yaklaşan saat
kuranda islam, kuran ışığında araştırmalar


 

Haberler/...

Yangın Felaketi Dünya'yı Kasıp Kavuruyor: Şiddetli Seller ve Çölleşme Kapıda!

Kontrol altına alınması zor, geniş çaptaki yangınlar dünyayı kasıp kavuruyor.
2018 yılını en yıkıcı vahşi yangın sezonu olarak kayıtlara geçiren California eyaletinde 8527 farklı noktada çıkan yangınlarda 766.439 hektarlık alan kül olmuştu. Kanada'nın British Columbia bölgesinde ise 1.351.314 hektarlık bir alan 2092 farklı noktada çıkan yangınlarla yanmıştı. Aynı yılın Temmuz ayında Yunanistan'ın Attica bölgesinde çıkan yangın 21.yy'ın en ölümcül ikinci yangını olarak kayıtlara geçti.

2019 yılına geldiğimizde ise, sadece Haziran ayının bir haftası içinde 67.000 yangın rapor edildi.

Sibirya'da Ağustos ayı içerisinde 54.000 km2den fazla ormanlık alan alevler içerisinde kaldı. Ve Rusya için vahşi yangınlar (kontrol edilmesi zor yangınlar) açısından "en kötü yıl rekoru" olarak kayıtlara geçti. Bu alevlerden yükselen dumanlar, içerisinde Novosibirsk gibi büyük şehirlerin de olduğu ülkenin geniş bir bölümünü kapladı.

Haziran ve Temmuz aylarındaki sıcaklıklar küresel çapta bu zamana kadarki en yüksek değerler olarak yerini aldı. Sibirya'da yangınların yoğunlaştığı bölgelerde sıcaklıklar 1981-2010 arası 30 yıllık ortalamanın 6℃ üzerinde seyrediyor. Bunun bir sonucu olarak kurak ortamın da etkisiyle sadece son 2 ay içerisinde Sibirya'da 7 milyon hektardan büyük vahşi yaşam alanlarında yangınlar çıktı. Bu sene başından itibaren ise yangınlar 13 milyon hektardan –Yunanistan'dan büyük- fazla bir alanı tüketti.

Sukachev Orman Enstitüsü yöneticisi Pyotr Tsvetkov: "Yönetimde olduğum 1972 yılından beridir yangınların bu kadar uzun sürdüğü bir durumu hiç hatırlamıyorum. Adet olarak çok fazla değil fakat yangınlar öyle devasa bir alanı kaplıyor ki dumanı bile yüzlerce kilometre örtü oluşturuyor. Krasnoyarsk şehrinde artık solunacak hava kalmadı ve duman bulutu Ural Dağlarına kadar ulaştı" şeklinde konuştu.

Kanarya Adalarında gerçekleşen vahşi yangında 8000'den fazla insan yaşadıkları yeri terk etmek zorunda kaldı. Hafta sonunda ise Alaska'da zaten fazla uzayan yangın sezonunda yeni yangınlar baş gösterdi. Geçen hafta ise Danimarka yetkilileri meskûn mahale doğru yaklaşan bir vahşi yangınla mücadele etmeleri için Grönland'a özel itfaiyeciler görevlendirmişti. Yetkililer eğer söndürülemezse oradan başlayan alevlerin kış mevsimi boyunca yanmaya devam edeceğinden endişeleniyorlar. Ayrıca bu senenin ortalarında rekor sıcaklıklarla yüzleşen ağır Grönland buzulunun da erimesinin hızlanacağı yapılan tahminler arasında bulunuyor.

NOAA(Ulusal Okyanus ve Atmosfer Dairesi) geçen hafta yaptığı açıklamada, geride bıraktığımız Temmuz ayının kayıtlara geçen en sıcak Temmuz olduğunu belirtti. Bundan önceki 5 yılda da Temmuz aylarında sıcaklık rekorları kırılmıştı. Yaşanan bu durum şimdi yaz mevsiminde olan Kuzey Yarımküre için değil tüm Dünya için geçerli. Küresel ölçekteki ortalama sıcaklık geçen ay 0,95 ℃ farkla 20. yy.ın ortalamasının üzerinde seyretti.

