yaklaşan saat
kuranda islam, kuran ışığında araştırmalar


 

Haberler/...

Oruç Sağlığa Kavuşturur

California Irvine Üniversitesi tarafından yürütülen bir çalışmada, oruç tutmanın; karaciğer ve iskelet kaslarındaki sirkadiyen (biyolojik) saatleri etkilediğinin kanıtları bulundu. Bununla birlikte yaşlılığa bağlı hastalıklara karşı koruduğunun ve söz konusu iki organın işleyişlerini düzenlemeyi sağladığının bulgularına ulaşıldı.

Gerçek zaman ayarlı makineler gibi insan vücudunda ve organlarında işleyen sirkadiyen saat, değişen ortama karşı hemostaziyi korumak için çalışır. Gıdanın, periferik dokulardaki saatleri etkilediği bilinse de, şimdiye kadar gıda eksikliğinin vücudu ve vücudun saat fonksiyonlarını nasıl etkilediği belli değildi.

Başyazar Paolo Sassone Corsi ve UCI Tıp Fakültesi Biyolojik Kimya Profesörü Donald Bren:
"Hücrelerin oruca karşı verdiği tepki ve biyolojik saatin birlikte çalışarak –oruç süresince özel olarak- kalıcı olmayan gen düzenlemesini gerçekleştirdiğini keşfettik. Örneğin iskelet kasının karaciğer kadar uyarılara açık olduğu görüldü" dedi.

Yapılan araştırmada, 24 saat aralıklarla açlığa tabi tutulan fareler gözlemlendi. Sonuç olarak araştırmacılar, fareler açlık halindeyken oksijen tüketimlerinde (VO2), solunum değişim oranında (RER) ve enerji harcamasında düşüş sergilediklerini not ettiler. Bunların hepsi insanlarda da gözlemlenen paralel sonuçları gösterdi.

Açlık durumunda gerçekleşen gen düzenlenmesinin yeniden yapılandırılması, genomları bir sonraki gıda alımını sezinleyerek daha serbest bir yapıya hazırlar. Dolayısıyla gen yazılımını yeni bir ritmik periyoda yönlendirir. Başka bir deyişle oruç, hücresel yanıtların bir türünü temel olarak yeniden programlayabilir. Bu nedenle en ideal olanı orucun zamanlanmış bir şekilde yapılmasıdır. Böylece hücresel fonksiyonlar olumlu yönde etkilenir. Sonuçta sıhhati arttırır ve yaşlılığa bağlı hastalıklara karşı da koruma sağlar.

Bu çalışma, insanların sağlığını iyileştirmek yolunda beslenme düzenlerinin geliştirilmesiyle ilgili araştırmalarda yeni ufuklar açıyor. Sassone Corsi, 10 yıl önce ilk olarak biyolojik saati ayarlayan (sirkadiyen) proteinlerinin hücrelerdeki enerji seviyelerini algılaması esnasındaki metabolik faaliyetleri açıklamıştı.

Güncelleme: 06/05/2021
Yaklaşan Saat, 11/05/2019
Kaynak:
 "How fasting can improve overall health", sciencedaily.com, çev. Zehra Demirpehlivan, yaklasansaat.com, 15/01/2019

Oruc Tip 2 Diyabeti Engelliyor
Planlı, aralıklı oruç, kan şekerini kontrol altında tutarken insülin ihtiyacını kesiyor. http://www.yaklasansaat.com/haberdosya/2019/07_01_19_aralikli_oruc.asp

Oruç: Beyin Fonksiyonlarını Artırıyor, Vücutta İnşa ve Temizlik Yapıyor
Oruç, beynin yaşlanma etkilerini önemli derecede azaltıyor. Oruç tutmak, beyin fonksiyonunu artırıcı anahtar stratejilerden biri. Oruç, bedenin tamamında çok güçlü iltihap önleyici (anti-enflamatuar) etkiye sahip. Bu yararlar kalori kısıtlaması ile değil, isteyerek yapılan orucun veya aralıklı açlığın (intermittent fasting) süresi ile ilişkili.
http://www.yaklasansaat.com/haberdosya/2016_haberleri/17_07_16_oruc.asp

