yaklaşan saat
kuranda islam, kuran ışığında araştırmalar


 

Haberler/...

EN SICAK İKİNCİ YIL: 2019

Sera gazları artmaya devam ederek 2019'un rekor zirvelerine ulaştı ve kayıttaki en sıcak yıllardan biri olmasını sağladı. Bilgisayar modelleri 2016'dan sonra gelen ikinci veya üçüncü en sıcak yıl olduğunu öngörüyor.

Uydu veri analizleri, karbondioksit yoğunluklarının 2019 da dahil olmak üzere son yıllarda artmaya devam ettiğini gösteriyor.

2020'nin ilk haftasında Güneydoğu Avustralya'yı (resimde) yakıp kavuran yangınlar ve Endonezya'da onlarca insanın ölümüne sebep olan sel baskınları gibi iklimle ilgili felaketler görüldü.

2019 yılında Avrupa, Avustralya ve Japonya'da ölümcül sıcak dalgalar görüldü. Kasırgalar, Güneydoğu Afrika'yı harap etti. Orman yangınları, Avustralya ve Kaliforniya'da kontrolden çıktı.

Şok edici raporun ardından Dünya Meteoroloji Örgütü (WMO), yükselen deniz seviyesi oranlarının, eriyen buzulların, sellerin ve yüz yılda bir kez olan sıcaklık dalgalarındaki artışın sebebinin zirveye tırmanan sıcaklıklar olduğu uyarısında bulundu.

Şok edici araştırmaya göre geçen yıl, resmi olarak kaydedilen en sıcak ikinci yıl oldu. Kopernik İklim Değişikliği Servisindeki(C3S) Avrupalı bilim adamlarından alınan veriler de 2019'un Avrupa'daki en sıcak yıl olduğunu gösteriyor. Avrupa'nın birçok bölgesi sıcaklık dalgasına ve kuraklığa uğradı.

Yeni alınan veriler, geçen yılın sonunda yapılan araştırmanın 2019 yılını kayıttaki en sıcak ikinci veya üçüncü yıl olduğunu gösteren en kötü tahminlerini doğruladı. Ayrıca yeni veriler, Dünya genelinde ortalama sıcaklıkların kayıttaki en sıcak yıl olan 2016'dan sadece 0,04°C daha düşük olduğunu açığa çıkardı. 2016'da yaşanan durum yüzyılda bir kez olan ve Dünya yüzey sıcaklığını 0,12°C arttıran 'El Nino' hadisesinden kaynaklanmıştı.

C3S ekibi: "Geçtiğimiz son beş yıl kayıttaki en sıcak yıllardı. Kayıtlar başladığından bu yana 2010-2019 periyodu en sıcak on yıl oldu" dedi. 2019'da küresel sıcaklıklar, 1981-2010 periyodu ortalamasından 0,6°C daha sıcaktı. Hatta son 5 yılda Dünya'nın sıcaklığı, sanayi öncesi dönemlerden 1,1°C-1,2°C daha sıcaktı.

C3S ekibi lideri Carlo Buontempo: "2019 sıra dışı diğer bir sıcak yıl; rekor kıran birkaç ayla beraber veri kümesine göre gerçekte küresel en sıcak ikinci yıl oldu" dedi. Üstelik son zamanlardaki karbondioksit (CO2) yoğunluğu gelmiş geçmiş en yüksek seviyede.

2020'nin ilk haftasında Güneydoğu Avustralya'yı yakıp kavuran yangınlar ve Endonezya'da onlarca insanın ölümüne sebep olan sel baskınları gibi iklimle ilgili felaketler görüldü. Bilim adamları bu tür felaketlerin sıcaklıkların artışından dolayı daha sık ve daha şiddetli olacağını söylüyor. Birleşmiş Milletler, iklimle ilgili felaketler yüzünden 2019 yılında yaklaşık 20 milyon insanın yer değiştirdiğini tahmin ediyor. C3S yönetmeni Jean Noel Thepaut: "Geçtiğimiz son 5 yıl kayıttaki en sıcak yıllardı; son 10 yıl da kayıttaki en sıcak 10 yıldı. Bunlar tartışmasız korkutucu belirtilerdir" dedi.

C3S ekibinin kullandığı program, kısa dönemli küresel ve bölgesel iklim verileri elde etmek için çeşitli uydulardan, hava istasyonlarından ve meteoroloji balonlarından gelen gözlemleri değerlendirdi. Ve tarihsel sıcaklık rekorlarıyla karşılaştırdı. 2019 yılının değerlendirmesi, kısa dönem ısınma ve Dünya'nın devam eden uzun dönem ısınma seviyelerinin ikisinin de olağanüstü olduğunu göstermektedir.