Hollanda, Almanya ve Belçika'da rekor kayıtları yeniden düzenlendi. Paris şehrinde 42,56 ℃ değerinde bu zamana kadarki en yüksek sıcaklık rekoru kırıldı. Polonya'nın bir kısmında, Çekya ve İspanya'da örneğine daha önce rastlanmamış yüksek sıcaklıklar görüldü. Amerika Birleşik Devletlerinin geniş düzlükleri de geçen ay boyunca rekorları kıran yüksek sıcaklık dalgasında kavruldu.

AMAZONLAR YANIYOR

Amazon yağmur ormanları, 6.879.652 km2 alanda Brezilya, Peru, Kolombiya, Ekvator, Bolivya, Venezuela’ya kadar yayılmış canlı çeşitliliği açısından zengin ve önemli bir yerdir. Yukarıdaki haritada kırmızı ile işaretli olan yerlerde 13 Ağustos’tan beri çıkan yangınlar gösterilmiştir.

Amazon yağmur ormanları aylardır yanıyor. Her bir dakika geçtikçe bir futbol sahası büyüklüğündeki alan yanıp kül oluyor. İçinde bulunduğumuz yılın bu ilk sekiz ayında Amazon bölgesinde çıkan yangınların sayısı 156.000 oldu. Halihazırda 50.000 farklı noktada çıkan yangınlarla mücadele edilmeye devam ediliyor. Bunun yanında ABD Havacılık ve Uzay Ajansının (NASA) uydu verileri, Brezilya'da Amazon yağmur ormanlarında süren yangınların son 9 yılın en yoğun seviyesine ulaştığını ortaya koydu. Ağustos ayı sonu itibariyle de 1 milyon hektarlık alan kül oldu.

Amazon'daki orman yangınları, içinde bulunduğu şehrin 2735 kilometre ötesine kadar, uzaydan bile görülebilen ve gündüzü geceye çevirecek derecede yoğun dumana neden oluyor. Geçen pazartesi öğlen vakti São Paulo gökyüzü Amazon bölgesinden gelen vahşi yangınlar sonucu dumanla kaplandı.

Bu miktardaki orman kaybı bilim insanlarının yıllardır uyardıkları iklim değişikliği modelinde ağır sonuçlara neden olabilir. Amerika Birleşik Devletleri Jeolojik Araştırma Kurumunda araştırmacı ekolog olarak çalışan Craig Allen, 2009 yılında FAO (Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü) için hazırlanan raporda bu durumu şu şekilde açıklıyor:

"Ormanda azımsanamayacak miktarda gerçekleşen –geriye doğru ölüm- hastalığının sonuçlarından birisi de ekosistemde yerleşik karbon havuzlarının yeniden dağılması ve hızla karbonun atmosfere karışmasıdır. Örneğin ormanlardaki geriye doğru ölümün iklim değişikliği sebebiyle oluşan etkileri, böcek ve hastalık kaynaklı ölümler ve yangınların sonucunda Kanada'nın kuzeyinde yer alan ve ılıman ormanlarını katıksız karbon havzası iken karbon kaynağına dönüştürdü (Kurz ve diğ., 2008). Benzer bir şekilde 'kuraklık vesilesiyle geniş çapta orman kayıpları' Dünya'nın tropik nemli ormanlarını bu yüzyıl içinde katıksız bir karbon havzasından katıksız kaynağa dönüştürmesi mümkündür (Lewis, 2005).

Alaska'nın neredeyse 4 katı büyüklükte olan Amazon ormanları, muazzam miktarda karbon dioksit hapsetmekte ve iklim değişikliği ile mücadele planlarında kilit rol oynamaktadır. Ormansızlaşma arttıkça küresel ısınmanın hızlanmasının yanında canlı çeşitliliği için adeta bir "sığınak"  görevi de yapan bölge zarar görmekte. Bunun yanında Amazonlar Dünya'daki bitki ve hayvan popülasyonunun %10'luk kısmını barındırıyor ve tahminlerin gösterdiğine göre Dünya'da üretilen oksijen miktarının %20'ye yakını yine bölgenin yağmur ormanlarından geliyor.

Kongo'da 110 bin, Angola'da da 135 bin yangın çıktı.

