yaklaşan saat
kuranda islam, kuran ışığında araştırmalar


 

Haberler/...

KORONAVİRÜS HASTALARINDA "D VİTAMİNİ" EKSİKLİĞİ TESPİT EDİLDİ

D vitamini eksikliğinin bilinen hastalıkların seyrini ciddileştirmesinin yanında koronavirüse yakalanma riskini arttırdığı yolundaki deliller artık netlik kazanmaya başladı.

Klinik Endokrinoloji ve Metabolizma Dergisinde yayınlanan son araştırmalardan birisinde İspanya'da bir hastanede yatılı Covid-19 hastalarının %80'inin aynı zamanda "Güneş ışığı vitamini" (Dvitemini) eksikliği çektiği raporlandı. Çalışmada ayrıca virüsün teşhis edilmesi ve tedavisinde D vitamininin dikkate alınması özellikle hastalığın ciddi ilerlediği yaşlı hastalardaki sonuçların iyileşmesine yardımcı olabileceği belirtildi.

Araştırmacılar Universitario Marqués de Valdecilla Hastanesinde 216 tane Covid-19 hastasının D vitamini değerlerini, benzer özelliklere sahip olan normal sağlıklı 197 insan ile karşılaştırdı. Ayrıca hastalığın ciddiyetinin vitamin seviyesi ile ilişkisi de ölçüldü. D vitamini almakta olan hastalar araştırma dışında tutulduğunda, Covid-19 hastalarının %82,2'sinde D vitamini eksikliği ölçüldü. Bu sayı normal grupta sadece %47,2 oranında seyretti. Covid-19 hastalarında genel olarak erkekler, kadınlara oranla daha çok D vitamini eksikliği çekiyorlar.

Yukarıdaki bulgulara ilaveten aynı çalışmada düşük D vitamini değerlerine sahip olanların hipertansiyon, kalp krizi, ateşli iltihaplanmalara karşı daha savunmasız olduğu ve aynı hastaların hastanede daha uzun kaldığı belirtilmiştir.
Bunula birlikte, ilginç bir şekilde, hastalığın seyrinin ağırlaşması, yoğun bakımda yatış oranları, solunum cihazına bağlanma yahut ölümlerin artışı ile D vitamininin düşüklüğü arasında belirgin bir bağlantı da bulunamamıştır. Vitamin desteği alan ve almayan hastalar arasında yoğun bakıma yatma da dâhil çok az bir fark keşfedilmiştir.

Çalışmanın yardımcı yazarlarından, Santander İspanya'daki Cantabria Üniversitesi üyesi José L. Hernández:
"Kanında çok düşük seviyelerde D vitamini olan Covid-19 hastalarına vitamin tedavisi uygulanması, kas-iskelet ve bağışıklık sistemini güçlendirmek için tavsiye edilmelidir" açıklamasında bulundu.

Ekim ayının başlarında İspanya'da 76 Covid-19 hastası üzerinde yapılan araştırmada D3 vitamini çözeltisi alanların kanında D vitamini seviyesi hızla yükseldi ve yoğun bakıma yatma ihtiyacı önemli ölçüde azaldı ayrıca hastalık sebebiyle hiçbirisi ölmedi. Vitamin desteği almayan 26 hastanın da 13'ü yoğun bakıma alındı ve 2'si hayatını kaybetti.

Ağustos ayında İtalya'da tamamlanan başka bir çalışmada 10 gün hastanede kalan 42 hastadan ölen 21'i ciddi derecede D vitamini eksikliği çekiyordu. Yeterli D vitamini olan hastaların ise sadece %5'i hayatını kaybetmişti.

Dünya çapında yapılan başka çalışmalarda da yüksek D vitamini seviyelerinin, virüsün etkilerini hafiflettiği ve ölüm oranlarındaki düşüş eğilimine yardımcı olduğu bulundu. Bu bağlantı önemli, çünkü D vitamininin zaten vücudun virüslerle savaşma kabiliyetini arttırdığı bilinmekteydi. Ve belki de Covid-19 hastalığını ağır geçirenlerin bağışıklık sisteminin viral tehditler karşısında aşırı tepki verip genel gidişatın kötüleşmesi durumunda (sitokin fırtınası) da yardımcı olabilir.

D vitamini eksikliği genel olarak kalp rahatsızlıkları, diyabet, bağışıklık sistemi bozuklukları, bazı kanser türleri ve kemik erimesi ile ilişkilendirilmiştir.

Güncelleme: 03/11/2020
Kaynak:
 Anna Medaris Miller, "Over 80% of coronavirus patients had vitamin D deficiency in one Spanish hospital", insider.com, çev. Furkan Kargıoğlu, yaklasansaat.com, 27/10/2020


ys@yaklasansaat.com

ana sayfa| evren| gezegenler| dünyamiz| dinler| eski kavimler| cin-şeytanlar| haberler| yorum-analiz| seslendirmeler| videolar| site haritası| iletişim| forum| ys kitapları

Bu sitedeki yazı, resim ve dökümanlar, kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.

Yaklaşan Saat'in resmi twitter adresi aşağıdadır. Bu hesabın dışındaki diğer hesaplarla Yaklaşan Saat'in bir ilgisi yoktur: @yaklasansaat