yaklaşan saat
kuranda islam, kuran ışığında araştırmalar


 

Haberler/...

MİNİ BUZUL ÇAĞI MI GELİYOR?

Güneş sisteminin merkezinde bulunan Güneş, gezegenleri yörüngede tutan ve devamlılığı olan bir güçtür. Dünya'ya yaşam için doğru ışık ve ısı miktarını sağlar. Biz Güneş'in her gün doğup batmasına alışkınken kendisi inanılmaz derecede dinamiktir ve değişikliğe uğrar. Bugünlerde daha az aktif olduğu adı Solar Minimum olan bir aşamaya geçiyor. Güneş, hareketliliği açısından güçlü zirveleri olan ve ardından düşük seviyeleri takip eden düzenli 11 yıllık aralıklar yaşar. Zirvede olduğu sırada daha fazla güneş lekesi ve güneş patlaması ortaya çıkar. Solar Minimum döneminde ise çok daha sessiz olur. Bu da daha az güneş lekesi ve enerji anlamına gelir.

Önümüzdeki birkaç on yılda, bazı bilim insanları Güneş'in "Büyük Solar Minimum" dönemine girebileceğini düşünüyor. NASA, Küresel İklim Değişimi web günlüğünde şöyle yazdı:
"Dünya'nın Kuzey Yarımküresindeki Mini Buzul Çağı olarak bilinen bu dönem en son 1650 ve 1715 yılları arasında gerçekleşti. Volkanik aerosollerin soğuması ve düşük solar hareketlilik birleştiğinde yeryüzü sıcaklığının düşmesine yol açtı". Ancak bu Solar Minimum döneminin başka bir buzul çağını tetiklemeyeceğini ve bunun muhtemelen iklim değişikliğinden kaynaklandığını söylüyorlar. Ayrıca: "insanların fosil yakıtları yakmasıyla oluşan sera gazı emisyonlarının neden olduğu ısınma, uzun süren büyük bir solar minimum döneminin oluşturacağı uzun süreli soğuma etkisinden 6 kat daha büyüktür" diye belirttiler.

NASA'ya göre, bilim insanları solar minimum döneminin gelmekte olduğunu biliyorlar çünkü güneşin döngüsünün düzenli bir tarafı var. Güneş lekeleri 2014 yılında zirve yaptı ve düşük seviyeleri 2019 yılında seyretmeye başladı.

Güneşin, solar sistemi boyunca parçacık ve kozmik ışık akışı göndererek uzay hava durumundan sorumlu olduğu da bilinir. Çok güçlü manyetize güneş lekeleri, Dünya'ya doğru fırlatılan X ışınları ve ultraviyole radyasyonu gönderen güneş patlamalarını açığa çıkarır. Güneş, Solar Minimum döneminde sessiz olsa da başka yollarla aktif olabilir: Güneş'in atmosferinde açılan koronal delikler ve solar sistem boyunca güneş rüzgarıyla enerji yüklü parçacıkların akışını yayması gibi.

Güneş patlamaları gibi, solar minimum dönemindeki bu parçacık akışları uydulardan aldığımız iletişim ve GPS'i bozabilir. NASA'nın Goddard Uzay Uçuş Merkezi'nde Güneş Dinamikleri Gözlemevi'nde bilim insanı olan Dean Pesnell, 2017'deki bir blog yazısında: "Bu koronal delikleri Güneş döngüsü boyunca görüyoruz ancak Solar Minimum döneminde bunlar uzun bir süre devam edebilir" dedi.

Solar Minimum dönemindeyken galaktik kozmik ışınlar denilen daha yüksek enerjili parçacıklar Dünya'ya, özellikle üst atmosfere ulaşabilir. Bu ışınlar Samanyolu galaksimizdeki süpernova gibi patlamalar tarafından ortaya çıkar. Pesnell,
"Solar Minimum döneminde güneşin manyetik alanı zayıflar ve bu kozmik ışınlardan daha az koruma sağlar" dedi.

Bu solar minimum dönemi, Güneş Döngüsü 24'ü sonlandırıyor. NOAA'ya göre erken yapılan tahminler Güneş Döngüsü 25'in, Temmuz 2025'de zirve yapacağını öngörüyor.

Güncelleme: 02/06/2020
Kaynak:
Ashley Strickland, "The sun is experiencing a less active phase called 'solar minimum,' but it won't cause an ice age", cnn.com, çev. Zehra Demirpehlivan, yaklasansaat.com, 20/05/2020


ys@yaklasansaat.com

ana sayfa| evren| gezegenler| dünyamiz| dinler| eski kavimler| cin-şeytanlar| haberler| yorum-analiz| seslendirmeler| videolar| site haritası| iletişim| forum| ys kitapları

Bu sitedeki yazı, resim ve dökümanlar, kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.

Yaklaşan Saat'in resmi twitter adresi aşağıdadır. Bu hesabın dışındaki diğer hesaplarla Yaklaşan Saat'in bir ilgisi yoktur: @yaklasansaat