NASA'nın FIRMS (Doğal Kaynak Yönetimi İçin Yangın Bilgisi) sisteminden alınan verilere bakıldığında Angola, Zambiya ve Demokratik Kongo Cumhuriyeti'nde büyük yangınların örneği görülüyor. Global Forest Watch'ın "Dünya Yangın Haritası", dünya medyasının Amazon bölgesindeki yangınlarla kıyaslandığında neredeyse hiç dikkate almadığı, halihazırda küresel çapta kaç tane ve hangi tahribat boyutunda orman yangını olduğunu açık bir şekilde gösteriyor.
Sadece son bir hafta içinde Kongo'da 110 bin, Angola'da 135 bin yangın tespit edildi. Diğer Afrika ülkelerinden Zambiya'da 73 bin, Mozambik'te 40 bin ve Tanzanya'da da 24 bin yangın aynı süre zarfında uydular tarafından kayıt altına alındı. Geçen hafta 2 günlük bir dönem dahilinde Angola, Brezilya'dan 3 kat daha fazla yangın ile uğraştı.

İstatistikler Angola'da 6902, Kongo'da 3395 yangın çıkarken, Brezilya'da ise 2200 yangın çıktığını gösteriyor. Amazon gibi Afrika ormanları da karbon dioksit emiyor ve devamı tehlikede olan türler için bir sığınak görevi görüyor.
Tehlikede olan bölgeler arasında Kongo Havzası ormanı -en büyük ikinci tropikal orman- da yer alıyor. Bölgede tonlarca karbon dioksit emilimi gerçekleşiyor ki bu iklim değişikliği ile mücadelede kilit rol üstlenmektedir. Ayrıca Amazondan sonra burası da Dünya'nın "ikinci akciğeri" olarak adlandırılmaktadır.

Öte yandan Asya kıtasında ise toplam 18.500 yangınla en fazla orman yangınına maruz kalan ülkeler; Moğolistan ve Endonezya. Avustralya'daki yangın sayısı da 22.500'ü geçmiş durumda.

Global Forest Watch, 2019'da şu ana dek 16 milyon yangını kayıt altına aldı. Ancak bu rakam bize, ortaya çıkan zarar hakkında pek de bilgi vermiyor. Dünya'da her yıl ortalama 30 ila 40 milyon kilometrekare alan yangınlarla tahrip olsa da bu durum medyada neredeyse hiç karşılık bulmadığı için insanlar tarafından da bilinmiyor.

YANGINLAR YERİNİ SELLERE BIRAKABİLİR

Orman yangınlarındaki en büyük tehditlerden birisi, ardından gelecek sellerin öncüsü olmasıdır. Seller genellikle yaz aylarında yaşanır ve muson sezonu boyunca fırtınalarla devam eder. Bu fırtınalar oldukça bölgesel, yoğun, kısa sürelidir ve inanılmaz miktarda yağmur suyu taşırlar. Yangınların olduğu bölgelerde bu şekilde gelişen fırtınalardan yeryüzüne inen su, kül olmuş toprak tarafından emilemez. Az miktarda yağışlarla bile yıkıcı ve ani seller oluşur, bu şekilde tehlike oluştururlar.

Derleyenler:  Furkan Demirpehlivan, Furkan Kargıoğlu
yaklasansaat.com, 01/09/2019
Kaynaklar:
1) Sky News, Amazon burning: Forest fires on the rise at record rate, space agency warns, news.sky.com, 21.08.2019 2) Vox, Wildfires are burning around the world. The most alarming is in the Amazon rainforest, vox.com, 23.08.2019
3) USA Today, The Amazon is burning and smoke from the fires can be seen from space, usatoday.com, 20.08.2019
4) Bloomberg News, The World’s Largest Forest Has Been on Fire for Months, bloomberg.com, 09.08.2019
5) After Wildfire, Floods Following Wildfire, afterwildfirenm.org
6) The Washington Post, What you need to know about the Amazon rainforest fires, washingtonpost.com, 27.08.2019
7) The Sun, Forest fires in Africa are now more intense than those burning down large tracts of the Amazon rainforest, then.co.uk, 27.08.2019 
8) Dolce Welle, Sadece Amazon Ormanları Yanmıyor, dw.com.tr, 30.08.2019


ys@yaklasansaat.com

ana sayfa| evren| gezegenler| dünyamiz| dinler| eski kavimler| cin-şeytanlar| haberler| yorum-analiz| seslendirmeler| videolar| site haritası| iletişim| forum| ys kitapları

Bu sitedeki yazı, resim ve dökümanlar, kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.

Yaklaşan Saat'in resmi twitter adresi aşağıdadır. Bu hesabın dışındaki diğer hesaplarla Yaklaşan Saat'in bir ilgisi yoktur: @yaklasansaat