bir bağlantı olduğu ortaya çıktı. Genetik yapısı bu şekilde olan insanların içinde MS hastası olanlar diğerlerinin en az iki katıydı.
Eğer bir bebek D vitamini eksikliği ile ilişkili genlerle doğmuşsa diğer bebeklere göre, tıpkı bir yetişkinde olduğu gibi, MS hastalığına iki kat daha fazla yatkındırlar. Çünkü D vitamini eksikliği MS'e sebep olabilir veya başka kompleks genetik etkileşimler de buna neden olabilir.

http://www.yaklasansaat.com/haberdosya/2015_haberleri/29_10_2015_dvitamini-ms.asp

Yüksek D Vitamini Seviyesi Tehlikeli mi?
Kandaki D vitamini seviyesinin çok yüksek olması ile felç geçirme ve koroner hastalıklardan ölme riski arasında bir bağlantı olduğu ortaya konuldu. D vitamini seviyesinin çok düşük olması ile ölüm oranları arasındaki korelasyonu doğrulamış oldu, fakat çok yüksek olması da aynı etkiyi oluşturuyor. Sırf kendimizi daha iyi hissetmek için D vitamini takviyesi almamalıyız.
http://www.yaklasansaat.com/haberdosya/2015_haberleri/10_04_2015_yuksek_D_vitamini_seviyesi_tehlikeli_mi.asp

D Vitamini Kanserle Mücadelede Bağışıklık Sistemini Destekliyor
D vitamini seviyesi yüksek olan kişilerde, kolorektal kanser oluşumu riskinin daha düşüktür.
http://www.yaklasansaat.com/haberdosya/2015_haberleri/12_02_2015_dvit.asp

D vitamini Eksikliği Dönemsel Depresyonu Tetikliyor
Hüzün ve endişe duyguları, tükenmişlik, konsantrasyon problemleri, asabiyet, suçluluk ve ümitsizlik duyguları. DPR'nin kesin nedenleri belirsiz olmasına rağmen çok sayıda araştırma Güneş ışığı yetersizliğinin bu durumu tetiklediğini iddia ediyor. Depresyon teşhisi konulan insanlarda yaygın olarak D vitamini eksikliği tespit edildi.
 Esmer tendeki insanlar için D vitamini eksikliği daha büyük bir sorun teşkil ediyor
Günde birkaç dakika Güneş ışığına maruz kalmak birçok insanın D vitamini ihtiyacını karşılamak için yeterli gelecektir. D vitamini eksikliği olan insanlar normal düzeyde D vitamini olan insanlara göre 2,16 kat daha fazla şizofreni olma ihtimaline sahipler.

http://www.yaklasansaat.com/haberdosya/2015_haberleri/28_01_2015_dvit.asp

D Vitamini Nedir? Nasıl Çalışır? Kanser Hücrelerini Engeller mi?
D vitamini, insan sağlığı için bir çok farklı yönden; kemik çatlaklarından, prostat kanserine; kardiyovasküler rahatsızlıklardan, kas hastalıkları ve diyabete kadar önemli rollere sahip.
Vitaminler, vücut metabolizması için hayati bir rol oynarlar, ama küçük miktarları bile bunun için yeterlidir.
 D vitamini aslında vücutta üretiliyor, balık ve yumurta sarısı haricinde doğal besinlerde bulunmuyor. Hatta bu şekilde gıdalardan alınsa bile faydalı hale gelmesi için vücut tarafından değişime uğratılması gerekiyor.
Güneş enerjisi, cildimizdeki bir kimyasalı D3 vitaminine dönüştürür. Dönüştürülen vitamin karaciğere taşınır ve böbreklerimiz D vitaminini aktif hale getirir.
D vitaminin en çok bilinen rolü kalsiyum emilimini artırıp kemikleri canlı tutmak.
Vücut dokularının birçoğu D vitamini reseptörlerine sahiptir, bunlar D vitaminine bağlanan proteinlerdir. Reseptörler D vitaminini bağırsaklarda yakalar, verimli kalsiyum emilimini aktif hale getirir. Benzer reseptörler prostattan kalbe, kan damarlarından kaslara ve beyne kadar diğer birçok organda mevcut. Halihazırdaki bir çalışmaya göre D vitamini bu reseptörlere yapıştığı zaman iyi şeyler oluyor. 