Geçen yıl en göze çarpan ısınma Alaska'da ve Kuzey Kutbu'nun diğer bölgelerinde görüldü. Bunun yanı sıra ısınma Doğu ve Güney Avrupa, Güney Afrika, ve Avustralya'yı da büyük ölçüde sardı. C3S:
"Avrupa'da bütün mevsimler ortalamadan daha sıcak geçti. Bununla birlikte birçok ülkenin yaz ve kış mevsimlerinde yüksek sıcaklıklar kaydedildi. 2019 Aralık ayı, 1981-2010 referans döneminden 3,2°C daha sıcaktı. Keza, Avustralya da aralık ayının tarihsel ortalamasından 3°C daha sıcak geçti" dedi.

WMO(Dünya Meteoroloji Örgütü), yakılan fosil yakıtlar, inşaat altyapısı, yetişen mahsuller ve taşımadan kaynaklanan insan yapımı emisyonların 2019'u atmosferik karbon yoğunluğu rekorunu kırmaya sürüklediğini ve daha fazla ısınmaya maruz bıraktığını söyledi. Sera gazlarının neden olduğu aşırı ısının %90'ını absorbe eden OKYANUSLAR şimdi kaydedilen en yüksek sıcaklık rekoruna sahipler. Dünya'daki denizler şu anda 150 yıl öncesinden %25 daha asidik; üstelik bu durum yaşayan deniz ekosistemlerini ve gıda ihtiyacı ile geçimini denizlerden sağlayan milyarlarca insanı tehdit ediyor. Ekim ayında, Grönland'da 12 ay içinde 329 milyar tonluk buz tabakasının erimesiyle yükselen ortalama küresel deniz seviyesi en yüksek rekoruna ulaştı.

22 MİLYON KADAR İNSAN YER DEĞİŞTİRDİ

Her geçen 40 yıl bir öncekinden daha sıcak geçiyor. Rapor, 2019'un ilk yarısında 10 milyondan fazla insanın ülkesi içinde göç ettiğini ve bunların 7 milyonunun fırtına, sel ve kuraklık gibi aşırı hava olayları yüzünden direkt olarak yerini terk ettiğini bildirdi. Yıl sonunda ise WMO, hava durumu aşırılıkları yüzünden yeni yer değiştirmelerin 22 milyona ulaştığını söyledi.

WMO Genel Sekreteri Petteri Taalas: "2019'da hava ve iklime bağlı riskler bir kez daha sertleşti. 'Yüzyılda bir kez olan' sıcaklık dalgaları ve sel olayları daha düzenli vakalar haline geliyor" dedi.                  

Endüstri öncesi dönemlerden sadece 1°C daha sıcak geçen 2019 yılı içinde Avrupa, Avustralya ve Japonya'da ölümcül sıcaklık dalgaları, Güneydoğu Afrika'da yıkıcı kasırgalar, Avustralya ve Kaliforniya'da kontrolden çıkmış orman yangınları görüldü.

ADAPTE OLUNAMAYAN ARTIŞ

Londra, Imperial Kolejinde İklim Değişikliği alanında öğretim üyesi olan Joeri Rogelj:
"Ekonomik faaliyetlerimiz sera gazları için atmosferi çöplük olarak kullanmaya devam ediyor" dedi. Röportajcılara "Küresel ısınmada bir azalma belirtisi yok" şeklinde konuşan Taalas ise: "Bugünkü davranışlarımıza devam edersek, rakamlar daha yüksek olacaktır" dedi.

WMO raporunda "1,1 derecelik ısınmaya bile adapte olamadığımızın" altını çizen Oxford Üniversitesi Çevre Değişikliği Enstitüsünde Müdür Yardımcısı olan Friederike Otto:
"1,1 derecelik artışın fosil yakıtların yakılmasından kaynaklandığına şüphe yok" dedi.

Derleyen: Zehra Demirpehlivan
Yaklasan Saat, 07/03/2020
Kaynaklar:
1) AFP and Joe Pinkstone, Last year was the second hottest ever: Official figures reveal record breaking heat, wildfires and drought set the world ablaze in 2019, dailymail.co.uk, 08/01/2020
2) 2010s hottest decade in history, UN says as emissions rise again, phys.org, 03/12/2019

 


ys@yaklasansaat.com

ana sayfa| evren| gezegenler| dünyamiz| dinler| eski kavimler| cin-şeytanlar| haberler| yorum-analiz| seslendirmeler| videolar| site haritası| iletişim| forum| ys kitapları

Bu sitedeki yazı, resim ve dökümanlar, kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.

Yaklaşan Saat'in resmi twitter adresi aşağıdadır. Bu hesabın dışındaki diğer hesaplarla Yaklaşan Saat'in bir ilgisi yoktur: @yaklasansaat