yaklaşan saat
kuranda islam, kuran ışığında araştırmalar


 

Haberler/...

Covid19 Üzerine Bir Çalışma...
AĞAÇLAR, BİTKİLER, DEFNE
HAVAYI TEMİZLEYİCİ VE KORUYUCUDUR

Covid-19 salgınının, İtalya'nın sanayileşmiş Kuzey kesiminde, yeşil alanın fazla olduğu Güney bölgesine göre etkileri çok daha çarpıcı bir şekilde hissedildi. Bu farkın birazı sanayi bölgelerinden ötürü partikül maddelerin (PM) çokluğu ile açıklanabilir. Diğer yandan ağaçlar bitki yüzeylerinde PM tuttukları için hava kirliliğini azaltmaktadırlar. Biyoaktif (biyolojik olarak etkili) uçucu organik bileşikler (VOCs) salgıladıkları içinse insan bağışıklık sistemini güçlendiriyorlar.

Bu makaleye konu olan çalışmada tipik bir Akdeniz bitkisi olan defnede(Laurus nobilis L.) potansiyel koruyucu bileşiklerin araştırıldığı bilgisayar destekli çalışmalarda virüse karşı etkili(antiviral) maddelere bakıldı. Raporda anlatıldığı şekliyle her dem yeşil (yaprak dökmeyen) Akdeniz ormanları ve maki bitkileri, İtalya'nın Güney bölgelerinde bağışıklık sistemini değiştiren (destekleyen) bazı uçucu organik bileşikleri salgılayarak ve biyoaktif içerik açısından zengin besin içeriği ile buradaki durumun kötüleşmesini durdurmuş olabilir. Ayrıca Akdeniz Defnesindeki glükozid kimyasalının anti Covid-19 olarak kullanılabileceği de bu çalışmada ortaya çıkmıştır.

COVID-19(CoronaVirus Disease 19) -(SARS CoV-2)-ağır akut solunum yolu yetersizliği sendromu sebebiyle ciddi akciğer iltihabı belirtileri olan yeni bir hastalık türüdür. Orta Çin'de Wuhan'da 2019 yılında belirdi. 11 March 2020 tarihinde Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) "pandemi" durumu ilan etti.

SARS-CoV-2 yarasa yoluyla yayılan diğer beta koronavirüs (SARS ailesi) türleriyle benzerlik göstermektedir. Bu yeni virüs ayrıca 2002-2003 yılları arasında patlak veren SARS-1 salgını genetiği ile %79 oranında aynı genetiğe sahiptir.
Virüsün çıktığı Çin'de ve merkez haline gelmiş diğer yerleşim yerlerinde aynı zamanda da hava kirliliğinin çok yüksek olduğu ESA (Avrupa Uzay Ajansı) - NASA (Abd Uzay Ajansı) verileri ile gösterilmiştir.

Yapılan araştırmalarda hava kirliliğinin, mikroorganizmaları taşıyarak akut solunum yolu iltihabı için risk oluşturduğu da bulunmuştur. Diğer taraftan İtalya'nın Kuzey bölgelerinde COVID-19 kaynaklı ölümlerin ve hastanede kalma oranlarının yüksek olması birkaç faktörle bağlantılıdır. Güneş ışığından faydalanmanın nispeten az olmasından ötürü, bağışıklık sistemini düzenleyen D vitamini eksikliği bu faktörlerdendir. Ayrıca hava sıcaklığının düşmesi ve nem oranları virüsün insan vücudu dışında daha uzun süre kalmasına neden olmaktadır.

Örnekleme olarak tipik bir Akdeniz bitkisini "defne bitkisi"(Laurus nobilis L.) ele alındı. Bilgisayar ortamında potansiyel anti-COVID-19 maddelerinin bir kaynağı olarak üzerinde çalışıldı. Bu doğal maddeler SARS-CoV-2'nin diğer hücre proteinlerini parçalayan (proteaz) enzimini (Mpro) engelleyebiliyordu. Bunun yanında defnelerden çıkan "laurusit" bileşiklerinin de zehirleme durumları incelenmiştir.