D VİTAMİNİNİN FAYDALARI
D vitamininin hücre büyümesini düzenlemede oldukça büyük bir rolü var. Laboratuvar araştırmalarına göre D vitamini, önlenemeyen kanser hücrelerini engellemeye yardımcı oluyor, tümöre sağlanan kan desteğini kısıtlıyor, kanser hücrelerini öldürüyor ve kanser hücrelerinin yayılmasını önlüyor. Diğer bir çok insan dokusu gibi prostat da fazlaca D vitaminine ihtiyaç duyuyor ve diğer birçok doku gibi de pasif olan D vitaminini aktif hale getirecek enzimler barındırıyor. Bu enzimler, kanserli bir prostat hücresi ile kıyaslandığında normal prostat hücrelerinde çok daha aktif haldeler.
Kolon kanseri, göğüs kanseri ve diğer habis hastalıklar ekvatordan uzak bölgelerde daha fazla gözlemleniyor. D vitamini eksikliği ve Güneş ışınları bunu açıklamaya yardımcı olabilir. Artan D vitamini seviyesi sedef hastalığının, depresyonun tedavisinde gelişmelere yol açıyor. Ayrıca kemoterapi alan insanların tedavilerini hızlandırıyor. Bazı araştırmalara göre Alzheimer'dan korunmak için de D vitamini çok faydalı.
37 derece enleminin kuzeyinde yaşayanlar yeterli miktarda UVB alamazlar. 
Balık ve kabuklu deniz ürünler doğal D vitamini sağlarlar, özellikle yağlı balıklar en iyileridir, çok daha az  süt, yoğurt, portakal suyu ve tahıllı yiyecekler de ancak yine de yeterli değildirler.
Bronz bir tene sahip olursan zaten yeterince D vitamini alırdın.
Not: Türkiye  36-42 derece Kuzey enlemleri arasında yer alır.

http://www.yaklasansaat.com/haberdosya/2015_haberleri/26_01_2015_dvitamini.asp

D Vitamininin Alınması Astım Kontrolü için Güvenli bir Yol
D vitamini alan hastalarda, ikinci kur steroidlerin daha etkili olduğunu görüldü. Plasebo hapı kullananlarda steroidler etkili olmadı. Araştırmaların D vitaminin, astım kontrolü üzerindeki etkisinden, en çok tedaviye dirençli astımı olan çocukların yararlanabilecekler. D vitamini, astım kontrolü için güvenli ve ucuz bir tedavi yöntemi sağlıyor.
http://www.yaklasansaat.com/haberdosya/2015_haberleri/12_01_2015_dvitamini_astim.asp

D Vitamini Akciğer Hastalıklarına %40 Oranında Olumlu Etki Yapıyor
 Kronik bronşit ve amfizem (KOAH) alevlenmeleri hastaları güçten düşürebiliyor, bazen hastaneye yatışa hatta ölüme kadar götürebiliyor. Araştırma, çok ucuz bir vitamin takviyesinin, D vitamini eksikliği olan hastalardaki, alevlenmeler riskini kayda değer bir şekilde nasıl düşürdüğünü göstermektedir. KOAH hastalarının D vitamini düzeylerini ölçtürmeleri ve eğer oranları düşük ise D vitamini takviyesi almaları önerilir.
http://www.yaklasansaat.com/haberdosya/2014_haberleri/31_12_2014_d_vitamini_koah.asp

Kremler Güneş'in D Vitaminini Engelliyor
Kalsiyum
metabolizması ve bağışıklık sisteminin sağlıklı olabilmesi için vücutta yeterli D vitamininin bulunması gerekir. D vitaminin oluşmasına en fazla Güneş ışınlarının yardımcı olur. Vücutta D vitamini oluşabilmesi için cildin çıplak olarak Güneş görmesi gerekiyor. İlk gün 5 dakika, ertesi gün 10 dakika ve ileriki günlerde yarım saate kadar çıkmak suretiyle en az 15-20 gün mayoyla güneşlenilmeli.  Vücudumuz Güneş'i cam arkasından değil, direkt görebilmeli.
http://www.yaklasansaat.com/haberdosya/2013_haberleri/temmuz_2013/gunes_koruyucular_d_vitamini.asp

D Vitamini: Azı da Fazlası da Kemiklere Zararlı
D vitamininin eksik olanlar ile vitaminin çok fazla olduğu kişilerin de kemiklerinin oldukça kırılgan olduğunu gözlemledi.
http://www.yaklasansaat.com/haberdosya/2011_haberleri/ocak_2011/ocak18.asp

