yaklaşan saat
kuranda islam, kuran ışığında araştırmalar


 

Haberler/...

Akıllı Telefon ve Tabletler Gençlerin Psikolojisini Bozuyor

Bilim adamları uyarıyor: Çocuklarda akıllı telefonlar ve tabletler sebebiyle 2 yaşından itibaren zihinsel sağlık sorunları oluşuyor. Hergün ekran karşısında geçirilen 1 saat dahi çocukların kaygılı ve depresif olma eğilimini arttırmaya yetiyor. Bu onların meraklılıklarını, işleri bitirme becerilerini, duygusal manada kararlılıklarını ve kendini kontrol etme yeteneklerini azaltabiliyor.

Bu zararlı cihazlara karşı en çok risk altında bulunanların ergen gençler olmasının yanında 10 yaşın altındaki çocuklar ve beyinleri hala gelişme sürecinde olan daha küçükler de etkilenenler arasında. Araştırmalar gösteriyor ki İngiltere'deki "zombi" çocuklar, her gün yaklaşık 5 saati elektronik aletlere aval aval bakarak harcıyor.

San Diego Eyalet Üniversitesi ve Georgia Üniversitesinden araştırmacılar, akıllı telefonlara harcanan zamanın zihinsel sağlık sorunlarının ciddi ama aynı zamanda önlenebilir bir nedeni olduğunu söylüyor. Profesör Jean Twenge ve Keith Campbell, "Akıl sağlığı sorunlarının yarısı ergenlik döneminde gelişiyor" diyor:
"Akıl sağlını etkileyen ve değiştirilebilecek faktörlerin belirlenmesi gerekiyor, zira birçok insanı alışkanlıklarından çevirmek neredeyse imkansızdır. Çocukların ve gençlerin boş zamanlarında yaptıklarını değiştirmek daha kolaydır."

Ebeveyn ve öğretmenlerin; çocukların okurken, sosyalleşirken, yemek yerken ve hatta spor yaptıkları sırada internet ve televizyonda geçirdikleri süreyi azaltmalarını sağlamaları elzem. Profesör Twenge, alanındaki en büyük araştırmalardan biri olan çalışmasının Amerikan Pediatri Akademisinin belirlediği 2 ila 5 yaş arası çocuklar için günde 1 saat olan ekran-zaman sınırını desteklediğini söyledi. Ayrıca, benzer bir sınırın (belki de iki saat) okul ve gelişme çağındaki çocuklara uygulanması gerektiğini de ekledi.

Araştırmacılar çalışmada, 2016'da ülke çapında yapılan bir sağlık araştırması için yaşları 2-17 arasında değişen 40.000'den fazla ABD'li çocuğun ebeveynlerinden sağlanan verileri kullandı. Anket, gençlerin tıbbi bakımı, duygusal, gelişimsel, davranışsal sorunları ve günlük ekran önünde geçirdikleri zaman hakkında sorular sordu. Ekran önünde günde 7 saatten fazla zaman harcayan ergenlerin anksiyete(aşırı kaygı) veya depresyon teşhisi konma ihtimalinin, bir saat geçirenlerin iki katı olduğu ortaya çıktı. Çalışmanın ulaştığı sonuca göre, ekran önünde zaman geçirme süresi ile sağlık arasındaki ilişki, ergenler arasında çocuklardan daha güçlü.

Profesör Twenge şunları söyledi:
"İlk başta ilişkinin ergenler için daha büyük olmasına şaşırdım. Ancak, ergenler telefonlarına ve sosyal medyaya daha fazla zaman harcıyorlar ve diğer araştırmalardan da bildiğimiz üzere bu aktiviteler, daha küçük çocukların ekrana bakma seansı olan televizyon ya da video izlemesiyle kıyaslandığında sağlığın bozulmasıyla daha güçlü bir şekilde bağlantılı."

Günde 4 saatlik ortalama bir kullanım bile 1 saatlik kullanıma göre psikolojik sıkıntılara yol açıyor. Anaokulu çocukları -5 yaş altı çocuklar- aşırı kullanıcı iseler yaşıtlarının 2 katı ihtimalle sık sık zıvanadan çıkıyor ve heyecanlandıklarında kontrolü kaybetmeye %46 oranında daha meyilli oluyorlar. 14 ila 17 yaşları arasında, günde 7 saatten fazla ekran önünde vakit harcayanların 10'undan dördü (% 42,2), araştırmada verilen görevlerini yerine getirememiş. Ekran önünde günde 1 saat geçiren 11 ila 13 yaşındakilerin yaklaşık on birde biri (% 9) merak etmiyor ya da yeni şeyler öğrenmekle ilgilenmiyor.

Preventative Medicine Reports (Önleyici İlaç Raporları) dergisinde yazan profesörler, henüz ayrıntılı olarak araştırılmamış olan, gençlerde ekranla vakit geçirme süresi ve anksiyete ve depresyon tanıları arasındaki ilişkiyle özellikle ilgilendiklerini söylediler.

ABD Ulusal Sağlık Örgütü, çocuk ve ergenlerin boş zamanlarında ekranlara ortalama 5 ila 7 saat harcadıklarını tahmin ediyor. Bunun sağlık üzerindeki olumsuz etkilerine dair kanıtlar artıyor. Bu yıl Dünya Sağlık Örgütü, Uluslararası Hastalık Sınıflandırmasının 11. revizyonunda (bilgisayar oyunu) oynama hastalığını dahil etmeye karar verdi.

GENÇLER KİTAP OKUMAK YERİNE LIKE PEŞİNDE KOŞUYOR

Ağustos ayında yapılan bir araştırma, gençlerin üçte birinin geçen yıl bir kitap dahi okumadığını gösteriyor. Diğer bir çalışmaya göre, sosyal medyanın ağırlık kazanmasıyla 17 ile 18 yaşları arasındakilerin yalnızca %16'sı her gün hoşlanarak kitap okudu. Bu rakam 1970'lerde %60'tı. Buna ek olarak, 15-16 yaşındakilerin sadece %2'sinin hergün gazete okuduğu, bu konuda 1990'ların başından itibaren %31'lik bir düşüş olduğu ortaya çıktı. Sonuçlar ayrıca gençler arasında sosyal medya kullanımının 2006 ve 2016 arasında günde ortalama 1 saatten 2 saate çıktığını gösteriyor. Araştırmacılar, gençler arasında okuma oranlarının düşmesinden endişe duyuyorlar, çünkü ders kitaplarını anlamaya konsantre olamadıkları için bu onların okuldaki performanslarını etkileyecektir.

Güncelleme: 26/02/2019
Kaynak
: Sam Blanchard, "Smartphones and tablets are causing mental health problems in children as young as TWO by crushing their curiosity and making them anxious", dailymail.co.uk, çev. Abdullah Nevruzoğlu, yaklasansaat.com, 02/11/18.


ys@yaklasansaat.com

ana sayfa| evren| gezegenler| dünyamiz| dinler| eski kavimler| cin-şeytanlar| haberler| yorum-analiz| seslendirmeler| videolar| site haritası| iletişim| forum| ys kitapları

Bu sitedeki yazı, resim ve dökümanlar, kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.

Yaklaşan Saat'in resmi twitter adresi aşağıdadır. Bu hesabın dışındaki diğer hesaplarla Yaklaşan Saat'in bir ilgisi yoktur: @yaklasansaat