yaklaşan saat
kuranda islam, kuran ışığında araştırmalar


 

Haberler/...

Bilim Evrenin Küresel Biçimde Olabileceğini Yeni mi Fark Ediyor

Artık evrende yeterince mesafe katettiğiniz zaman başladığınız yere geri dönebilirsiniz. Yakın zamanda "Planck" uzay gözlemevinde yapılan yeni çalışmalar evrenin şeklinin düz bir zeminden çok küre halinde olabileceğini gösterdi. Artık evren konusunda bildiğimizi sandığımız her şey değişebilir.

2009-2013 yılları arasında faaliyet gösteren Planck gözlemevi büyük patlamadan sonra artakalan bir nevi "ışık denizinde" uzaya ait mikrodalgaların bir haritasını çıkardı.

Bir dizi gözlem sonucunda ağır kütleler tarafından uzay-zamanın şeklinin bozulmasından kaynaklı "ışığın" beklenenden daha fazla merceklendiği (büküldüğü) görüldü. Roma'daki Sapienza Üniversitesinden Alessandro Melchiorri ve çalışma arkadaşları yaptıkları hesaplamalarla bu durumun evrenin şeklinin düşündüğümüzden farklı olmasından kaynaklandığını ortaya çıkardılar.

Tüm diğer kozmolojik veriler, evrenin düz olduğunu, herhangi bir kıvrımının olmadığını adeta bir kağıt gibi olduğunu ileri sürmekte. Fakat Planck ölçümleri ise evrenin "kapalı" yahut "küresel" şekilde olduğuna işaret ediyor. Çünkü fazladan gerçekleşen "merceklenme" (ışığın bükülmesi) bir anlamda ekstra karanlık maddenin varlığını gösteriyor bu da evrenin düz zemin olmasından öte sınırlı bir küre şeklinde olabileceği kanısını güçlendiriyor.

Evrenimiz eğer gerçekten kapalı bir sistemse bu, uzayı anlamamızda büyük bir problem oluşturacaktır. Başka bir kozmolojik problem ise yakın galaksinin olması gerektiğinden daha hızlı genişlemesidir. Bu olayın, evrenin düz olduğunu düşündüğümüz şu anki kozmolojik modelimizle açıklanması zaten çok zorken yapılan hesaplamaların gösterdiğine göre "küresel" şekil ile açıklanması daha da zor olacak. 

Melchiorri; "Kapalı evrende bu tarz anormallikler bildiğimizden daha ciddi olmaktadır. Eğer hiçbir şey uyum içinde olmazsa evren ve oluşumu hakkında önceden kurduğumuz model üzerinde yeniden ciddi bir şekilde kafa yormalıyız" şeklinde konuştu.

Evren oluşumunun klasik anlatımında, büyük patlamanın hemen sonrasında "şişme" adı verilen, evrenin hızla yayıldığı bir aralık bulunmaktadır. Şişme üzerine kurduğumuz şu anki modellerimiz de doğal olarak evrenin düz olduğu tezi üzerinedir. Bundan dolayı eğer evren gerçekten "kapalıysa" modellerin değişmesi gerekecek.
Melchiorri'ye göre de yeni bir modele ihtiyaç var ama şu anda onun ne olduğu bilinmemekte.

Princeton Üniversitesinden David Spergel: "Eğer doğruysa bu olay evreni algılamamızı derinden sarsacak. İleri sürülen tez gerçekten çok önemli ama veriler ile desteklendiğinden emin değilim. Aslında başka delillerin karşıt olduğunu bile söyleyebilirim. Önümüzdeki birkaç yıl içerisinde elde edilecek bilgilerle bu normal olmayan durumun ciddi mi yoksa bir tesadüf mü olduğunu anlayacağız" açıklamasında bulundu.

Öte yandan Şili'de kurulan "Simons Gözlemevi" ise yerçekimsel merceklenme(ışığın bükülmesi) olayıyla ilgili daha kesin ölçümler yapmak için yakında çalışmalara başlayacak.

Güncelleme: 26/11/2019
Kaynak: 
Leah Crane, "Cosmological crisis: We don't know if the universe is round or flat ", newscientist.com
çev. Furkan Kargıoğlu, yaklasansaat.com, 04/11/2019


ys@yaklasansaat.com

ana sayfa| evren| gezegenler| dünyamiz| dinler| eski kavimler| cin-şeytanlar| haberler| yorum-analiz| seslendirmeler| videolar| site haritası| iletişim| forum| ys kitapları

Bu sitedeki yazı, resim ve dökümanlar, kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.

Yaklaşan Saat'in resmi twitter adresi aşağıdadır. Bu hesabın dışındaki diğer hesaplarla Yaklaşan Saat'in bir ilgisi yoktur: @yaklasansaat