yaklaşan saat
kuranda islam, kuran ışığında araştırmalar


 

Haberler/...

NEHİRLER BİNLERCE SANTRAL KADAR ENERJİ ÜRETEBİLİR

Nehirlerin okyanusa tatlı su döktüğü haliçler, yeni yapılmış bir zar yardımıyla dev enerji santralleri haline gelebilir.

Yeşil enerji savunucuları yakında maviye dönüşebilir. Yeni bir membran, elektrik üretmek için tatlı ve tuzlu su arasındaki kimyasal farklılıkları kullanan "mavi enerji" potansiyelinin kilidini açabilir. Araştırmacılar posta pulu boyutundaki membranı kullanışlı olacak şekilde ölçeklendirebilirse, nehirlerin denizle buluştuğu kıyı ülkelerinde milyonlarca insana karbonsuz enerji sağlanabilir.

Mavi enerjinin önemi boyutundan kaynaklanıyor: nehirler her yıl okyanuslara 37.000 kilometre küp tatlı su döküyor. Tatlı ve tuzlu suyun bu şekilde buluşması, son bir tahmine göre yaklaşık 2000 nükleer enerji santrali tarafından üretilebilecek miktarda (2.6 terawatt) elektrik üretme potansiyeli meydana getiriyor.

Bu karışımdan güç üretmenin birçok yolu var. Şimdiye kadar birkaç mavi enerji santrali inşa edildi, ancak yüksek maliyetler geniş çapta benimsenmesini engelledi. Tüm mavi enerji yaklaşımları, tuzların iyonlardan yani pozitif veya negatif yük taşıyan kimyasallardan oluştuğu gerçeğine dayanır. Katılarda, pozitif ve negatif yükler birbirini çeker ve iyonları birbirine bağlar. (Örneğin sofra tuzu, negatif yüklü klorür iyonlarına bağlı pozitif yüklü sodyum iyonlarından yapılmış bir bileşiktir). Suda bu iyonlar ayrılır ve bağımsız olarak hareket edebilir.

Pozitif iyonları (sodyum veya potasyum gibi) yarı geçirgen bir membranın diğer tarafına pompalayarak, araştırmacılar iki su havuzu oluşturabilir: biri pozitif yüklü, diğeri negatif yüklü. Daha sonra havuzlardaki elektrotları batırıp bir telle bağlarlarsa, elektronlar negatif yüklü olandan pozitif yüklü tarafa akar ve elektrik üretir.

2013 yılında Fransız araştırmacılar buna benzer bir membran yaptılar. Elektronik, kesici aletler ve diğer alanlar için endüstride yaygın olarak kullanılan bir silikon nitrit seramik filmi kullandılar. Bu, yüksek mukavemetli kompozitlerde kullanmak için araştırılan bir malzeme olan bir bor nitrür nanotüp (BNNT) ile kaplı tek bir gözenekle delinmiş bir seramik filmiydi. BNNT'ler yüksek oranda negatif yüklü olduğundan, Fransız ekip, bu durumun sudaki negatif yüklü iyonların membrandan geçmesini önleyeceğini tahmin ediyordu (çünkü aynı yükler birbirini iter). Tahmin doğruydu. Tek bir BNNT ile bir membran tatlı ve tuzlu su arasına yerleştirildiğinde, pozitif iyonların tuzlu taraftan tatlı tarafa çekildiğini, ancak negatif yüklü iyonların çoğunlukla bloke edildiğini buldular.
İki taraf arasındaki yük dengesizliği o kadar güçlüydü ki, araştırmacılar membranın santimetre kare başına milyonlarca gözenekle dolu tek bir metrekaresinin, yılda yaklaşık 30 megawatt saat üretebileceğini tahmin ettiler. Bu üç eve güç vermek için yeterliydi.

Ancak posta pulu boyutunda filmler oluşturmanın bile imkansız olduğu düşünülüyordu, çünkü hiç kimse uzun ve ince BNNT'lerin membrana dik olarak nasıl hizalanacağını anlayamamıştı.

Rutgers Üniversitesinden makine mühendisi doktora öğrencisi olan Semih Çetindağ, ekibinin kodu kırdığını bildirdi. Nanotüpleri elde etmek kolaydı ancak tüplerin doğru şekilde hizalanması gerekiyordu. Bunun için de manyetik alan kullanmak istediler ancak BNNT manyetik değildir. Bu sorunu çözmek için Çetindağ özel bir yöntemle, BNNT'leri manyetik hale getirdi.

Bu, Rutgers ekibine aradığı fırsatı verdi. Araştırmacılar manyetik alan uyguladıklarında, tüplere polimer film boyunca hizalanacak şekilde manevra yaptırabildiler. Üretilen membran, santimetre küp başına yaklaşık 10 milyon BNNTs içeriyordu.

Araştırmacılar, membranları tuzu ve tatlı suyu ayıran küçük bir kaba yerleştirdiklerinde, önceki Fransız ekibinin BNNT deneyinden dört kat daha fazla güç üretti. Rutgers Üniversitesinden Jerry Wei-Jen Shan bu güç artışının muhtemelen kullandıkları BNNT'lerin daha dar olmasından ve dolayısıyla negatif yüklü iyonlarını hariç tutmak için daha iyi bir iş çıkarmasından kaynaklandığını söylüyor.

Ve daha iyisini yapabileceklerini dahi düşünüyorlar. Çetindağ: ''Zarların tüm potansiyelini kullanmıyoruz" diyor. Bunun nedeni, kullandıkları BNNT'lerin aslında sadece %2'sinin membranın her iki tarafında açık olmasıdır. Şimdi, araştırmacılar filmlerinde açık gözeneklerin sayısını artırmaya çalışıyorlar.

Güncelleme: 12/04/2020
Kaynak: Robert F.Service, "Rivers could generate thousands of nuclear power plants worth of energy, thanks to a new 'blue' membrane", www.sciencemag.org, çev. Abdullah Nevruzoğlu, yaklasansaat.com, 04/12/2019.


ys@yaklasansaat.com

ana sayfa| evren| gezegenler| dünyamiz| dinler| eski kavimler| cin-şeytanlar| haberler| yorum-analiz| seslendirmeler| videolar| site haritası| iletişim| forum| ys kitapları

Bu sitedeki yazı, resim ve dökümanlar, kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.

Yaklaşan Saat'in resmi twitter adresi aşağıdadır. Bu hesabın dışındaki diğer hesaplarla Yaklaşan Saat'in bir ilgisi yoktur: @yaklasansaat