yaklaşan saat
kuranda islam, kuran ışığında araştırmalar


 

Haberler/...

Macar Bilim Adamları Beşinci Kuvveti mi Buldu?

Fizik, Güneş'teki ısı üretiminden bilgisayarınızın çalışma biçimine kadar her şeyi yöneten ve görünür evrenimizi kontrol eden dört temel kuvvete odaklanır. Bunlar: Yerçekimi, Elektromanyetizma, Zayıf nükleer kuvvet ve Güçlü nükleer kuvvettir. Ancak yeni bir araştırma bizi beşinciye bir adım daha yaklaştırıyor olabilir.

Macar Bilimler Akademisi (Atomki) Nükleer Araştırma Enstitüsündeki bilim adamları, beşinci kuvvetin bir örneği olabileceğini gösteren bulgular yayınladılar. Bilim adamları, uyarılmış bir helyum atomunun bozunurken nasıl ışık yaydığını yakından izliyorlardı. Parçacıklar, bilinen fizik yasaları tarafından açıklanamayan sıradışı bir açıyla -115 derece- ayrıldı.

Çalışmanın başındaki bilim adamı Attila Krasznahorkay, ekibinin ikinci kez yeni bir parçacık tespit ettiğini ve kütlesinin 17 mega elektron volt olarak hesaplandığını bu yüzden parçacığın X17 olarak adlandırıldığını söyledi. Krasznahorkay: "X17, görünür dünyamızı karanlık madde ile birleştiren bir parçacık olabilir" dedi.

Irvine'deki Kaliforniya Üniversitesinde fizik ve astronomi profesörü Jonathan Feng, Macar ekibin çalışmalarını yıllardır takip ettiğini ve araştırmanın ezber bozma yolunda ilerlediğini söyledi. Eğer bu sonuçlar tekrarlanabilirse: "Nobel ödülünün yeni sahibini bulmak çok kolay olacak" dedi.

MACAR BİLİM ADAMLARI 2016 SONUÇLARINA DAYANIYOR

Üç yıl önce Macar araştırmacılar, fizikteki en prestijli dergilerden biri olan Physical Review Letters'da benzer bir makale yayınladı. Nükleer fizik deney ekibi başka bir izotop olan berilyum-8'in temel haline bozunumu üzerinde çalışıyordu. Bu bozunum gerçekleştikçe elektronların ve pozitronların atomdan olağandışı açılarda ayrıldığını gördüler. Berilyum-8'den 140 derecelik bir açıyla çıkan parçacıkların olduğunu gösteren bu bulgular tuhaf ve yeniydi.

Krasznahorkay: "Daha önce kimsenin görmediği ve parçacık fiziğinin yaygın olarak kabul edilen 'standart model'i tarafından anlaşılamayan yeni bir parçacık tanıttık, bu yüzden dikkatleri üzerine çekti" dedi. Krasznahorkay'ın ekibinin bulguları ilk başta fazla ilgi görmedi, ancak Prof. Feng'in dikkatini çekti ve: "Potansiyel olarak devrimci sonuçların sadece masada kalmasını istemediğini" söyledi."

KALİFORNİYA'DAKİ FİZİKÇİLER SIRADIŞI SONUÇLARI AÇIKLAMAK İÇİN BİR TEORİ GELİŞTİRDİ

Kısacası bu teori, ya bildiğimiz fiziği farklı bir şey yapacaktı yahut da sadece basit bir laboratuvar hatasıydı. Feng: "Bazı insanlar, (Macar bilimcilerin) iyice saçmaladıklarını söyledi." dedi. Ancak kendisi Macarların gerçeğin peşinde olduğuna inandı. Krasznahorkay'ın deney ekibinin gördüklerini incelemek için bir teori ortaya koyan Feng'in araştırma grubu, Macarların 2016'da yaptığı çalışmadan sonra bir makale yayınladı. Görünmeyen bu beşinci kuvveti, parçacıkların "protonlardan korktuğu" anlamına gelen "protofobik kuvvet" olarak isimlendirdiler.

Bunlar olurken, Dünya'nın dört bir yanındaki nükleer fizikçiler, Macarların çalışmalarında hatalar aramaya başladılar ancak son birkaç yılda elleri boş döndüler. Feng: "Bazı çok meşhur nükleer fizikçiler bununla uğraştı" dedi. Rakamlar anlamlı görünüyordu ve hiç kimse ekipman ayarlarının hatalı olduğuna dair bir şey bulamadı.

Ve Feng, kendi ekibinin "fizik tarihinde yapılan her deneyle: "Macar deneylerini karşılaştırdığını söyledi." X17'yi açıklamanın tek yolu şimdiye kadar tespit edilmemiş bir "beşinci kuvvet" idi.

Macarlar, çığır açıcı fikirlerini 2016'dan ileriye taşımak için sonuçları tekrarlamak zorunda kalacaktı. 2019'a ait sonuçların yaptığı şey de tam olarak buydu. Feng, deneysel bir hata olması hariç, sonuçların X17 parçacığından veya beşinci yeni kuvvetten başka bir şeyden kaynaklanma ihtimalinin sadece trilyonda bir olduğunu söyledi. Eğer başka bir araştırma grubu, sonuçları berilyum ve helyuma ek olarak üçüncü bir atom türü ile tekrarlayabilirse "bu işin perdesi düşer" diye ekledi.

Beşinci kuvvet ile daha fazla karşılaşılması, bilim insanlarını bunun için belirli bir isim kararlaştırmaya, işleyişini daha derinden anlamaya ve gücünü nasıl kullanacakları konusunda çalışmaya itebilir.

Bu çalışmalar bizi, Albert Einstein'ın peşine düştüğü ama asla erişemediği fizikte "Kutsal Kase" olarak kabul edilen şeylere daha da yaklaştırıyorlar. Fizikçiler, galaksilerin oluşumundan, kuarkların tuhaflıklarına kadar tüm kozmik güçleri tutarlı bir şekilde açıklayacak bir "birleşik alan teorisi" oluşturmayı umuyor. Ama evren sırlarını kolayca vermiyor.

Feng: "Beşincide durmak için bir neden yok. Altıncı, yedinci ve sekizinci bir kuvvet de olabilir" dedi.

Güncelleme: 20/12/2019
Kaynak
: Ryan Prior, "A 'no-brainer Nobel Prize': Hungarian scientists may have found a fifth force of nature", cnn.com, çev. Abdullah Nevruzoğlu, yaklasansaat.com, 23/11/2019


ys@yaklasansaat.com

ana sayfa| evren| gezegenler| dünyamiz| dinler| eski kavimler| cin-şeytanlar| haberler| yorum-analiz| seslendirmeler| videolar| site haritası| iletişim| forum| ys kitapları

Bu sitedeki yazı, resim ve dökümanlar, kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.

Yaklaşan Saat'in resmi twitter adresi aşağıdadır. Bu hesabın dışındaki diğer hesaplarla Yaklaşan Saat'in bir ilgisi yoktur: @yaklasansaat