yaklaşan saat
kuranda islam, kuran ışığında araştırmalar


 

Haberler/...

2020 NOBEL FİZİK ÖDÜLÜ KARA DELİK ÇALIŞMALARINA VERİLDİ

Fizik dalında ödülü kara delik çalışmalarıyla çığır açan üç bilim insanı paylaştı. Soldan sağa Roger Penrose, Reinhard Genzel ve Andrea Ghez.

Kara deliklerin bazı derin sırlarını açığa çıkaran 3 bilim insanı geçtiğimiz gün 2020 Nobel Fizik ödülü aldı. Nobel Komitesi, üç bilim insanının çalışmalarıyla uzaydaki kara delik olgusunun daha iyi anlaşılmasını sağladıklarını vurguladı.

Oxford Üniversitesinde Profesör Britanyalı Sir Roger Penrose, kara deliklerin Albert Einstein'ın genel görelilik kuramının direkt sonucu olduğunu ispat ettiği çalışması için ödüle hak kazandı. Üç bilim insanı 10 milyon İsveç kronu (1 milyon 123 bin 39 ABD doları) tutarındaki para ödülünü paylaşacak.

Kaliforniya Üniversitesi (Berkeley) Max Planck Enstitüsünden Alman Reinhard Genzel ve Los Angeles Kaliforniya Üniversitesinden Andrea Ghez ise galaksimizin merkezindeki görünmeyen ve aşırı derecede ağır bir maddenin, yıldızların yörüngelerini etkilediğini keşfettiler.

Andrea Ghez, 1903'te Marie Curie'den beri Nobel Fizik Ödülü kazanan dördüncü bayan araştırmacı oldu. 18. yüzyıldan beridir bilim insanları evrende var olan bir objenin ışığın bile kaçamayacağı kadar güçlü bir çekim alanı oluşturabilme olasılığını merak etmişlerdir. 1915 yılında Einstein, genel görelilik kuramına uygun olarak uzay ve zamanın bükülebileceği tahmininde bulundu. Yine de kara deliklerin varlığına inanmıyordu fakat bilim insanlarının bunun varlığını ispatlamaları 50 yıl sürdü.

Nobel komitesinden Ulf Danielsson, ödülün açıklandığı basın toplantısında kara bir top kullanarak kara delikleri izah ediyor.

1965 yılına kadar bilim dünyasında bu şaşkınlık devam etti. Ta ki Penrose "kara delikler"in gerçekten oluşabildiğini ispatlayana kadar. Bu yeni bulguyu detaylarıyla açıkladı ve merkezlerinde "tekillik" adını verdiği "uzay-zamanın" yok olduğu bir noktanın varlığını belirtti.

Stockholm'de Penrose'un öngörülerini tasvir eden Nobel Kurul üyesi Ulf Danielssonn; siyah bir topu eline alarak diğer parmağıyla topun kenarını işaret etti ve o noktaya kadar zaman kavramının devam ettiğini fakat topun içine girildiği anda geleceğe gidilebildiğini söyledi. Burada birinin parmağını parçalanmadan geri çekmesi imkânsız olurdu. Bunun yerine parmak "zamanın sona erdiği ve bilinen fizik kurallarının işlemediği kara deliğin merkezine" doğru çekilirdi.

Kara delikler hakkındaki en büyük gizemin ne olduğuyla ilgili Reuters'a konuşan Penrose:
"Tekillikler en zor bulmacalardır. Çünkü onlar hakkında ne yapacağımızı bilmiyoruz" açıklamasında bulundu.

Bu araştırmayı müteakip diğer çalışmalar ise genelde Samanyolu Galaksisi'nin merkezinde bulunan "Sagittarius A*" isimli kara delik etrafındaki toz-gaz bulutları üzerinde yoğunlaştı. Dünya'nın en büyük teleskoplarını kullanarak yıldız yörüngelerini inceleyen ayrı gruplardan Genzel ve Ghez, Güneş Sistemimiz büyüklüğünde bir alana "4 milyon Güneş kütlesinin" sıkışmış olduğunu keşfettiler.

Güncelleme: 23/10/20
Kaynaklar
:
1) N. Pollard-D. Busvine, "'D Black hole discoveries win 2020 Nobel Prize in Physics", reuters.com, çev. Furkan Kargıoğlu, yaklasansaat.com, 06/10/2020
2) bbc.com/turkce/


ys@yaklasansaat.com

ana sayfa| evren| gezegenler| dünyamiz| dinler| eski kavimler| cin-şeytanlar| haberler| yorum-analiz| seslendirmeler| videolar| site haritası| iletişim| forum| ys kitapları

Bu sitedeki yazı, resim ve dökümanlar, kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.

Yaklaşan Saat'in resmi twitter adresi aşağıdadır. Bu hesabın dışındaki diğer hesaplarla Yaklaşan Saat'in bir ilgisi yoktur: @yaklasansaat