yaklaşan saat
kuranda islam, kuran ışığında araştırmalar


 

Haberler/...

BM GIDA PROGRAMI YETKİLİSİ UYARDI: 2021 YILI 2020'DEN DAHA KÖTÜ OLACAK

Birleşmiş Milletler Dünya Sağlık Programı (BM-DSP) Başkanı David Beasley, kazandıkları bu Nobel ödülü konuşmasının; Dünya Liderleri için, 2021 yılının 2020'ye göre daha kötü geçeceği ve oluşacak büyük malî kayıptan ötürü de "kıyamet saati kadar şiddetli kıtlık olaylarıyla karşılaşacağız" uyarısı için vesile olacağını söyledi.

Beasley, Nisan ayındaki BM Güvenlik Konseyi'ni, dünya pandemi ile uğraşırken hastalığın aynı zamanda "açlık salgını"na da neden olabileceği uyarısını yineledi. Bu durumun daha başlangıç olduğunu ve eğer birkaç ay içinde acil önlem alınmazsa birçok yerde kıyametvari açlık olaylarının başlayabileceğini söyledi. Konuşmasının devamında:
"COVID-19 yeniden etkili olmaya başladı, alt-orta bütçeli ülkelerin ekonomileri kötüleşiyor ve karantina-kapatmaların ikinci dalgası kapımızda" açıklamasında bulundu.

Aynı açıklamada 2020'deki bütçelerin 2021 yılında mümkün olamayacağını söyleyen Beasley, Nobel konuşmasında Dünya Liderlerine bireysel şekilde ve yüz yüze tekrar seslendi ve eğer harekete geçmezlerse, önümüzdeki 12-18 ay arasında olağan dışı krizler yaşanacağı hususunu dile getirdi.

"Şu an fonladığınız projelere önümüzdeki sene para bulamayacaksınız. Önümüzdeki buzdağını görmeliyiz. Buzdağının görünen kısmında ise kıtlık, açlık, istikrarsızlık ve göç sorunları bulunuyor" şeklinde konuşan Beasley, DSP'nin bu sene 5 milyarı sadece açlıkla mücadele için, 10 milyarı da dünya çapında yetersiz beslenen çocuklar ve bazı yerlerde gençlerin tek yemek kaynağı olan okul öğünlerini desteklemek amacıyla toplam 15 milyar Dolara ihtiyaç duyulduğunu söyledi ve ekledi: "Şu anki bütçemize bu rakamı ekleyebilirsek global seviyede kıtlığı önleyebilir, göç ve istikrarsızlık sorunlarını bertaraf edebiliriz."

Yönetimlerden ekstra bütçe istemesinin yanında pandemi döneminde servetlerini katlayan milyarderleri bir adım öne çıkmaya çağıracağını ve bu mesajını Aralık-Ocak döneminde ileteceğini söyledi.

Geçtiğimiz Nisan ayında Beasley, hâlihazırda 135 milyon insanın "açlık krizi seviyesinde yahut daha kötü durumda" olduğunu söylemişti. Sonrasında DSP'nin bir analizinde pandeminin bu rakama 130 milyon insanı daha ekleyeceği ve 2020 sonlarında açlıktan ölme seviyesine getirebileceği rapor edildi. Beasley verdiği röportajda açlık krizi ile yüzleşen 270 milyon insanın bulunduğunu açıkladı. Eğer yeterli destek sağlanmazsa 36 ülkenin çok kısa süre içinde kıtlık koşullarını yaşayacağını söyledi.

Ekim ayında DSP (BM-Dünya Sağlık Programı) ile FAO (BM-Gıda ve Tarım Örgütü) yaptıkları ortak açıklamada; önümüzdeki 3-6 ay içerisinde 20 ülkenin "gıda güvenliği problemlerinde keskin artış" yaşamanın eşiğinde olduğu ilan edildi.
Yemen, Güney Sudan, Kuzeydoğu Nijerya ve Burkina Faso'daki bazı bölgelerin zaten yıllar boyu süren çatışmalar ve doğal felaketlerle kritik açlık seviyesinde olduklarını bu durumun kıtlık felaketine yol açabileceği açıklandı. Aynı açıklamada Afganistan, Kamerun, Orta Afrika Cumhuriyeti, Kongo, Etiyopya, Haiti, Lübnan, Mali, Mozambik, Nijer, Sierra Leone, Somali, Sudan, Suriye, Venezuela, Zimbabwe'nin acil durumda olduğu yer aldı.

COVID-19 aşısı hakkında konuşan Beasley; aşının Batı ekonomilerinin sıçrama yapabilmesi için iyimser bir ortam oluşturacağını fakat şu anda piyasada bulunan 17 milyar dolarlık desteğin sürdürülemeyeceğini söyledi. Son olarak, "Ocak ayında karantina ve kısıtlamalara geri dönecek olan Orta-alt gelirli ülkelerdeki geciken borç ödemelerinin ekonomiyi kötüleştireceği ve 2021'in çok kötü bir yıl olacağı konusunda endişeliyiz" şeklinde konuştu.

Güncelleme: 03/12/2020
Kaynak:
 Edith M. Lederer, "Nobel UN Food Agency Warns 2021 Will Be Worse Than 2020", apnews.com, çev. Furkan Kargıoğlu, yaklasansaat.com, 15/11/2020


ys@yaklasansaat.com

ana sayfa| evren| gezegenler| dünyamiz| dinler| eski kavimler| cin-şeytanlar| haberler| yorum-analiz| seslendirmeler| videolar| site haritası| iletişim| forum| ys kitapları

Bu sitedeki yazı, resim ve dökümanlar, kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.

Yaklaşan Saat'in resmi twitter adresi aşağıdadır. Bu hesabın dışındaki diğer hesaplarla Yaklaşan Saat'in bir ilgisi yoktur: @yaklasansaat