yaklaşan saat
kuranda islam, kuran ışığında araştırmalar


 

Haberler/...

CEP TELEFONU DALGALARI ARILARI OLUMSUZ ETKİLİYOR

Dünya'nın her yerinde bal arılarının yaşamının ve yönetiminin ekolojik, ekonomik, politik sonuçları olmuştur. Yapılan bir çalışmada cep telefonlarından yayılan elektro manyetik dalgaların bal arısı davranışları üzerindeki potansiyel etkileri incelendi. Bal arılarının yakın çevresine telefon cihazları yerleştirildi. Bunun karşısında arıların çıkardıkları sesler kayıt edildi. Sonuçta ses grafikleri ve çizelgelerinin gösterdiğine göre cep telefonu cihazları, arı davranışları üzerinde belirgin bir etkiye sebep oluyor. Boru sesine benzeyen tiz bir ses çıkaran işçi arılar, bu sesi doğal şartlarda oğul verme yahut huzursuz-rahatsız arı kolonisi için çıkarmaktadırlar.

Arılar tarımın ayrılmaz bir parçasıdır. Dünya ölçeğinde tozlaşmada arıların ekonomik katkısı 2005 yılında 153 milyar avro olarak hesaplanmıştı. Bunun yanında 100 yıldan fazla bir zamandır arı ölümleri de kayıt altına alınıyor. Bilim insanları arı ölümlerinde birçok faktörün sorumlu olabileceğini düşünüyor. Varroa paraziti, pestisitler (böcek öldürücü ilaçlar), virüs, tarımsal faaliyetler, tek tür tarım, kovan temizlik durumu ve iklimsel faktörler bahsi geçen faktörler arasında yer almaktadır.

2003-2004 yıllarından itibaren dünya çapındaki arı kolonileri "koloni çöküş bozukluğu" (CCD – Colony Collapse Disorder) hastalığı belirtileri göstermeye başladılar. CCD hastalığı ilk olarak işçi arıları etkilemekte ve bu sayede işçiler, kovanı dönmemek üzere terk etmektedirler. Genç yavrular ve bolca bal ile kovanda terk edilen kraliçe arı çok kısa bir süre dayanabilmektedir. Dünya genelinde daha önceden arıların bu kadar hızlı ve yüksek oranda yok olduğu bir zaman dilimi olmamıştı. Yeni çalışmalarda ise yukarıdaki etkilere ilaveten insan kaynaklı elektromanyetik dalgaların etkileri araştırılmaya başlandı.

CEP TELEFONU CİHAZLARI VE İŞÇİ ARILARA ETKİSİ

Arıların yağ hücrelerinde manyetit kristalleri bulunduğu ve mıknatıslık özelliği gösterdiği biliniyor. Bu manyetik hücreler, arılardaki manyetik algı (iletişim) sisteminin bir parçasıdır. Arıların manyetik alandaki ufak değişikliklere bile bu sayede tepki verebildiği ortaya çıkarıldı.

Birkaç yıldan beridir işçi arıların "çığlık-boru sesi-tiz ses" çıkarmaları kovan düzeninin bozulması ile ilişkilendirilmekteydi. Bu ilişkiyi kuran çalışmanın yazarlarından birisi çıkan bu sesleri kaydetti ve "kurbağa sesi" ve "bip sinyal sesi" olarak raporladı.

Bütün bunların yanında işçi arıların çıkardığı sinyal sesi normal işleyişini sürdüren, kraliçe arı bulunduran kovandan da gelebilir. "Bip-boru sesi" genellikle sürü grubunun kovanı terk etmeden önce standart olarak çıkardığı sestir.
Cep telefonlarından yayılan elektro-manyetik dalgalar etkisiyle işçi arıların bu sesi çıkarmak için tetiklenmesi kolonide nüfus azalmasına dramatik bir şekilde etki eder. Manyetik alan ile uyarılan arılar beklenmeyen oğul verme olayını takiben koloni ciddi şekilde kayba uğramaktadır. Fakat yumurtlayan kraliçede bir etki gözlenmemiştir.

Başka bir çalışmada da arı kovanı yakınındaki cep telefonları ve baz istasyonlarının bal arılarının yön bulmasına etki edebileceği öne sürüldü. Çalışmanın içerisinde gerçekleştirilen bir deneyde arı kovanının yanına bir cep telefonu bırakılması sonucu 5-10 gün içerisinde kovanda "tamamıyla bozulma" gözlemlendi. Bu bozulma-çöküş sürecinde işçi arılar evlerine dönemediler, kovanda sadece kraliçe arı, yumurtalar ve peteklerde sıkışmış birkaç küçük yavru kaldı.

2007 yılında ABD'de "Bee Alert Technology" tarafından yapılan ankette dünya çapında arıların "kaybolması-geri dönmemesi" olayı tüm arı kayıplarının %43'ünü oluşturuyor. Bu işleyişte; uzun süren kış mevsimleri %39, parazit hastalıkları %15 ve böcek zehirleri %3 oranında diğer nedenler arasında yer almaktadır.

Güncelleme: 11/10/2020
Kaynak:
Daniel Favre, "Mobile phone-induced honeybee worker piping", link.springer.com, çev. Furkan Kargıoğlu, yaklasansaat.com, 13/04/2011


ys@yaklasansaat.com

ana sayfa| evren| gezegenler| dünyamiz| dinler| eski kavimler| cin-şeytanlar| haberler| yorum-analiz| seslendirmeler| videolar| site haritası| iletişim| forum| ys kitapları

Bu sitedeki yazı, resim ve dökümanlar, kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.

Yaklaşan Saat'in resmi twitter adresi aşağıdadır. Bu hesabın dışındaki diğer hesaplarla Yaklaşan Saat'in bir ilgisi yoktur: @yaklasansaat