yaklaşan saat
kuranda islam, kuran ışığında araştırmalar


 

Haberler/...

Uyku Beyindeki Toksinleri Temizliyor

Derin uyku, kalbiniz ve beyniniz için son derece önemlidir. Science dergisindeki bir çalışmaya göre; uyku, sağlıklı beyin fonksiyonlarının algılanması ve sürdürülmesi için gereklidir. Ve sinirsel aktivite dalgaları, hafızanın güçlenmesine katkı sağlar. REM dışı uyku sırasında beyin- omurilik sıvısı, beyinde biriken metabolik artıkları temizler. Üstelik Alzheimer hastalığına sebep olan beyin toksinlerinin temizlenmesine yardımcı olur.

Boston Üniversitesinde çalışan Laura Lewis ve ekip arkadaşlarının araştırması, uyurken vücudumuzun beynimizdeki toksinlerden nasıl arındığını anlatıyor. Yapılan bu yeni çalışma, Alzheimer gibi nörodejeneratif hastalıkların önlenmesi ve tedavisi için yeni kapıların açılabileceğini gösteriyor.

Uyurken beynimiz, hafif uykudan derin uykuya, hatta rüyalarımızı gördüğümüz hızlı göz hareketi (REM) aşamasındaki uykuya kadar çeşitli evrelerde seyahat eder. Lewis, genellikle gecenin erken saatlerinde gerçekleşen ve hafıza belleğiyle ilişkili derin uyku evresini yani REM dışı uykuyu araştırıyor.

2013 yılında fareler üzerinde yapılan önemli bir çalışma, kemirgenlerin Alzheimer'a sebep olan beta amiloid gibi toksinleri uyurken temizlediğini gösteriyor. Lewis, toksinlerin nasıl ortadan kaybolduğunu ve bu sürecin neden sadece uyku sırasında gerçekleştiğini merak etti. Bunun üzerine, beynin etrafında dolaşan suya benzer temiz bir sıvı olan beyin-omurilik sıvısından şüphelendi. Bu yüzden laboratuvarında aynı anda farklı birçok değişkeni ölçen bir çalışma planladı.

Çalışmaya katılanlar MRI makinesinde uykuya daldılar. Lewis katılımcılara EEG başlığı taktı ve böylece beyinlerine doğru akan elektriksel akımları inceledi. Bu akımlar kişinin uykunun hangi evresinde olduğunu belirledi. Aynı zamanda MRI makinesi, beyinlerinde dolaşan kanın oksijen seviyesini ölçümledi; beyinlerinin içine ve dışına ne kadar beyin-omurilik sıvısının aktığını gösterdi. Çalışma sonucunda Lewis, REM dışı uyku esnasında geniş ve yavaş beyin-omurilik sıvısı dalgalarının beyni yıkadığını keşfetti.

REM dışı uyku esnasında, nöronlar senkronize olmaya ve aynı anda açılıp kapanmaya başlarlar. Makinenin göstergesinde, ilk olarak tüm nöronların sessizleştiği elektriksel dalga göründü. Nöronlar, anlık olarak ateşlemeyi bıraktıklarından dolayı fazla oksijene ihtiyaç duymadılar. Bu da, beyinde daha az miktarda kanın dolaştığı anlamına gelmektedir. Böylece Lewis'in ekibi, beyin-omurilik sıvısının, beyindeki geride kalan boşlukları doldurduğunu gözlemledi.

İlk kez 2013 yılında, uykunun farelerin beyinlerindeki toksinleri nasıl temizlediğini açıklayan çalışmaya öncülük eden ve Rochester Üniversitesinde nörolog olan Maiken Nedergaard:
"Uyumak sadece dinlenmek için değildir. Uyku aslında çok farklı bir işlevdir" dedi.

Nöronlar uyanık olduğumuz zamanlarda aynı anda kapanmazlar. Bu yüzden uyanıkken beynin kan seviyeleri, beyin-omurilik sıvısının beynin etrafında dolaşmasına ve biriken beta amiloid gibi metabolik ürünlerin temizlenmesine izin verecek kadar düşmez.

UYKU BOZUKLUĞUNUN TETİKLEDİĞİ HASTALIKLAR

2018'de tıp dergisi JAMA'nın sonuçlandırdığı araştırma, uyku bozukluğunun Alzheimer riskini arttırdığını gösteriyor. Yine benzer bir çalışmada, uyku problemleri yaşayan bireylerde kognitif(bilişsel) bozukluk ve Alzheimer gelişme riskinin 1,68 kat daha yüksek olduğu sonuçlandırıldı. Ayrıca Alzheimer vakalarının %15'i doğrudan uyku bozukluğuna dayandırılabilir. Fiziksel ve mental olarak aktif olmanın kognitif bozukluğun önlenmesinde önemli rol oynadığı görünmektedir. Yapılan son bir araştırmaya göre, geçirilen kötü bir gece uykusu, o gece ve ertesi günde tansiyon değerlerinin oynamasına sebep olabilir.

Arizona Üniversitesindeki bilim insanları tarafından yürütülen ve Psikosomatik Tıp dergisinde yayımlanan bir araştırmada, uyku problemlerinin kalp krizi, felç ve kalp-damar hastalığından kaynaklanan ölüm riskini neden arttırdığı belirtildi.

Yine yapılan başka bir çalışmada, "düşük uyku verimliliğine" sahip katılımcıların gece boyunca tansiyonunda artış gözlemlendi. Ayrıca ertesi gün sistolik kan basınçlarında yükseliş görüldü. Klinik Uyku Tıbbı dergisinde yer alan bir çalışmada da, şiddetli uyku apnesi olan bireylerin koroner kalp hastalığı, kalp yetmezliği ve felç riskinin daha yüksek olduğu anlatılmaktadır.

Araştırmacılar iyi bir gece uykusu almanın uzun süre sağlıklı kalmak için önemli olduğunu söylüyor ve telefonunuzu başka bir odada tutmanızı tavsiye ediyor.

Derleyen: Zehra Demirpehlivan
Yaklasan Saat, 16/12/2019

Kaynaklar:
1) Sara Harrison, "Scientists Now Know How Sleep Cleans Toxins From the Brain", wired.com, 31/10/2019
2) Quentin Fottrell, "In addition to helping blood pressure and cardiovascular health, deep sleep may play a role in preventing Alzheimer's disease", marketwatch.com, 01/12/2019ys@yaklasansaat.com

ana sayfa| evren| gezegenler| dünyamiz| dinler| eski kavimler| cin-şeytanlar| haberler| yorum-analiz| seslendirmeler| videolar| site haritası| iletişim| forum| ys kitapları

Bu sitedeki yazı, resim ve dökümanlar, kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.

Yaklaşan Saat'in resmi twitter adresi aşağıdadır. Bu hesabın dışındaki diğer hesaplarla Yaklaşan Saat'in bir ilgisi yoktur: @yaklasansaat