yaklaşan saat
kuranda islam, kuran ışığında araştırmalar


 

Haberler/...

BM: İklim Değişiminin Yıkıcı Sonuçlarını Engellemek için Az Zamanımız Kaldı

IPCC'nin belirttiğine göre, iklim değişikliklerinin sonuçlarından olan aşırı sıcaklıklar, kuraklık, sel ve yoksulluğun giderek artmasına karşın acil önlemler alınması gerekiyor.

Dünyanın önde gelen iklim bilimcileri, küresel ısınmanın maksimum 1,5 °C derecede sınırlandırılması konusunda uyarıda bulundu. Örneğin sadece 0,5 °C derece sıcaklık artışı, kuraklık, sel, ekstrem sıcaklıklar ve milyonlarca insanın açlıkla yüz yüze kalmasından daha kötü sonuçlar ortaya çıkarabilir.

Birleşmiş Milletlerin Hükümetler Arası İklim Değişikliği Paneli( IPCC) tarafından hazırlanan raporda, daha önce yaşanmamış ve ani ortaya çıkan değişikliklere karşı sıcaklık değişiminin 1,5 ila 2 °C derece sınırında tutulması gerektiği belirtildi. 0,5°C derece sıcaklık değişimi bile yok olmakta olan mercanları kurtarmaya ve Arktik üzerindeki baskıyı azaltmaya yardımcı olabilir. Güney Kore'nin İncheon kentinde küresel sıcaklık değişiminin 1,5°C sınırında kalabilmesi için yeni bir rapor yayınlandı. Çalışmanın ortak yazarlarından Debra Roberts'ın konunun önemine ilişkin uyarıları şu yönde:
"İnsanlığa ne olacağı ile ilgili son noktadayız ve artık harekete geçmek zorundayız. Bu bilim çevrelerinden gelen en büyük alarm sesi ve umuyorum ki insanları bulundukları rehavetten çıkararak harekete geçirebilir."

2016 yılında Paris'te sunulan karbon salınımı ile ilgili iklim antlaşmasını hükümetler kabul etmişti. Ancak siyaset ile bilim çevrelerinin arası giderek açılmaktadır...

Dünya şu anda sanayi dönemi öncesinden 1°C derece daha sıcak. IPCC'nin raporlarına göre, Amerika'daki yıkıcı kasırgalar, Cape Town'daki rekor sıcaklıklar ve Arktik'teki orman yangınları bu değişiminin sonuçlarından hala meydana gelen bazıları. Hazırlanan son raporlarda risk seviyelerinin dereceleri yükseltildi. En ufak bir sıcaklık artışının daha kötü sonuçlar doğurabileceğinin altı bir kez daha çizildi.

2°C derece sıcaklık artışında su sıkıntısından etkilenecek popülasyonun, 1,5°C derece sıcaklık artışına kıyasla %50 daha fazla olması bekleniyor. Öngörülebilen sonuçlardan bir diğeri ise kıtlık. Özellikle fakir ülkelerin olduğu bölgeler iklime bağlı kıtlıktan daha çok etkilenecektir. Örneğin gectiğiz yaz kuzey yarım kürede ortalamadan 2°C derece daha sıcak günler yaşandı. Sıcaklık artışına bağlı ölümler ve orman yangınlarında da artış görüldü.

Hayvanlarda sıcaklık artışından olumsuz şekillerde etkilenmektedir. Örneğin bitkilerin ve ekinlerin tozlaşma yapabilmesi için gereken böcekler 2°C derecede, 1,5°C dereceye kıyasla doğal yaşam alanlarının yarısını kaybedebiliyorlar. Mercanların %99'u kaybolma tehlikesi altında. Eğer 0,5°C derecelik sıcaklık artışı durdurulabilirse %10'u yaşamaya devam edebilir. Küresel iklim değişimiyle okyanusların asitliği artmakta ve oksijen seviyeleri düşmektedir.

IPCC raporunda 0,5°C derecelik sıcaklık artışının önüne geçebilmek için özellikle hükümetlere bazı önerilerde de bulunmaktadır. Yol haritasını dört temel konu üzerinden şekillendiren kurum, toprak kullanımının ve teknolojik değişimlerinin doğru kullanılması gerektiğini belirtti. Ayrıca ağaçlandırma çalışmalarının en önemli çözüm noktası olduğu iddia edilmektedir. Daha büyük karbon yakalama ve depolama teknolojilerinin geliştirilmesinin önemi vurgulandı.

Güncelleme: 12/03/2019
Kaynak
: Jonathan Watts, "We have 12 years to limit climate change catastrophe, warns UN", theguardian.com, çev. Ayşegül Kesmez, yaklasansaat.com, 08/10/2018


ys@yaklasansaat.com

ana sayfa| evren| gezegenler| dünyamiz| dinler| eski kavimler| cin-şeytanlar| haberler| yorum-analiz| seslendirmeler| videolar| site haritası| iletişim| forum| ys kitapları

Bu sitedeki yazı, resim ve dökümanlar, kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.

Yaklaşan Saat'in resmi twitter adresi aşağıdadır. Bu hesabın dışındaki diğer hesaplarla Yaklaşan Saat'in bir ilgisi yoktur: @yaklasansaat