Orucun Hikmeti Yeterince Bilinmiyor!
Kilo, kolesterol ve trigliserit miktarı, kalp hastalıkları riskini azaltıyor. Kronik hastalıkların ortaya çıkması ihtimalini de azaltıyor.
Oruç hayatın zorlukları ile mücadele etmenin diğer yollarını öğretir.
http://www.yaklasansaat.com/haberdosya/2015_haberleri/13_07_2015_oruc.asp

Oruç Bağışıklık Sisteminizi Yeniler!
"... Şayet Bilirseniz, Oruç Tutmanız Sizin için Daha Hayırlıdır."(Bakara(2)/184)

Oruç tutmak, 3 gün kadar kısa bir sürede bile bağışıklık sisteminin tamamını yenileyebilir. Üstelik bu yaşlı insanlar için de geçerli. 
Vücudun açlık çekmesi, kök hücrelerin akyuvar hücrelerine dönüşmesine sebep oluyor. Akyuvar hücreleri ise enfeksiyonlarla mücadelede önemli rol oynuyor.
Oruç, kök hücrelere çoğalmaları ve bütün sistemi yeniden inşa etmeleri için onay komutu verir. Eğer kemoterapiden veya yaşlanmadan dolayı ağır hasar almış bir bağışıklık sisteminiz varsa, oruç döngüsü baştan aşağı yepyeni bir bağışıklık sistemi üretebilir.
Uzun süreli orucun, yaşlanma, kanser riski ve tümör oluşumu ile ilgili olan PKA enzimi miktarını azalttığı tespit edildi.
Açlık çektiğiniz zaman vücudunuz enerji tasarrufu yapmaya çalışır. Enerji tasarrufu yapmak için ise artık gerekmeyen ve hasarlı olan bağışıklık hücreleri yenilenir.
Orucun zararlı olduğuna dair herhangi bir kanıt yok ancak faydalı olduğuna dair güçlü kanıtlar var.
http://www.yaklasansaat.com/haberdosya/2014_haberleri/29_06_14_oruc_tutmak.asp

Oruç: Beyin Hücrelerini Yeniliyor
Uzun aralıklı beslenmenin, nöron bozulmasını engellediği ve beyin hasarlarını tamir edilmesinde faydalı olduğu ortaya çıktı. Biberiye ve zerdeçal da benzer etkiye sahip.
Vitamin ve mineral destekli kalori kısıtlaması ve aralıklı oruç tutmak, hastalıklara dayanıklılığı artırıyor, ömrü uzatıyor ve kök hücrelerden nöron üretimini harekete geçiriyor.
http://www.yaklasansaat.com/haberdosya/2008_haberleri/aralik/aralik61.asp

Her Ay Birkaç Gün Oruç: "Kalp Sağlığını Etkiliyor"
Ayda bir gün
tutulan oruç, kalp hastalıklarını önlemeye yardımcı oluyor. Oruç tutanların sadece %59'una kalp hastalığı teşhisi konurken, oruç tutmayanlarda bu oran %67 çıktı. 
http://www.yaklasansaat.com/haberdosya/2007_haberleri/h355.htm


ys@yaklasansaat.com

ana sayfa| evren| gezegenler| dünyamiz| dinler| eski kavimler| cin-şeytanlar| haberler| yorum-analiz| seslendirmeler| videolar| site haritası| iletişim| forum| ys kitapları

Bu sitedeki yazı, resim ve dökümanlar, kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.

Yaklaşan Saat'in resmi twitter adresi aşağıdadır. Bu hesabın dışındaki diğer hesaplarla Yaklaşan Saat'in bir ilgisi yoktur: @yaklasansaat