yaklaşan saat
kuranda islam, kuran ışığında araştırmalar


 

Haberler/...

EVREN'DEKİ GALAKSİ KÜMELERİ ARASINDAKİ SENKRONİZE HAREKET ŞAŞIRTICI!

Bilim adamları galaksilerin uzak mesafeler üzerinden birlikte hareket edebildiğine dair keşifler yapıyor. Bu şimdiye kadar yapılmış temel kozmolojik modellerin tahminlerine karşı bir durum. Evren hakkında bildiğimizi sandığımız her şey değişebilir.

İçinde yaşadığımız Samanyolu Galaksisi, evrene dağıtılmış yüz milyarlarca galaksiden bir tanesidir. Galaksilerin çeşitleri hayret vericidir; spiraller, yıldızlarla süslenmiş çemberlere benzeyen halka galaksiler ve evrendeki hemen hemen her şeyi gölgede bırakan antik galaksiler. Ancak bilim adamları bazı galaksilerin farklılıklarına ve aralarındaki akıllara durgunluk veren mesafelere rağmen, sanki görünmeyen muazzam bir kuvvetle birbirilerine bağlılarmış gibi garip ve genellikle açıklanamayan biçimlerde birlikte hareket ettiklerini fark ettiler.

Aralarında birkaç milyon ışık yılı olan galaksiler, öngörülebilir şekillerde birbirilerini kütle çekimsel olarak etkileyebilir. Ancak bilim adamları, yerel etkileşimlerin ötesinde, uzak galaksiler arasında gizemli ilişkiler gözlemlediler.

Bu keşifler adından da anlaşılacağı gibi, evrende bilinen en büyük nesneler olan, "büyük boyutlu yapılar" olarak adlandırılan esrarengiz etkiye işaret ediyor. Bu parlak olmayan yapılar hidrojen gazı ve karanlık maddeden oluşmuştur ve kozmik ağ adı verilen engin bir ağ örgüsünde, filamentler, levhalar ve düğümler şeklini alırlar. Bu yapıların, galaksilerin değişimi ve hareketleri için büyük önemi olduğunu biliyoruz, ancak onları çalıştıran dinamikleri anlamış değiliz.

Bilim adamları bu yeni detaylara ulaşmaya çok istekliler. Çünkü bu olguların bazıları evren ile ilgili en temel düşüncelere meydan okuyor. Almanya'daki Leibniz Astrofizik Enstitüsünde kozmograf olarak çalışan Noam Libeskind şöyle konuştu:
"Aslında herkesin daima bu büyük boyutlu yapıları incelemesinin sebebi budur. Bu; maddenin doğasını, karanlık maddeyi, karanlık enerjiyi, evreni ve kütle çekim yasalarını derinlemesine incelemenin ve anlamaya yaklaşmanın bir yoludur."

UZAK GALAKSİLER NEDEN BİR AHENK İÇİNDE HAREKET EDİYORLAR?

Galaksiler, kütle çekim ile bağlı kümeler oluşturma eğilimindedirler, bu kümeler de daha büyük olan süper-kümelerin içindedir. Örneğin, Dünya'nın ayrıntılı kozmik adresi ifade edilirken, Samanyolu'nun, birçok düzine galaksinin oluşturduğu Lokal Grup kümesinin bir parçası olduğunun belirtilmesi gerekir. Lokal Grup, 1000'den fazla galaksiyi kapsayan Virgo (Başak) süper-kümesinin içinde yer alır.

Bunun gibi daha "lokal" olan ölçeklerde, galaksiler sık sık birbirilerinin dönüşlerine, şekillerine ve açısal hızlarına müdahale ederler. Hatta bazen bir galaksi diğer bir galaksiyi yiyebilir ve bu olaya galaktik yamyamlık adı verilir. Ancak bazı galaksiler, kendilerine ait kütle çekimsel alanları ile açıklanamayacak kadar büyük mesafeler üzerinden dinamik bağlantılar gösterir.