Defne ağacı dışında hava kirliliğini azaltan bitkiler arasında Akdeniz meyvelikleri, makilikler, zakkum, çalı meşesi, yabani zeytinlikler sayılabilir. Ağaçlar bir nevi uzman hava temizleyicisi gibi kirli-zararlı partikül maddeleri yapraklarında ve diğer bitki yüzeylerinde tutar, gaz kirleticilerini gözeneklerinden emerler. Bu bağlamda Akdeniz bitki örtüsüne ait olan çalı meşesi, defne gibi birkaçının güçlü kirleticileri hapsederek atmosferi temizleyebildiğini söyleyebiliriz. Parçacık maddeler (PM) ve diğer kirleticilerin havadaki yoğunluklarını azaltarak hava kalitesini arttıran şehir ormanları böylelikle COVID-19 etkilerini de azaltabilir.

Ayrıca ağaçlardan salınan organik uçucu bileşiklerin solunmasıyla bağışıklık sisteminin harekete geçmesi arasındaki ilişki dikkat çekicidir. Sağlığa faydalı etkileri için en az 1 hafta ormanda vakit geçirme aktivitesi olarak "oksijen banyosunun" pozitif etkileri olmuştur.

Defne gibi birkaç Akdeniz bitkisinin yaprak ve ince dallarından faydalı, uçucu bir bileşik olan "bornil asetat" salgılanır. Akciğer iltihabı tedavisi için yapılan hayvanlar üzerindeki çalışmalarda bu maddenin iyileştirici etkisi görülmüştür.

Araştırmalar sonucunda adaçayı, dağ kekiği ve diğer Akdeniz bitkilerinin mutfakta kullanılmalarının yanı sıra halk arasında yıllardır alternatif ilaç olarak da tatbik edildiği bilinmektedir. Virüs kaynaklı olanlar dâhil birçok hastalığı tedavi etmede bunlardan faydalanılmıştır.

Dikkat çekici bir şekilde, en muhtemel anti-COVID-19 ilacı olarak "Defne yağının" kullanılabileceği bilgisi kaynaklarda geçmektedir. Akdeniz bitki örtüsünde defne ormanlarının tipik bir üyesi olan defne ağacı-bitkisi (Laurus nobilis L.) genellikle yemek hazırlamada tat vermesi için kullanılmış, bunun yanında sağlığa faydalı birçok etkisi de olmuştur. Defne yapraklarındaki esansiyel yağların Anti-oksidan ve anti-mikrobiyal özellikleri yetişme bölgesinin yükseklik ve iklim özelliklerine göre değişim gösterebilmektedir.

Defnenin toprak üstündeki kısımları birçok esansiyel yağı barındırmaktadır. 2008 yılında yapılan bir çalışmada bu yağların CoV-1 hastalığını laboratuvar ortamında engellediği de gösterilmiştir. COVID-19 virüsünün ana etken maddesi olarak kabul edilen Mpro, 2002-2003 yıllarındaki SARS-CoV-1 virüsü ile %96 benzerlik göstermektedir.

Sonuç olarak; ılıman iklim, Güneş ışığından fazla yararlanma ve muhtemel antivirütik etkileri olan maddeleri barındıran besinleri içeren Akdeniz diyeti, hastalık ile mücadeleye katkıda bulunabilir. Örneğin yaprak dökmeyen -sürekli yeşil- Akdeniz bölgesi ağacı olan defneden elde ettiğimiz kırk bileşikten dokuzu, COVID-19'un ana maddesine ciddi bir şekilde etki etmiştir.

Güncelleme: 22/11/2020
Kaynak:
 Valentina Roviello-Giovanni N. Roviello, "Lower COVID-19 Mortality In Italian Forested Areas Suggests Immunoprotection By Mediterranean Plants", ncbi.nlm.nih.gov, çev. Furkan Kargıoğlu, yaklasansaat.com, 14/08/2020


ys@yaklasansaat.com

ana sayfa| evren| gezegenler| dünyamiz| dinler| eski kavimler| cin-şeytanlar| haberler| yorum-analiz| seslendirmeler| videolar| site haritası| iletişim| forum| ys kitapları

Bu sitedeki yazı, resim ve dökümanlar, kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.

Yaklaşan Saat'in resmi twitter adresi aşağıdadır. Bu hesabın dışındaki diğer hesaplarla Yaklaşan Saat'in bir ilgisi yoktur: @yaklasansaat