yaklaşan saat
kuranda islam, kuran ışığında araştırmalar


 

Haberler/...

3 SÜPER KÜTLELİ KARADELİK BİRARADA GÖRÜNTÜLENDİ

Gökbilimciler Dünya'dan 1 milyar ışık yılı uzaklıkta birbiriyle çarpışan 3 adet galaksinin merkezlerindeki karadelikleri gözlemledi. Bu alışılmamış bir olay zaten ama bunun yanında üç karadelik de x-ray ışınlarıyla parlıyordu. Aynı zamanda bu, karadeliklerin "aktif galaksi çekirdeği" olduklarının kanıtıydı.

Olayın farkına varan bilim insanları galaksilerin birleşme noktasında 3 adet karadelik beklemiyorlardı.
Virginia George Mason Üniversitesinden, The Astrophysical Journal dergisinde makalesi yayımlanan Ryan Pfeifle: "Gözlem yaparken iki karadelik yakalamayı bekliyorduk fakat bu inanılmaz sistemle karşılaştık. Böylelikle üçlü sistemde karadeliklerin beslenebildiği konusundaki en güçlü kanıtımızı bulmuş olduk" şeklinde konuştu.

Etraflarında çok yoğun gaz ve toz bulunduğu için üçlü karadelik sistemlerini tespit etmek ve gözlemlemek çok zordur. Bu çalışmada ışığın farklı dalga boylarında çalışan birkaç teleskoptan faydalanıldı. Ryan Pfeifle ile aynı üniversiteden makalenin yardımcı yazarı Shobita Satyapal:
"İkili ve üçlü karadelik sistemleri çok nadir görünen olaylardandır. Fakat aynı zamanda bizim şimdilerde galaksilerin nasıl büyüyüp geliştiğini anlamamızı sağlayan 'galaksi birleşmesi' olayının da doğal bir sonucudur" açıklamasında bulundu.

SON PARSEK PROBLEMİ

Bu aslında teorik bir problemdir. Burada 2 karadelik birbirine yaklaştığında kendilerinde bulunan fazlaca çekim kuvvetinden dolayı birleşemezler. Birkaç ışık yılı sonra enerjileri iyice azaldığında ise birleşme olayı gerçekleşebilmektedir.

Zaman geçtikçe iki karadelik kendi etraflarındaki yıldızlarla etkileşime girer ve onları bir sapan gibi fırlatır. Bu işlem esnasında enerjilerinin bir kısmını da yıldızlara aktarmış olurlar. Yani yerçekimi dalgalarının yayılması enerjilerinin azalması anlamına gelir.

Günümüzde astrofizikçiler karadeliklerin maruz kaldıkları kütle çekim dalgaları yüzünden birbirleriyle çarpışıp-birleştiğini kabul ediyorlar. Aslında LIGO(Lazer Girişimölçer Yerçekimi Dalgası Gözlemevi) kurumunda da haftada bir kere bu tarz karadelik birleşmeleri yakalanıyor. Bunların en sonunda birbirleriyle nasıl birleştikleri sorunsalına ise "final parsek* -3,26 ışık yılı- problemi" adı verilmiştir.

Makaleye konu olan çalışmayı gerçekleştiren ekip bu soruya bir cevap bulmuş olabilir. Ekibin düşündüğüne göre üçüncü karadelik –üçlü sistemde gözlemledikleri gibi- iki karadeliğin çarpışması/birleşmesi için gereken son itici gücü sağlıyor. Aslında, üçlü sistemdeki karadelik çifti birbirlerine yaklaşırken üçüncü karadelik de son kapanışı yapıyor.

Bilgisayar simülasyonlarında ortaya çıkan sonuçlara göre ise çarpışan galaksilerin merkezindeki süper kütleli karadelik çiftlerinin %16'sı çarpışmadan önce üçüncü bir karadelikle etkileşime giriyorlar.

*Parsek: Gökbiliminde kullanılan bir uzaklık birimi. 3,26 ışık yılına denk gelmektedir. 1 ışık yılı = 9,5 trilyon km (yaklaşık).

Güncelleme: 28/12/2019
Kaynak:
Evan Gough, "Astronomers Have Found a Place With Three Supermassive Black Holes Orbiting Around Each Other", universetoday.com, çev. Furkan Kargıoğlu, yaklasansaat.com, 27/09/2019


ys@yaklasansaat.com

ana sayfa| evren| gezegenler| dünyamiz| dinler| eski kavimler| cin-şeytanlar| haberler| yorum-analiz| seslendirmeler| videolar| site haritası| iletişim| forum| ys kitapları

Bu sitedeki yazı, resim ve dökümanlar, kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.

Yaklaşan Saat'in resmi twitter adresi aşağıdadır. Bu hesabın dışındaki diğer hesaplarla Yaklaşan Saat'in bir ilgisi yoktur: @yaklasansaat