Örneğin, Ekim ayında Astrophysical Journal dergisinde yüzlerce galaksinin, kendilerinden on milyonlarca ışık yılı uzaklıktaki galaksiler ile senkronize bir şekilde döndüğünü ortaya koyan bir araştırma yayınlandı. Kore'de astronom olarak görev yapan, araştırmanın başyazarı Joon Hyeop Lee:
"Bu keşif oldukça yeni ve beklenmedik. Daha önce bu fenomenle tam anlamıyla bağlantısı olan bir gözlem raporu veya simülasyonlardan gelen bir tahmin görmedim" dedi.

Lee ve meslektaşları, Dünya'dan 400 milyon ışık yılı kapsamındaki 445 galaksi üzerine çalıştılar. Bu çalışmalarda, Dünya ile aynı yönde dönen galaksilerin birçoğunun Dünya'ya yaklaşan komşuları olduğunu ve ters yönde dönen galaksilerin ise Dünya'dan uzaklaşan komşuları olduğunu fark ettiler.
Lee:
"Gözlemlenen bu uyumun büyük ölçekli yapılar ile bir ilişkisi olmalı. Çünkü birbirinden altı megapersekle(yaklaşık 20 milyon ışık yılı) ayrılmış galaksilerin doğrudan etkileşim içinde olması imkansızdır."

Lee ve meslektaşları, senkronize galaksilerin, saat yönünün tersine doğru oldukça yavaş bir şekilde dönen, büyük ölçekli bir yapının içinde olabileceğini belirttiler. Bu dinamik, üzerinde çalışılan galaksilerin dönüşü ile komşularının hareketleri arasındaki bahsedilen uyuma neden olabilir. Ancak Lee, ekibinin bulgularının ve varılan sonuçların kanıtlarla doğrulanması için çok daha fazla araştırma yapılması gerektiğine dikkat çekti.

Esrarengiz bir şekilde senkronize olmuş galaksilere dair bu dikkate değer örneğin yanında, bilim adamları çok daha uzak galaksiler arasında da tuhaf uyumlar gözlemlediler. 2014 yılında bir ekip, kuasar çekirdeklerinde süper kütleli karadeliklerin istisnai uyumlarını gözlemledi. Bilindiği gibi kuasarlar, milyarlarca ışık yılı boyunca uzanan, antik ultra-parlak galaksilerdir.

Belçika'daki Liège Üniversitesinde bir gökbilimci olan Damien Hutsemékers'in öncülüğündeki araştırmacılar, Şili'deki VLT teleskopunu kullanarak, henüz birkaç milyar yaşındayken evreni seyrederken bu tüyler ürpertici senkronu gözlemleyebildiler. Gözlemler yaklaşık 100 kuasardan gelen ışığın polarizasyonu kaydetti, daha sonra araştırmacılar bu bilgiyi kullanarak çekirdeklerdeki kara deliklerin geometrisini ve hizalanmasını ortaya çıkardı. Sonuçlar, bu gruptaki 19 kuasarın milyarlarca ışık yılı ile ayrılmış olmalarına rağmen, dönme eksenlerinin paralel olduğunu gösterdi.

Astronomy&Astrophysics dergisinde yayınlanan bu keşif, erken evrende büyük ölçekli yapıların, galaksilerin dinamiklerini çok uzak mesafeler üzerinden etkilediklerine dair bir göstergedir.

Hutsemékers:
"Galaksi dönme eksenlerinin kozmik filamentler gibi büyük ölçekli yapılar sayesinde hizalanabildiği bilinmektedir ancak bu durum küçük ölçeklerde gerçekleşir" dedi ve teorik çalışmaların sürece dair bazı kesin olmayan açıklamalara ulaştığına dikkat çekti.
"Bununla birlikte, kuasar eksenlerinin içinde bulundukları büyük grubun ekseniyle neden hizalı hale geldiğine dair halihazırda bir açıklama yok."

