yaklaşan saat
kuranda islam, kuran ışığında araştırmalar


 

Haberler/...

COVID-19: DOĞAL MI? KÜRESEL-ÇİN ÜRETİMİ Mİ?

2002 yılında ortaya çıkan SARS virüsü ile ilgili doğal yollarla ortaya çıkmadığı ancak laboratuvar ortamında üretildiği ile ilgili şüpheler hala ciddiyetini koruyor. Benzer iddialar Covid-19 isimli yeni tip koronovirüs için de geçerli. Covid-19'un insan yapımı olduğu ile ilgili makale yazan bazı bilim adamları daha sonra makalelerini geri çekti. Fransız bir grup aktivist ise, virüsün Fransa'daki Pasteur Enstitüsünde, Çin'le ortak bir şeklide üretilip, patentinin alındığını iddia etti. Ayrıca 8 yıl önce Almanya'da bu tip bir koronovirüs salgını ile ilgili bir rapor yazıldığı ortaya çıktı. Tüm bunlara Çin'de alevlenen salgının tüm ülkeye yayılması beklenirken aniden ortadan kaybolması, virüsün kaynağı olan Çin'in tüm dünyaya yardım edip ve nasihatler verir duruma gelmesi eklenince, bu olayın doğal bir pandemi olmadığı haklı şüphelerini daha da artırdı. Eğer bu virüs doğal yollardan insana geçmek yerine laboratuvarda üretildiyse, bu tüm dünyaya açılmış biyolojik bir savaş anlamına gelir.

2002 YILI SARS VİRÜSÜ İNSAN YAPIMI MIYDI?

İlk defa 2002 yılının Kasım ayında ortaya çıkan ve 2003 yılında Çin'i etkisi altına alan SARS hastalığının ve buna sebep olan virüsün nereden geldiği ve neden aniden ortadan kaybolduğu hala belirsizliğini koruyor. 2004 yılına kadar devam eden bu salgında toplam 29 ülkede 774 kişi hayatını kaybetmişti. Bu virüsün koronavirüs ailesine ait olduğu iddia edilmişti. Ancak yapılan bazı araştırmalar bunun böyle olmadığını söylüyordu.

2003 yılında Almanya, Hong Kong ve Singapur'dan araştırmacılar, virüsün üzerinde yaptıkları çalışmalar ile SARS hastalığına sebep olan virüsün paramikso-virüs ailesine ait olduğunu gösterdiler. Hasta kişilerde bu virüs ailesinden kalıntılar saptanmıştı. Bu çalışma Dünya Sağlık Örgütü(DSÖ) tarafından da onaylandı ve aşı çalışmaları da bu doğrultuda başlamıştı. Paramikso-virüs ailesi, kızamık ve kabakulak gibi çok yaygın olan ve iyi bilinen virüslerin bulunduğu virüs ailesidir. Ciddi solunum yetmezliği, yüksek ateş, kuru öksürük gibi semptomların yanında virüsün bulaşma yöntemleri de kızamık ile paralellik göstermiştir.

Dönemin Moskova Epidemoloji Servis Başkanı Nikolai Filatov ve Rusya Medikal Bilimler Akademisi üyesi Prof Sergei Kolesnikov, bu virüsün "kızamık ve kabakulak" virüslerinin kokteyli olduğunu ve böyle bir virüsün ancak labarotuvar ortamında elde edilebileceğini söylemişlerdi. Virolog Dr. Alan Cantwell, SARS virüsünün daha önce hiç görülmemiş yeni bir virüs olduğunu ve tedavisinin de bulunmadığını belirtmişti. Ayrıca Dr. Cantwell, virüsün bilinen koronavirüslerden daha farklı davrandığını ve daha ciddi belirtiler ortaya çıktığını; dahası 1987 yılından beri koronavirüsler üzerinde genetik mühendislik uygulandığını, 107 farklı deneye atıfta bulunarak dile getirmişti. Dr. Cantwell, SARS'ın kedilerden alınan koronavirüsün üzerinde genetik oynamalar yapılarak elde edilmiş bir "insan yapımı" virüs olduğunu makalesinde yazmıştı.

Ancak, bütün bu çalışmalar ve düşünceler göz ardı edildi, görmezden gelindi ve hastalığın yayılmasının durmasıyla birlikte bütün bu görüşler rafa kaldırıldı.

2019'DA ORTAYA ÇIKAN COVID-19 LABORATUVARDA MI ÜRETİLDİ?

2019 yılının Aralık ayında Çin'in Wuhan kentinde yeni tip bir koronavirüs salgını ortaya çıktı. Ancak Komünist Çin Partisi Hükümeti bütün dünyaya yalan söyleyerek bu hastalığı saklamaya çalıştı. Wuhan Hastanesinde görev yapan Li Wenliang isimli bir doktor, hastanede 7 vakayı gözlemledikten sonra, bu hastalığın SARS benzeri bir salgın olabileceğini ve doktorların kendilerini korumaları için maske ve eldiven takmalarını tavsiye eden bir mesajı chat grubundaki meslektaşlarına gönderdi. Dört gün sonra kapısına polis geldi ve yalan beyanda bulunduğunu onaylayan bir kağıdı imzalaması istendi. 10 gün sonra koronavirüse yakalandığı söylenen doktor, bir ay içinde hayatını kaybetti. İnsanların bu olaya tepki göstermeleri üzerine Çin Komünist parti yetkilileri doktorun ailesinden özür dilemek zorunda kaldı.

Uzun bir süre salgını gizleyen Komünist Hükümet, 25 Ocak Çin yeni yıl tatili sebebiyle dünyanın dört bir yanına giden insanların seyahatlerine kısıtlama getirmedi ve böylelikle hastalığın boyutlarından henüz haberdar olmayan devletler önlem alamadılar. Adeta virüs bilinçli olarak dünyaya yayıldı.

