yaklaşan saat
kuranda islam, kuran ışığında araştırmalar


 

Haberler/...

Dünya İkinci Büyük Yok Oluşun Kapısında

Yapılan yeni araştırmalarda "olağandışı" bir küresel ısınmanın geçmişte okyanus canlılarını nefes alamaz hale getirerek kitlesel büyük yok oluşa neden olduğu ortaya çıktı. 252 milyon yıl önce Permiyen* periyodunun bitiminde gerçekleşen "yok oluş" bütün deniz canlılarının %96'sını ve karada yaşayan omurgalıların %70'ini tamamen kırıp geçirdi.

Bilim insanları "Büyük Yok Oluş" olarak bilinen olayın Sibirya'daki devasa volkanların patlamasıyla beraber atmosferin sera gazlarıyla dolmasıyla bağlantılı olduğunu düşünüyor. Ancak halâ okyanusların nasıl yaşanamaz hale geldiği akıllarda soru işareti olarak yer alıyor.

Science dergisinde yayımlanan yeni çalışmaya göre günümüzde sıcaklıklar bu kadar yüksek gitmeye devam ederse, deniz canlılarının nefes alabilmesi için ısınan sularda yeterli oksijen olmayabileceği öngörülüyor. Eğer sera gazı emisyonları bu şekilde kontrolsüz devam ederse okyanusların ısınması 2100 yılında, geçmişteki Permiyen dönemi değerinin %20'sine ulaşabilir. 2300 yılında ise bu sayı Büyük Yok Oluş değerinin %35-50 seviyelerine kadar yükselebilir.

Geçmişte Sibirya'daki volkanlar patlayıp Dünya'yı sera-gazı gezegenine çevirmeden önce okyanuslarda şimdikiyle benzer oksijen ve sıcaklık seviyeleri vardı. Bir dizi bilgisayar modelleme programında bilim insanları sera gazı seviyelerini "Büyük Yok Oluş" sırasındaki değerlere getirdi ve okyanus yüzey sıcaklığı 10 °C arttı. Modelde okyanuslar oksijen miktarının %80'ini kaybederek dramatik değişikliklere sahne oldu. Okyanus tabanının yarısında daha derinlerde "yaşamı devam ettirecek" kadar gaz olmadığı gözlemlendi. Bu çalışmadan çıkan verileri kullanarak 61 modern deniz canlısı türü üzerinde çalışan bilim insanları, bu tarz şartlara nasıl dayandıklarını gözlemlediler.

Washington Üniversitesi üyesi araştırma raporunun yardımcı yazarı Dr. Curtis Deutsch: "Çok az sayıda deniz canlısı aynı ortamda kalmaya devam edebildiler. Birçoğu kaçtı veya yok oldu" açıklamasında bulundu.

Tropik bölgelerde yaşayan türler sıcak, az oksijenli koşullara alıştıklarından başka ortamlara da daha diğer türlere göre daha rahat uyum sağlayabilmektedir. Ama oksijenin fazla olduğu soğuk ortamlardaki canlılar için aynı durum söz konusu olmamaktadır.

Önceleri uzmanlar Permiyen periyodunun sonunda okyanuslardaki yaşamı bitiren durumun oksijen azlığı mı, ısı değişimi mi, yüksek asitlik oranı mı yahut zehirli kimyasallardan mı kaynaklı olduğuna kesin olarak karar veremiyorlardı.

Bunun üzerine Justin Penn: "İlk defa bu çalışmada fosil kayıtlarıyla fiziksel olarak direkt test yapabildik ve bundan sonra gelecekteki muhtemel yok oluşların nedenlerini tahmin edebileceğiz" açıklamasında bulundu.

*Permiyen Büyük Yok Oluş: Yaklaşık 248 milyon yıl kadar önce dünyada Permiyen dönemi bitti Trias dönemi başladı. Bu iki jeolojik dönemin tam arasına Permiyen kitlesel tükeniş yani "Büyük Yok Oluş" ismi verilmiştir. Bilim insanları tükeniş (yok oluş) esnasında tüm deniz yaşamının %95'inin tükendiğini ve kara canlılarının da ancak üçte birinden az bir kısmının hayatta kalabildiğini söylüyorlar. Bugün dünyadaki tüm yaşam Permiyen kitlesel yok oluşundan kurtulan hayvan, bitki ve mikroorganizmaların tahmini olarak %10'undan devam ediyor. Önceden çok büyük bir volkan patlamasının Yeryüzünü kalın bir sis-duman bulutuyla kaplayarak Güneş ışınlarının yüzeye inmesini engellediği düşünülmekteydi. Fakat yeni çalışmalardan elde edilen bulgularda neredeyse 1 milyon yıl boyunca devam eden volkan aktivitelerinden gelen devasa bir ölümcül kimyasal birikimi Dünya'yı ozon tabakasından mahrum bıraktıdığı görülüyor. Böylelikle Dünya'da yaşayan canlıların Güneş'in ölümcül UV ışınlarına karşı tek koruması da ortadan kalktı. Yüksek enerjili bu radyasyon türü canlı organizmalara çok büyük zararlar verir, ölümlerin birden hızla artmasında yol açar.

Güncelleme: 19/09/2019
Kaynak:
Mail Online, "World risks second GREAT DYING: Rising temperatures could leave sea creatures unable to breath and wipe out animals on land just like massive volcanic eruptions of 252 million years ago", dailymail.co.uk, çev. Furkan Kargıoğlu, yaklasansaat.com, 06/12/2018


ys@yaklasansaat.com

ana sayfa| evren| gezegenler| dünyamiz| dinler| eski kavimler| cin-şeytanlar| haberler| yorum-analiz| seslendirmeler| videolar| site haritası| iletişim| forum| ys kitapları

Bu sitedeki yazı, resim ve dökümanlar, kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.

Yaklaşan Saat'in resmi twitter adresi aşağıdadır. Bu hesabın dışındaki diğer hesaplarla Yaklaşan Saat'in bir ilgisi yoktur: @yaklasansaat