yaklaşan saat
kuranda islam, kuran ışığında araştırmalar


 

Haberler/...

BALARISI ZEHRİ SALDIRGAN GÖĞÜS KANSERİ HÜCRELERİNİ ÖLDÜRÜYOR

Bir dizi laboratuvar çalışmaları sonucunda balarısı zehri etken maddesinin hızlı bir şekilde 2 tip "göğüs kanseri" hücresini öldürdüğü görüldü. Bu 2 kanser hücresinin özellikle tedavisi oldukça zordur. Daha da önemlisi geriye kalan zehirli atık madde hücrelere zarar vermiyor.

Yüzlerce yıl boyunca insanlar Avrupalı bal arısı "Apis mellifera"nın balı, propolisi ve zehrinden tedavilerinde faydalandılar.
Çok yakın zamanda bilim insanları balarısı zehrinin aktif maddesinin –melittin- geniş yelpazede birçok tümöre karşı zehirli (öldürücü) olduğunu keşfettiler. Cilt, akciğer, yumurtalık ve pankreas kanserleri bunlardan bazılarıdır. Melittin, arı iğnesinin acı veren maddesidir. Fakat bu maddenin kanser hücrelerini ne şekilde öldürdüğünü bilim insanları tam anlayabilmiş değillerdir.

Kadınlarda çok yaygın olan göğüs kanserinin 2 saldırgan türü var. Üçlü negatif meme kanseri ve HER2 ile zenginleştirilmiş meme kanseri olarak bilinen iki agresif tip, en kötü sonuçları doğurur. Ayrıca uygulanan tedavilere karşı da direnç geliştirebilmektedirler.

Avustralya Perth'teki Harry Perkins Medikal Araştırma Enstitüsü ve Batı Avustralya Üniversitesindeki araştırmacılar; melittin ve arı zehrinin bu 2 tip kanser hücresini sağlıklı hücrelere zarar vermeden hızlıca öldürdüğünü keşfettiler.
Araştırma lideri Dr. Ciara Duffy:
"Zehir aşırı derecede kuvvetli. Çalışmamızda melittinin kanserli hücre zarlarını 60 dakika içerisinde tamamen yok ettiğini bulduk" açıklamasında bulundu.

Aynı çalışmada yaban arılarının (bombus) melittin içermeyen zehirlerinin de yüksek dozajlarda bile kanserli hücrelere etki etmediği gösterildi.

Melittin maddesi 1 saat içerisinde hedef hücre dış zarını delikler açarak parçalıyor. İlk 20 dakika içerisinde ise kanserli hücrenin büyümesi ve bölünmesi için iletmesi gereken kimyasal mesajları iletmesini engellemeye başlıyor.
Dr. Duffy:
"Balarısı zehri ve melittinin kanserli hücre haberleşme sinyallerini nasıl etkilediğine baktık ve çok hızlı bir şekilde bu hattın kapatıldığını gördük" şeklinde konuştu.

Melittin, kanserli hücrelerin zarlarında bulunan büyümeyi sağlayan, çok sayıdaki reseptörü engelleyerek bu işlemi gerçekleştiriyor. Bazı kanser hücrelerinin kontrol edilemez bir şekilde çoğalmasının nedeni bu reseptörlerden (alıcılar) bol miktarda barındırmalarıdır. Madde bu sinyallerin iletimini önleyerek hücrenin "tomurcuklanma" işlevini bozuyor.

Melittin kimyasalının hücre zarlarında delikler açmasından ötürü halihazırda kullanılan kemoterapi ilaçlarının da hücrelere etki etmesini kolaylaştırabilir. Bu olasılığı test etmek için araştırmacılar bir faredeki üçlü-negatif göğüs kanseri hücresini docetexel ilacı ve melittin birleşimi ile tedavi ettiler. Çıkan sonuçlarda melittin veya docetaxel ilacının tek başlarına yaptıkları etkiden fazlasını yaptıkları görüldü.

Doktorlar bu sayede verilen kemoterapi ilaçlarının dozunu azaltıp, potansiyel etkisini arttırmak için bu stratejiyi kullanabilirler. Oluşabilecek yan etkiler da azalacaktır.
Çalışmanın yazarları ayrıca balarısı zehrini elde etmenin çok ucuz ve kolay olduğunu belirtiyorlar. Böylelikle bu yetersiz sağlık hizmetleri olan yerlerde iyi bir seçenek olarak değerlendirilebilir.

Daha başlangıç aşamasında olan bu çalışmada insanlar üzerinde klinik testlerin yapılması, melittinin göğüs kanseri tedavisindeki etkisi ve güvenliğinin tespit edilmesi gerekmektedir. Sağlıklı hücrelere zararının bulunmadığı bu çalışmanın haricinde, diğer araştırmalar da tersini iddia ediyor. Uzman hekimler dikkatli bir şekilde melittin maddesini direkt olarak hedef hücreye gönderip, sağlıklı dokuya zarar vermeden tedavi etmeleri gerekiyor.

Güncelleme: 04/11/2020
Kaynak:
 James Kingsland, "Honeybee venom kills aggressive breast cancer cells", medicalnewstoday.com, çev. Furkan Kargıoğlu, yaklasansaat.com, 07/09/2020


ys@yaklasansaat.com

ana sayfa| evren| gezegenler| dünyamiz| dinler| eski kavimler| cin-şeytanlar| haberler| yorum-analiz| seslendirmeler| videolar| site haritası| iletişim| forum| ys kitapları

Bu sitedeki yazı, resim ve dökümanlar, kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.

Yaklaşan Saat'in resmi twitter adresi aşağıdadır. Bu hesabın dışındaki diğer hesaplarla Yaklaşan Saat'in bir ilgisi yoktur: @yaklasansaat