yaklaşan saat
kuranda islam, kuran ışığında araştırmalar


 

Haberler/...

Babaların Egzersiz Yapmaları Doğacak Çocukları Etkiliyor mu?

Yapılan bir çalışmaya göre, egzersiz yapan erkek farelerin nesilleri, uyuşuk haldeki benzerlerine göre daha sağlıklı. Sonuçların insanlar için de geçerli olup olmadığı henüz belirsiz olsa da egzersiz yapmanın bazı faydalarının gelecek nesillere de aktarıldığı iddia edilmektedir. Kanada McGill Üniversitesinden Epigenetik uzmanı Sarah Kimmins bu araştırmanın oldukça heyecan verici olduğunu belirtti.

Bilim adamları, anne-babanın kötü egzersizlerinin ya da yanlış beslenme tarzlarına sahip olmalarının soylarını etkilediğini zaten biliyordu. Hamileliği süresince obez olan bir annenin obez ve kardiyovasküler hastalıklar gibi metabolik hastalıklara sahip bebekler doğurdukları raporlarda yer almaktadır. Mevcut başka bir çalışmada da, yüksek yağ içeren gıdalarla beslenen erkek farelerin nesillerinde bir çeşit tip2 diyabet hastalığına rastlandı.
İddianın doğruluğunu test etmek isteyen Ohio Devlet Üniversitesi Tıp Bölümünden Kristin Stanford ve ekip arkadaşları, erkek fareleri 3 hafta boyunca yağdan zengin bir diyetle besledi. Hayvanların bir grubu koşu çarkında ortalama gecede 6 km koştu. Diğer grup ise tembelce oturdu. Kemirgenlerden sperm örnekleri alındıktan sonra, eşleşmelerine izin verildi. Standford ve arkadaşları, doğan bu yavruları bir yıl boyunca takip etti. Babaları egzersiz yapan ve yapmayan yavruların hepsi yağ bakımından zengin bir diyetle beslendi ve hiçbir fiziksel aktivite yaptırılmadı. Sağlıklı babaya sahip olan yavruların, babalarının metabolizmasını miras aldıkları gözlendi. Diabetes dergisinde sonuçları yayınlanan çalışmaya göre, egzersiz yapan babaların yavruları, kan şekerinin yükselmesini daha iyi tolere edebilmekte ve düşük insülin seviyelerine sahip olmaktadırlar.

Stanford; "egzersiz yüksek yağlı beslenmenin olumsuz etkilerini tamamen çürütebilir" iddiasında bulundu.
Araştırmacılar, yavruların babalarının metabolik özelliklerinin kalıtımını spermlerdeki küçük RNA moleküllerinden aldıklarını düşünüyor. Önceki çalışmalarda, bu moleküllerin gelecek nesillerin metabolizmalarını etkileyebildikleri belirtilmiştir. Egzersiz yapan babaların spermleri boşluklu ya da daha az t-RNA parçaları içermektedir. Tembel babaların spermleri ise t- RNA parçalarıyla dolu. Protein sentezi için kilit rol üstelenen bu moleküller tamamen dolduğunda, protein üretimini değiştirebiliyor.

RNA parçacıklarının, nesillerin metabolizmasını nasıl etkilediği ise hala tam olarak bilinemiyor. Bu RNA parçalarının gebeliğin ilk dönemlerinde büyüme ya da gelişmeyi değiştirdiği mevcut iddialar arasında. Avustralya Adelaide Üniversitesinden biyolog Michelle Lane, çalışmanın çok iyi bir şekilde koordine edildiğini ve ortaya oldukça başarılı raporların çıktığını vurguladı. Önceki çalışmalarda, ebeveyn egzersizlerinin genç nesiller üzerindeki etkisi sınırlı ölçüde tespit edilmiştir. Bu yeni çalışmanın en büyük artılarından birinin yavruların bir sene boyunca takip edilmeleri olduğunun altı çizilmektedir. Raporda, "ebeveyn egzersizin hayat boyu sürebilecek muhtemel etkileri" gözlenmiştir.

Lane, çalışmanın sadece fareler üzerinde denendiğini, insanlar için de benzer sonuçların olup olmayacağını net bilemediklerini söyledi. Kimmins ise yine de ekliyor:
"Erkekler egzersiz yaparlarsa, sağlıklı çocukları olabilir."

Güncelleme: 14/03/2019
Kaynak
: Mitch Leslie, "When fathers exercise, their future offspring may benefit, mouse study suggests", sciencemag.org, çev.Ayşegül Kesmez, yaklasansaat.com, 22/11/2018


ys@yaklasansaat.com

ana sayfa| evren| gezegenler| dünyamiz| dinler| eski kavimler| cin-şeytanlar| haberler| yorum-analiz| seslendirmeler| videolar| site haritası| iletişim| forum| ys kitapları

Bu sitedeki yazı, resim ve dökümanlar, kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.

Yaklaşan Saat'in resmi twitter adresi aşağıdadır. Bu hesabın dışındaki diğer hesaplarla Yaklaşan Saat'in bir ilgisi yoktur: @yaklasansaat