yaklaşan saat
kuranda islam, kuran ışığında araştırmalar


 

Haberler/...

COVID-19 KANI PIHTILAŞTIRIYOR

ARAŞTIRMA 1

Londra Imperial College'da enfeksiyon hastalıkları uzmanı olan Profesör Graham Cooke, Covid-19 sebebiyle ölen hastaları analiz etti. Sonuçlara göre bütün Covid-19 hastalarının kanında pıhtı tespit edildi. Covid-19 solunum yolu hastalığı olarak görülse de çoğu durumda vasküler komplikasyonlara sebep oluyor. Prof Cooke şöyle konuştu:
"Çok geniş bir kadavra grubuyla çalıştık ve açıkça gördük ki her hastanın bir bölgesinde mutlaka kan pıhtılaşması var. Kalp damarlarında ve diğer damarlarda pıhtı tespit ettiğimiz hastalar oldu."

King's College'dan Prof. Roopen Arya Mayıs, ayında Covid-19 hastalarının %30'unda pıhtı olduğunu tahmin etmişti. Ancak uzmanlar virüsün neden böyle bir damar tıkanıklığına neden olduğu konusunda emin değiller. Süregelen teoriye göre bu durum bağışıklık sisteminin sitokin fırtınası olarak adlandırılan aşırı tepkisinden kaynaklanıyor. Elde edilen önemli bulgulardan biri ise Covid-19 hastalarının trombositleri sağlıklı bir insana göre hiperaktifler. Petri kabı deneylerinde, enfekte hastaların trombositleri bir araya gelerek hızlıca tıkanmaya sebep oluyor.

Virüs bizzat trombositlerde bulunmamasına rağmen, endirekt olarak kanda değişime yol açıyor; belki de bunun için hormanları değiştiriyor. Dr. Robert Campbell'e göre pıhtı ile ilgili yeni bulgular İngiltere'de hastaneye yatırılan kişilerin %62'sinin yatışları esnasında felç geçirmelerini açıklayabilir. Professor Cooke kan sulandırıcı tedavilerinin işe yarayıp yaramadığı ile ilgili çalışmaların devam ettiğini belirtti.

ARAŞTIRMA 2

Kuzey Amerika Radyoloji Topluluğu'nun yayınladığı makaleye göre, Covid-19 bacak arterlerinde ölümcül pıhtılara sebep oluyor. New York'ta pandeminin pik yaptığı dönemde radyologlar, hastalarda tehlikeli derecede düşük trombosit tespit etti. Hastalar bacaklarında üşüme, ağrı veya lekelenme şikayetleri ile geliyorlardı. Genellikle bu şikayetler bacak anemisi olarak değerlendirilir. Bunun yanı sıra nefes alıp vermede bozukluk, öksürme, ateş ve mental durumda dengesizlik gözlenebilir. Ancak bu şikayetlerde giderek artan trend, araştırmacıları konuya daha yakından bakmaya itti. Makalenin baş yazarı Dr. Goldman şunları söyledi:
"Damarlardaki pıhtıların Covid-19'un muhtemel komplikasyonu olduğunun farkına varmak, hastalara yaklaşımımızı değiştirebilir. Bu konunun üzerinde çalışmaya devam etmeliyiz."

ARAŞTIRMA 3

Covid-19 sene başında başladığından beri doktorlar kalp hastalarının bu durumdan daha çok etkilendiğini fark ettiler. Harvard Üniversitesinden Kardiyolog Dr. C. Michael Gibson, doktorların kılcal damalarda ve kalp damarlarında pıhtı farkettiklerini söyledi. Bu küçük pıhtılar kalp krizlerine sebep olabilir. Dr Gibson:
"Kalp krizi geçirmiş insanlara her gün düşük dozda aspirin almalarını tavsiye etmek gerekir" dedi.

Derleyen: Furkan Demirpehlivan, 
yaklasansaat.com, 28/07/2020

Kaynaklar:
1) Vanessa Chalmers, Every coronavirus-infected patient who dies has 'very clear' evidence of blood-clotting, top scientist claims, dailymail.co.uk, 14.07.2020
2) Dangerous blood clots form in leg arteries of COVID-19 patients, www.sciencedaily.com, 16.07.2020
3) COVID-19: Still a concern for the heart, health.harvard.edu, 07.2020


ys@yaklasansaat.com

ana sayfa| evren| gezegenler| dünyamiz| dinler| eski kavimler| cin-şeytanlar| haberler| yorum-analiz| seslendirmeler| videolar| site haritası| iletişim| forum| ys kitapları

Bu sitedeki yazı, resim ve dökümanlar, kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.

Yaklaşan Saat'in resmi twitter adresi aşağıdadır. Bu hesabın dışındaki diğer hesaplarla Yaklaşan Saat'in bir ilgisi yoktur: @yaklasansaat