SENKRONİZE GALAKSİLERİN ARDINDAKİ GERÇEK HER ŞEYİ DEĞİŞTİREBİLİR

Senkronize galaksilerin sırrı, evren hakkındaki temel varsayımlardan birisi olan kozmolojik prensibe tehdit teşkil edebilir. Bu prensip, aşırı büyük ölçeklerde evrenin temelde eşit dağılımlı ve homojen olduğunu ifade eder. Ancak Hutsemékers ve meslektaşlarının çalışmalarında belirttikleri gibi, böylesine devasa ölçeklerde kuasar eksenlerindeki korelasyon, kozmolojik prensip için ciddi bir anomali teşkil ediyor.

Kuasar hizalanmaları, senkronize olmuş galaksilerin evrenin köklü modellerine karşı çıkardığı tek engel de değil. Aslında, son zamanlarda kozmolojideki en çekişmeli tartışmalardan biri, cüce galaksilerin, Samanyolu gibi büyük galaksilerin etrafında beklenmedik bir şekilde hizalanmış gibi görünmeleri konusu etrafında dönüyor.

Bu uydu galaksiler Büyük Patlama'dan bu yana evrenin teorik bir zaman çizelgesi olan, lambda-CDM modeli için bir pürüz. Lambda-CDM modeline bağlı evren simülasyonları, küçük uydu galaksilerin daha büyük ev sahibi galaksilerin etrafında rasgele yörüngelere sahip olacağını öngörüyor. Ancak son on yılda yapılan yeni gözlemler, Samanyolu çevresindeki uydu galaksilerin çok büyük bir kısmının, düzenli bir yörünge düzleminde senkronize olduğunu ortaya koydu. Başlangıçta, bilim adamları bunun sadece kendi galaksimizle ilgili tuhaf bir şey olup olmadığını merak ettiler. Ancak Andromeda çevresinde de benzer bir uydu düzlemi gözlemlendi.

2015 yılında astronomlar, Samanyolu'ndan 10 milyon ışık yılı uzakta eliptik bir galaksi olan Centaurus A'nın çevresinde üçüncü kez aynı fenomene ait gözlem sonuçlarını yayınladıklarında tehlike çanları gerçekten çalmaya başladı.

2018 yılında Fransa'daki Strazburg Üniversitesinde bir gökbilimci olan Oliver Müller öncülüğünde, Science dergisinde yayınlanan bir araştırmaya göre, bu keşif standart kozmolojik simülasyonlarda bir şeylerin yanlış olduğunu ortaya koyuyor.

Müller:
"Şu anda bu fenomeni en yakın üç galakside gözlemledik. Bunun şimdilik yalnızca üç galakside olduğunu söyleyebiliriz, bu yüzden henüz istatistiksel olarak anlamlı değil. Ancak iyi veriye sahip olduğumuz her zaman aynı fenomeni buluyoruz, bu yüzden evrensel bir durum olabilir" dedi.

2015 yılında yapılan bir araştırmada, Libeskind ve meslektaşları, lambda-CDM modeliyle de uyumlu olarak, kozmik ağdaki filamentlerin bu düzenli galaksilere rehberlik ediyor olabileceğini belirtmişlerdi. Nihayetinde bu ikileme henüz kesin bir cevap gelmedi.

Gerek kendi galaktik civarımızda cüce gökadaların görülmemiş hareketleri, gerekse milyonlarca veya milyarlarca ışık yılı üzerinden galaksilerin esrarengiz uyuşması olsun, galaksilerin dans hareketlerinin, evrendeki büyük ölçekli yapıların kilidini açmak için önemli bir anahtar olduğu açıktır.

Güncelleme: 05/02/2020
Kaynak
: Becky Ferreira, "There's Growing Evidence That the Universe Is Connected by Giant Structures", vice.com, çev. Gülnihal İnci, yaklasansaat.com, 11/11/2019.


ys@yaklasansaat.com

ana sayfa| evren| gezegenler| dünyamiz| dinler| eski kavimler| cin-şeytanlar| haberler| yorum-analiz| seslendirmeler| videolar| site haritası| iletişim| forum| ys kitapları

Bu sitedeki yazı, resim ve dökümanlar, kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.

Yaklaşan Saat'in resmi twitter adresi aşağıdadır. Bu hesabın dışındaki diğer hesaplarla Yaklaşan Saat'in bir ilgisi yoktur: @yaklasansaat