yaklaşan saat
kuranda islam, kuran ışığında araştırmalar


 

Haberler/...

40 Milyar Güneş Kütleli Dev Kara Delik

Güneşimizden 40 milyar kat daha ağır bir kara delik: Bu denli büyük bir nesneyi hayal etmek imkansız gibi. Ama işte orada, yaklaşık 700 milyon ışık yılı uzaklıktaki Abell 85 galaksi kümesinin merkezinde bulunan Holmberg 15A adlı süper-dev eliptik bir galaksinin merkezinde böyle bir dev yaşıyor.

Bu dev, bir süredir astronomların hedefinde. Önceki çalışmalarda kütlesi 310 milyar Güneş kütlesi olarak tahmin edilmişti, ancak bu sonuç dolaylı ölçümlere dayanıyordu. Yeni çalışmada astronomlar kara deliğin etrafındaki yıldızların hareketini inceleyerek 40 milyar Güneş kütlesi sonucuna ulaştı. Yeni ölçüm doğrudan yapılan gözlemlere dayandığı için daha doğru olmalı.

Makale, Kuzey Şili'deki VLT teleskopuyla yapılmış 2 gecelik bir gözleme dayanıyor. Astronomlar model ve gözlemleri kullanarak, deliğin etrafında dönen yıldızların kinematiğini takip etti. Ekip, bu kara deliğin rekor kırdığını söylüyor: "… Bu, şimdiye kadar dinamik olarak tespit edilmiş en ağır kara delik."

Yanlışlık olmasın, bu şimdiye kadar keşfedilmiş en ağır kara delik değil. Bu ünvan, en azından şimdilik, 10 milyar ışık yılı uzaktaki aşırı parlak bir quasar olan TON 618'in merkezindeki ultra-kütleli kara deliğe (UKKD) ait. Bu dev, Güneş'in 66 milyar katı kütleye sahip, ancak bu ölçüm dolaylı yollardan yapıldığı için sonucun değişme ihtimali mevcut.

Güneş'ten 40 milyar kat daha ağır bir şeyi hayal etmek zor. Ölçek olması açısından, bu süper-kütleli kara deliğin (SKKD) Güneş sisteminin merkezinde, yani Güneş'in yerinde olduğunu hayal edin. Dünya'nın Güneş'ten uzaklığı 1 AU olarak kabul edilir. Pluton merkezden yaklaşık 40 AU ve Kuiper Kuşağı da yaklaşık 50 AU uzaktadır. Güneş sisteminin sınırı yaklaşık 123 AU'dur. Bu SKKD ise yaklaşık 790 AU'ya kadar ulaşacaktır ki bu haliyle 1000 AU'daki Oort Bulutu'nun iç sınırına yakındır.

SKKD'nin dikkat çeken tek özelliği boyutu değil, başka göstergelerin işaret ettiğinden daha büyük olması da ilginç. Makalede yazarlar: "Holm 15A'nın SKKD'si sadece şimdiye kadar ölçülmüş kara deliklerin en ağırı değil, aynı zamanda bulunduğu galaksinin yıldız kütlesi ve hız dağılımına göre beklenen değerin 4 ila 9 katı kütlede." diyor.

PEKİ BU SKKD NASIL BU KADAR BÜYÜDÜ?

Bu SKKD muhtemelen 2 erken tip galaksi (ETG) birleştiği zaman oluştu. Eğer öyleyse 2 galaksinin de çekirdeği tükenmişti, yani merkezde çok fazla yıldız yoktu. Yazarlara göre bu tipteki bir birleşme nadir görülür, ki bu da bu devin neden bu kadar önemli olduğunu açıklıyor.

SKKD'nin 2'den çok ETG'nin birleşmesiyle oluşmuş olması da muhtemel: "… Eğer Holm 15A geçmişte hızlı bir dönüşüm yaşadıysa, sadece 2 değil daha fazla galaksinin karıştığı karmaşık bir senaryo mümkündür."

Gittikçe daha büyük kara delikler keşfediyoruz. Boyut kategorileri için yeni isimler türetmemiz gerekecek. Önceden kara delikler vardı, ardından süper-kütleli kara delikler ve şimdi de ultra-kütleli kara delikler ortaya çıktı. Bazı astrofizikçiler, kara deliklerin büyümesinin bir sınırı olabileceğini söylüyor. Bu limit yaklaşık 50 milyar Güneş kütlesi kadar. Ancak, eğer bu limite ulaşmış 2 kara delik birleşirse 100 milyar Güneş kütlesine dayanan bir UKKD mümkün olabilir. Bu neredeyse akıl almaz.

Peki eğer 3 kara delik birleşirse ne olur? Bu, evrendeki kara deliklerin kütle limiti için ne anlama gelir?

Güncelleme: 27/08/2019
Kaynak:
Evan Gough, "A Monster Black Hole has been Found with 40 Billion Times the Mass of the Sun", universeoday.com, çev. Günhan Bozok, yaklasansaat.com, 10/08/2019.


ys@yaklasansaat.com

ana sayfa| evren| gezegenler| dünyamiz| dinler| eski kavimler| cin-şeytanlar| haberler| yorum-analiz| seslendirmeler| videolar| site haritası| iletişim| forum| ys kitapları

Bu sitedeki yazı, resim ve dökümanlar, kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.

Yaklaşan Saat'in resmi twitter adresi aşağıdadır. Bu hesabın dışındaki diğer hesaplarla Yaklaşan Saat'in bir ilgisi yoktur: @yaklasansaat