Astım Hastalığının Tedavisinde D Vitamini Etkili mi?
D vitamini, astımın tedavisindeki en önemli denetleyici olan kortikosteroitlerin etkisini arttırıyor.
D vitamini düzeyi düşük astım hastası çocuklar, alerjiye daha yatkınlar ve akciğer işlevleri düşük olup,  daha fazla ilaç tedavisi görüyorlar.
D vitamini eksikliği olan hastalarda, solunum ya da ağız yoluyla steroidlerin ve uzun süre etkili angonistlerin(bronş açıcı) kullanımının daha fazla olduğu gözlendi.
http://www.yaklasansaat.com/haberdosya/2010_haberleri/mayis_2010/mayis6.asp

D Vitamini Eksikliği: Yağlanma ve Güç Kaybıdır
D vitamini yetersizliği, vücuttaki yağ artışıyla, kas gücünde azalma ve bir dizi bozuklukla bağlantılıdır. Yani daha düşük seviyede D vitamini, daha fazla yağ anlamına geliyor.
http://www.yaklasansaat.com/haberdosya/2010_haberleri/haziran_2010/haziran1.asp

D Vitamini: Bağışıklık Sisteminin Anahtarı
Güneş ışığı vitamini
 olarak adlandırılan D vitamini, bağışıklık sistemini desteklemede anahtar rol oynuyor. D vitamini, istilacı bakteri ve virüsleri arayıp yok eden vücut T hücrelerinin harekete geçmesine yardımcı oluyor ve onları destekliyor. D vitamini  yetersizliğinde, T hücrelerinin vücuttaki ciddi enfeksiyonlarla savaşmak için harekete geçemediği tespit edildi.
T hücresinin D vitamini alması gerekir, aksi halde hücrenin çalışması duracaktır.
http://www.yaklasansaat.com/haberdosya/2010_haberleri/haziran_2010/haziran30.asp

D vitamini: Gelişme Çağında Hayati Öneme Haiz!
Yetişme çağında D vitaminini yeterince almayanların, ileride kalp ve kalp-damar hastalıklarına yakalanma riskinin daha yüksektir.
Yeterince D vitamini almayan gençlerin, alanlara oranla yüksek tansiyon ve şeker hastalığına yakalanma olasılığı 2 kat, kalp damar hastalıklarının en önemli nedeni olan metabolik sendroma yakalanma olasılığı ise 4 kat daha fazla.
D vitamini, bakterileri öldüren protein hücrelerinin çoğalmasına destek veriyor.
http://www.yaklasansaat.com/haberdosya/2009_haberleri/nisan_2009/nisan42.asp

D Vitamini: Depresyon Riskini Azaltıyor
D vitamini özellikle 60 yaşın üzerindeki erkeklerde beynin işlevini iyileştiriyor. Vücudunda yüksek oranda D vitamini bulunan erkekleri, dikkat ve cevap becerilerine dayanan basit nöropsikoloji testinde daha başarılılar.
D vitamini eksikliğinin, yaşlılarda "depresyon riski"ni veya "başka psikolojik sorunlar"ı artırabilir.
http://www.yaklasansaat.com/haberdosya/2009_haberleri/mayis_2009/mayis35.asp

D Vitamini: Beyin İçin Hayati Öneme Sahip!
Yüksek D vitamini düzeylerinin orta ve ileri yaştaki erkeklerde bilişsel işlevlerin artmasıyla ilişkili.
http://www.yaklasansaat.com/haberdosya/2009_haberleri/temmuz_2009/temmuz15.asp

D Vitamini: "Meme Kanserinden Koruyor"
D vitamini eksikliği olan ve meme kanseri teşhisi konulan kadınlarda;metastaz riskinin, normal olanlara göre % 94 daha fazla. Yine D vitamini eksikliği olanların, meme kanserinden ölme riskinin ise % 73 daha fazla.
D vitamini eksikliği olan bazı hastaların, menopoza girmeden önce meme kanserine yakalanma olasılığı daha fazla . Bu kişilerin aşırı kilolu olduğu, vücutlarındaki insülin seviyesinin yüksek ve tümörün, daha "saldırgan" olduğu da rapor edildi.
http://www.yaklasansaat.com/haberdosya/2008_haberleri/mayis/mayis33.aspys@yaklasansaat.com

ana sayfa| evren| gezegenler| dünyamiz| dinler| eski kavimler| cin-şeytanlar| haberler| yorum-analiz| seslendirmeler| videolar| site haritası| iletişim| forum| ys kitapları

Bu sitedeki yazı, resim ve dökümanlar, kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.

Yaklaşan Saat'in resmi twitter adresi aşağıdadır. Bu hesabın dışındaki diğer hesaplarla Yaklaşan Saat'in bir ilgisi yoktur: @yaklasansaat