yaklaşan saat
kuranda islam, kuran ışığında araştırmalar


 

Haberler/...

DÜNYA'NIN KÜRESEL GIDA KRİZİ KAPIDA!

Yapılan yeni araştırmalara göre, Dünya'nın birçok farklı yerindeki "tahıl ambarları" hep birlikte yok olmanın eşiğinde.
Isı dalgaları ve kuraklığa bağlı ekstrem iklim olayları, buğday, mısır ve soya gibi en temel mahsullerin Dünya genelinde tükenme riskini arttırmaktadır. Bu durum, dünyayı gıda fiyatlarında potansiyel zirveye zorlamaktadır. Gıda kıtlığının beraberinde toplumsal huzursuzluğu da getireceği öngörülmektedir.

"Nature İklim Değişimi" dergisinde yayınlanan çalışmalarda, özellikle şu konunun altı çizilmektedir: "Artık birbirine inanılmaz derecede bağlı hale gelen dünyanın, bir bölgesinde meydana gelen ekstrem bir iklim olayı, kelebek etkisine benzer ani bir dalgalanmayla birçok farklı bölgede de aynı sorunu meydana getirecektir."

Fırtınaları yönlendiren ve hava kütlelerini ayıran jet rüzgârları dalgalı ve kalıcı bir yol izlemeye başladığında, Dünya'nın birçok farklı bölgesinde ekstrem ısı dalgaları yaygınlaşmaya başlar. Teknik olarak "Rossby dalgaları" olarak adlandırılan bu jet rüzgârları, özellikle Kuzey Amerika'nın batısı, Batı Avrupa, Batı Rusya ve Batı Asya gibi tahıl ambarı bölgeleri etkisi altına almaktadır.  

Araştırmalardan birisinde, aynı anda birçok yeri etkileyebilen ısı dalgalarını takip eden gıda üretimi azalmasının binlerce kilometrelik alanı etkileyebileceği vurgulanmaktadır. Atmosferde jet rüzgârlarının zirve ve dip değerlerinden oluşan "5 no'lu dalga" ve "7 no'lu dalga" ismindeki bu iki özel tip rüzgâr varsa, yüksek ısı değerlerine ulaşılması daha da kolaylaşmaktadır. İki dalgadan herhangi birinin atmosferde baskın olması halinde ekstrem iklim olaylarının yaşanılması kaçınılmaz. Araştırmaya göre, bu jet rüzgârları yaz aylarında iki veya üzeri haftalarda adı geçen bölgelerde baskın olursa, bölgesel tahıl üretiminde %11 oranlarına kadar düşüş bekleniyor. Etkilenen bölgelerin ortalaması alındığında ise, tahıl üretiminde %4'lük bir düşüş öngörülmektedir.

Daha önceleri, düşük verimin olduğu bölgeler ile verimli bölgelerdeki mahsuller ticaretle dengeleniyordu. Fakat yapılan yeni çalışma, ekstrem iklim olaylarının Dünya'nın birçok farklı bölgesindeki tahıl ambarlarını aynı zamanda etkileyeceğini iddia etmektedir.

Columbia Üniversitesi ve Postdam İklim Etkileri Araştırma Enstitüsünden iklim bilimci Kai Kornhuber bir röportajında, sera gazı emisyonunun, azaltılmazsa beraberinde neler getireceğini şöyle belirtiyor: "Ekstrem sıcaklık değerleri daha yıkıcı olacak ve eşzamanlı olarak birden fazla yerde gözükecek."

Bazı çalışmalar, küresel ısınmanın jet rüzgârlarını daha dalgalı ve belli bölgelerde daha kalıcı hale getirebileceğini gösteriyor.

İkinci çalışmanın işleyiş prensibi biraz daha farklı: Gıda üretim azalmasını "toprak" temelli incelemek. Ekstrem sıcaklığın ve yağışın, küresel gıda ambarlarının olduğu bölgelerde ortaya çıkardığı sonuçların üç boyutlu simülasyonlarla incelenmesi. Araştırmacıların vardığı sonuçlara göre, eşzamanlı gıda ambarlarının tükenme riski yüksek seviyelerde. Çalışmada belirtildiğine göre, birçok farklı bölgedeki tahıl ambarlarında; 1967-1990 ila 1991-2012 dönemleri arasında, pirinç hariç buğday, mısır ve soya olmak üzere tüm tahıl miktarları azalmaya başladı. Çalışma notlarında, gıda krizlerinin toplumsal huzursuzlukları tetiklediği vurgulanarak Arap Baharı'ndan önceki dönemlerde 2007-2008 arasında gıda krizinin yaşandığını hatırlatıyor.

Avusturya'daki sistem analizleri üzerine Uluslararası Enstitüden araştırmanın başyazarlarından Franziska Gaupp,
"Dünya'nın belli bir bölgesindeki tahıl üretiminde düşüş yaşanırsa, üretimin fazla olduğu yerlerden bu eksiklik tolere edilebilir. Ancak aynı zaman diliminde birçok tahıl ambarı çökerse, bunun telafisi olmaz ve dünya büyük bir gıda krizine doğru sürüklenir ve 'küresel gıda güvenliği' tehdidi ile baş başa kalır. Genel konuşursak, çoklu tahıl ambarı çöküşü, gıda fiyatlarının zirve yapmasını da beraberinde getirir. Bundan da ağırlıklı olarak gelirinin çoğunu gıdaya yatıran fakir ülkeler etkilenir" dedi.

Güncelleme: 28/05/2020
Kaynak
: Andrew Freedman, "Extreme weather patterns are raising the risk of a global food crisis, and climate change will make this worse", washingtonpost.com, çev. Ayşegül Kesmez, yaklasansaat.com, 09/11/2019


ys@yaklasansaat.com

ana sayfa| evren| gezegenler| dünyamiz| dinler| eski kavimler| cin-şeytanlar| haberler| yorum-analiz| seslendirmeler| videolar| site haritası| iletişim| forum| ys kitapları

Bu sitedeki yazı, resim ve dökümanlar, kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.

Yaklaşan Saat'in resmi twitter adresi aşağıdadır. Bu hesabın dışındaki diğer hesaplarla Yaklaşan Saat'in bir ilgisi yoktur: @yaklasansaat