yaklaşan saat
kuranda islam, kuran ışığında araştırmalar


 

Haberler/...

Kabak Çekirdeği Kan Şekerini Düzenliyor

Nottingham Üniversitesindeki araştırmacılar yaptıkları bir çalışmada, kabak çekirdeğinin diyabeti olan insanlarda kan şekeri seviyesinin düzenlenmesine yardımcı olabileceğini ortaya koydular. "Gıda Bilimi ve Beslenme Konusunda Eleştirel İncelemeler" dergisinde yayımlanan bu çalışmada, kabak çekirdeğinin kan şekerini düşüren bileşiklerini tespit ettiler: Trigonellin (TRG), Nikotinik asit (NA) ve D-chiro-inositol (DCI).

Nottingham Sağlık Bilimleri Fakültesinde bir araştırmacı ve bahsedilen çalışmanın ortak yazarı olan Gary Adams, bulgularında sağlıklı kan şekeri seviyesinin korunması için kabak çekirdeğinin potansiyel kullanımına vurgu yaptı. "Diyabeti tedavi etmek için uygun pek çok insülin türü mevcuttur. Ancak bu tür kullanımların fizyolojik sonuçları günümüzde hala devam etmektedir. Bu yüzden olması gereken alternatifler arasında balkabağı gibi besinsel bitkilerin yanı sıra bitkisel hazır ilaçlar da bulunmaktadır" diye söyledi.

Abant İzzet Baysal Üniversitesindeki uzmanlardan oluşan bir ekip, kan şekeri seviyesinin korunmasında balkabağındaki biyoaktif içeriklerin etkili olup olmadığını araştırdı. Ekip, inceleme yapmak için kabakların posasını ve çekirdeklerini çıkardı. Hipoglisemik özellikleri ile potansiyel bileşiklerine baktı. Kan şekerini düşürme etkisi olan polisakkarit, peptit ve protein içeren bazı aktif içerikler buldu. Özellikle aşağıdaki bileşikleri not etti:

Trigonellin: Kabak çekirdeği ve çemen otunda bulunan bir bitki bileşiğidir. "Güncel Tıbbi Kimya" dergisinde yayımlanan daha önceki bir çalışma, trigonellinin; B hücrelerinin yenilenmesini, insulin salınımını ve glukoz metabolizmasını arttırabildiğini ortaya koydu.

Japon araştırmacılar tarafından yapılan bir başka çalışmada, diyabetli farelerin trigonellinle tedavi edildiği gösterildi. Ayrıca, trigonellinin karaciğer trigliseritlerini azaltırken, insulin seviyelerini yükseltmeye yardımcı olduğu bulundu.

Nikotinik Asit: B3 vitamini veya niasin olarak da bilinir. Yiyeceklerde doğal olarak rastlanan bir vitamindir. Esasen "kötü" kolestrolü (LDL-düşük yoğunluklu lipoproteini) azaltmak için kullanıldığı gibi "iyi" kolestrolü (HDL-yüksek yoğunluklu lipoproteini) arttırmak için de kullanılır. Aynı zamanda, bu vitamin kalbin sağlıklı olmasını sağlar.

D-chiro-inositol: Myo-inositol'den türeyen inositolun bir formudur. İnositol sağlığa faydalarıyla bilinen bir karbonhidrattır. Uluslararası Endkronoloji Dergisi'ndeki bir çalışmada, myo-inositol ve d-chiro-inositol birlikte takviye edildiğinde, tip 2 diyabeti olan hastalara faydası olduğu gösterildi. Glisemik kontrolü arttırmayı ve kan şekeri seviyesini düzenlemeyi sağladığı sonuçlandırıldı.

KAN ŞEKERİNİZİ DÜŞÜRMEK İÇİN YEMEKLERİNİZE KABAK ÇEKİRDEĞİ EKLEYİN

"Beslenme Araştırması" dergisinde Brezilyalı araştırmacılar tarafından yayımlanan bir çalışmaya göre, kabak çekirdeğinin hipoglisemik özelliklerinden azami derecede faydalanmak için en iyi yol onları yemeklere eklemektir. Aynı ekip tarafından yürütülen bu çalışmada, katılımcılara yüksek karbonhidratlı yemeklere keten tohumu veya kabak çekirdeği karıştırılırak verildi. Yemekten sonra yapılan kan şekeri ölçümlerine göre, yemeklerini kabak çekirdeğiyle birlikte yiyenlerin glisemik kontrolü kabak çekirdeği yemeyenlere göre daha iyi çıktı. Araştırmacılar 65 gram kabak çekirdeği tüketiminin yemekten sonra kan şekeri seviyesini düzelttiğini belirttiler.

Güncelleme: 18/12/2019
Kaynak
: Ralph Flores, "Pumpkin seeds found to lower blood sugar levels", naturalnews.com, çev. Zehra Demirpehlivan, yaklasansaat.com, 27/09/2019


ys@yaklasansaat.com

ana sayfa| evren| gezegenler| dünyamiz| dinler| eski kavimler| cin-şeytanlar| haberler| yorum-analiz| seslendirmeler| videolar| site haritası| iletişim| forum| ys kitapları

Bu sitedeki yazı, resim ve dökümanlar, kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.

Yaklaşan Saat'in resmi twitter adresi aşağıdadır. Bu hesabın dışındaki diğer hesaplarla Yaklaşan Saat'in bir ilgisi yoktur: @yaklasansaat