Çin'de yayınlanan bir makaleye göre; COVID-19, HIV ve Ebola virüsleri ile benzerlikler ve bilinen koronavirüslerde olmayan bazı özellikler taşıyor. Hindistan'da yayınlanan başka bir araştırmaya göre bu virüsün büyük ihtimalle doğada bulunmayan bir virüs olduğu sonucuna ulaşılmıştı. Öyle ki bu çalışmaya göre COVID-19, HIV virüsünde bulunan bir yapıyı ihtiva ediyordu. Bazı uzmanlar ise bilinen koronavirüsün bu uzun olmayan zaman zarfı içinde (2004'ten bu yana), böylesi bir mutasyona uğrayabileceği ihtimalini çok çok zayıf görüyorlar.

Ulusal Tayvan Üniversitesinden Prof Fang Chi-tai, Wuhan'da bulunan Viroloji laboratuvarını(BSL-4 Lab) adres gösterdi. Bu kurumda Ebola ve SARS gibi ölümcül virüslerin araştırıldığını söyleyen Profesör, laboratuarın güvenlik standartlarının geçmişte çok defa tartışma konusu olduğunu dile getirdi. Chi-tai konuyla ilgili yaptığı sunumda şunları açıkladı:
"Virüs büyük ihtimalle insan yapımı, çünkü alışılagelmedik bir yapıda. Fransız ekibin yaptığı araştırmalara göre, COVID-19 ile yarasalarda bulunan RaTG13 virüsü arasında temel bir farklılık var. Buna göre COVID-19'da insandan insana geçişi kolaylaştıran dört amino asit bulunuyor. Bu virüsün SARS virüsünün güncellenmiş, versiyon yükseltilmiş hali olması çok olası. Sonuç olarak, akademik bakış açısıyla düşünürsek, bu dört amino asidin mutasyon ile eklenme ihtimali çok düşük ve laboratuvarda eklenmiş olması çok olası."

Daha önce SARS virüsünde olduğu gibi COVID-19 hakkında da insan yapımı olması ile ilgili güçlü şüpheler var. Her ne kadar yaygın ve baskın akademik çevreler aksini iddia etseler de konuyla ilgili objektif çalışmaların su üstüne çıkma olasılığı çok düşük. İlerleyen zamanlarda da virüsün kökeni ile ilgili bilimsel çalışmalar bir kenara bırakılacaktır çünkü şimdiden bu yolun önü kesildi.

VİRÜSÜ ÖNGÖREN RAPORLAR

1998 senesinde Rockefeller Brothers Fund tarafından yayınlanan "Biyolojik Terörizm, Ortaya Çıkan Hastalıklar ve Ulusal Güvenlik" başlıklı gelecek tahmini yapılan raporda birçok önemli nokta bulunuyor. Rapora göre, ortaya çıkan bir hastalığın biyolojik saldırı olup olmadığını anlamak için en önemli noktalar, hastalığın kuluçka süresi ve hastalığın alışılagelmedik olmasının tespit edilmesi. Günler ve haftalar süren kuluçka süresinin biyolojik bir saldırıya işaret etmesi çok muhtemeldir ki böylelikle uluslararası uçuşları durdurmak için önlem alınamaz, ülkeye girişlerde insanlar izlense bile hastalık tespit edilemez. Böyle bir saldırıda hastalığın ilk belirtileri, nezle ya da soğuk algınlığı olarak seyredecektir. Gelişen seyirde ise tarım üretici pazarları küresel hale gelecek ve gıda ithalatına bağımlı ülkelerin kırılganlığı artacaktır.

2012 yılında ise Rockefeller Foundation ve Robert Koch Institute tarafından hazırlanan iki benzer rapor var. Bu raporlarda küresel ölümcül ve kontrol edilemeyecek bir virüsün bütün dünyaya yayılacağı öngörülüyor. Virüsün 14 günlük kuluçka süresine sahip olacağı, özellikle yaşlı ve kronik hastalıkları olanların etkilenecekleri, tüm dünyada yaşlı nüfusun %10'unun öleceği, dünya çapında 7,5 milyon kişinin hayatını kaybedeceği tahmin ediliyor ve özellikle Avrupa'daki sağlık sistemlerinin kırılgan olduğu ve iyileştirilmesi gerektiği tavsiyesi veriliyor. Virüsten sonraki en önemli sorunun gıda kıtlığı olacağı ve bu konuda önlemler alınması gerektiği vurgulanıyor.

Derleyen: Furkan Demirpehlivan,
yaklasansaat.com, 27/03/2020
Kaynaklar:

1- newscientist.com/article/dn3517-virus-causing-deadly-pneumonia-revealed/
2- who.int/csr/don/2003_03_19/en/
3- abc.net.au/news/2003-04-11/sars-could-be-biological-weapon-experts/1835010
4- bbc.com/news/world-asia-china-51403795
5- taipeitimes.com/News/taiwan/archives/2020/02/23/2003731479
6- ccn.com/hiv-ebola-like-mutations-suggest-coronavirus-leaked-from-a-lab/
7- foreigner.fi/articulo/news/germany-s-2012-covid-scenario-became-real/20200325014404004958.html

 ys@yaklasansaat.com

ana sayfa| evren| gezegenler| dünyamiz| dinler| eski kavimler| cin-şeytanlar| haberler| yorum-analiz| seslendirmeler| videolar| site haritası| iletişim| forum| ys kitapları

Bu sitedeki yazı, resim ve dökümanlar, kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.

Yaklaşan Saat'in resmi twitter adresi aşağıdadır. Bu hesabın dışındaki diğer hesaplarla Yaklaşan Saat'in bir ilgisi yoktur: @yaklasansaat