yaklaşan saat
kuranda islam, kuran ışığında araştırmalar


 

Haberler/...

Pompeii ve Herculaneum'daki Romalıların Helakı Tahmin Edilenden Daha Feciydi

Nerdeyse 2000 yıl önce Vezüv Dağı patladı. Pompeii ve Herculaneum'da oturan insanlar, volkanik toz ve küle gömülmüşlerdi. Sıcak kül kümeleri halkı oksijensiz bırakırken, bedenleri unutulamayacak bir mezarlık şehirde kalakaldı. Bu bizim düşünebildiklerimiz. Peki ya hayal bile edemediklerimiz?

PLOS One'da sonuçları yayınlanan çalışmada İtalya Napoli'den bilim adamları, Vezüv'de ölen insanların bedenlerinden parçalar inceledi. Aşağıdaki şehrin üzerine çok hızlı hareket eden büyük dalgalar halinde akan lavın, vücut sıvılarını buharlaştırmaya yetebilecek yükseklikte bir sıcaklığa eriştiğini ve kemiklerin dahi patladığını belirtti.

MS 79 senesinde gerçekleşen patlamada, toksik gazların ve kalın kül tabakalarının şehir halkını nefessiz bırakarak boğduğu bilinmekteydi. Vezüv patlaması iki günden daha fazla süre şehri kaplamıştı. Patlama, ikinci dünya savaşı sırasında Japonya'ya atılan iki atom bombasından 100.000 kat daha güçlüydü. Volkanik küllerin bir battaniye gibi şehrin üzerini kaplamasıyla başlayan olayı, erimiş gaz ve kaya bileşimlerinden oluşan volkanik akıntılar takip etti.

Araştırma, Pompei'den 11 mil uzaklıktaki Herculanum'da patlamadan kaçmaya çalışan yaklaşık 300 kişinin yüzden fazla kemik örnekleri üzerinde yürütüldü. Kaçmaya çalışan bu topluluğun, devasa volkanik akıntı dalgalarıyla kendilerinden geçtikleri düşünülmektedir. Bu esnada radyasyon sıcaklıklarının 200 ila 480 °C dereceye kadar çıktığı ve yayılım hızının saatte yaklaşık 300 km olduğu iddia edilmektedir.

Fakat Vezüv'de kanın kaynama sıcaklığına gelmesinde tek faktör volkanik akıntılar değildi. Nepal'deki Federico II Üniversite Hastanesinden Pier Paolo Petrone ve ekip arkadaşları, kemikler üzerinde henüz anlayamadıkları kırmızı ve siyah kalıntılar fark etti. Spektroskobik analizlere göre, demirin yüksek yoğunlukta bulunmasının kan gibi kaynamakta olan sıvılarda bu tarz lekeler ortaya çıkardığıdır. Dağdan akan volkanik akıntıların, yumuşak dokularda ve kemiklerde basınç oluşturabilecek kadar yeterli olduğu düşünülmektedir. Bu basınçla kemikler patlamaktadır. Hatta kafatasını dahi patlatabilecek bir basınç oluşur. Oldukça korkunç gözüken bu olayda insanların ölümlerinin çabuk olduğu düşünülüyor.

Petrone göre Pompeii ve Herculaneum benzer bir volkanik akıntıyı yaşamasına rağmen, Vezüv'den farklı uzaklıkta bulunan bu iki bölgedeki insan kalıntılarında farklı sonuçlar elde edildi. Herculaneum Vezüv'e daha yakın olduğu için, sıcaklık vücut dokularının ve sıvılarının buharlaşmasına sebep olurken, nispeten daha uzaktaki Pompeii de sıcaklık biraz daha düşerek insanların vücut sıvıları buharlaşmadan öldükleri iddia edilmektedir.

Kimi araştırmacılara göre ise, vücut sıvılarının buharlaşması ölümden sonra da gerçekleşmiş olabilir. Mastrolorenzo'ya göre, ölümlerin ilk sebebi, mekanik etkiler ya da nefessiz kalma değil, yüksek sıcaklıklar. Vezüv 73 yıldır sessiz olmasına rağmen hala aktif bir volkan. Her an MS 79 yılındakine benzer yeni bir patlama gerçekleşebilir.

Güncelleme: 13/03/2019
Kaynak
: Neel V. Patel, "Mount Vesuvius murdered its victims in more brutal ways than we thought", popsci.com, çev. Ayşegül Kesmez, yaklasansaat.com, 10/11/2018


ys@yaklasansaat.com

ana sayfa| evren| gezegenler| dünyamiz| dinler| eski kavimler| cin-şeytanlar| haberler| yorum-analiz| seslendirmeler| videolar| site haritası| iletişim| forum| ys kitapları

Bu sitedeki yazı, resim ve dökümanlar, kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.

Yaklaşan Saat'in resmi twitter adresi aşağıdadır. Bu hesabın dışındaki diğer hesaplarla Yaklaşan Saat'in bir ilgisi yoktur: @yaklasansaat