yaklaşan saat
kuranda islam, kuran ışığında araştırmalar


 

Haberler/...

Bir Karadelik İlk Kez Görüntülendi

Gerçek Karadelik resmi

Astronomlar ilk kez bir karadeliğin görüntüsünü aldı. Karadelik uzak bir galakside bulunuyor.

Karadelik 40 milyar km genişliğinde yani Dünya'nın 3 milyon katı kadar ve bilimciler tarafından "canavar" olarak adlandırılıyor.

Görüntülenen karadelik Dünya'dan 500 milyon trilyon km uzaklıkta bulunuyor. Görüntüleme işlemi Dünya geneline yayılmış 8 teleskopun ortak çalışması sonucu gerçekleşti. Ayrıntılar bugün (10 Nisan) Astrophysical Journal Letters'ta yayımlandı.

Deneyi ortaya atan kişi olan Hollanda Radboud Üniversitesinden Prof Heino Falcke, karadeliğin M87 adındaki bir galakside bulunduğunu belirtti ve ekledi:
"Gördüğümüz şey bütün Güneş Sisteminden daha büyük ve kütlesi Güneş'in 6,5 milyar katı. Var olduğunu düşündüğümüz en ağır karadeliklerden biri. Tam anlamıyla bir canavar, evrenin ağırsiklet şampiyonu."

Prof Falcke'nin tasviriyle elde edilen görüntü, mükemmel daire olan koyu bir deliği ve onu çevreleyen bir ateş halkasını gösteriyor. Halkadaki ışıma, deliğe düşerken aşırı derecede ısınan gazlardan kaynaklanıyor. Bu ışık M87 galaksisindeki milyarlarca yıldızın toplam aydınlığından daha fazla, ki bu sayede bu kadar uzaktan görülebiliyor.
Proje çalışanlarından Arizona Üniversitesi Astronomi Profesörü Dimitrios Psaltis'e göre projenin 2 hedefi var: birincisi ilk kez karadelik olay ufkunu görüntülemek, ikincisi ise genel göreliliğin revizyona ihtiyacının olup olmadığını anlamak.

"Genel görelilik, ortaya atılışının üzerinden geçen bir asırda tabi tutulduğu bütün testleri çok iyi bir şekilde geçti. Şimdi bu deney, tahminlerin gerçeklerle uyuşmayabileceği bir uç noktada yeni bir imtihan sunuyor. Bu test mümkün, çünkü astronomlar Genel göreliliği kullanarak olay ufkunun beklenen şeklini ve büyüklüğünü hesaplayabiliyor."

"Eğer gözlemlenen silüet teoriden beslenen simülasyonlarla örtüşürse Einstein %100 haklı demektir. Ama tersi olursa, deneylerle uyuşması için Genel göreliliği birazcık değiştirmemiz gerekebilir ki bu bilimin ilerleyiş tarzıdır."
"En azından şimdilik teoride herhangi bir değişiklik yapmamız gerekmiyor. Çünkü gözlemler genel görelilikle uyumlu. Olay ufku daireye yakın ve hesaplanan boyutta görünüyor."

Elde edilen bu ilk görüntüyle birlikte araştırmacılar bu gizemli nesneler hakkında daha fazla şey öğrenebilecek. Bilimciler görüntüdeki karadeliğin fizikte beklenenden hangi şekilde ne kadar farklı olduğunu çözmeye çalışacak. Şu anda kimse deliğin etrafındaki parlak halkanın nasıl oluştuğunu bilmiyor. Daha merak uyandıran kısım ise bir nesnenin karadeliğe düştüğünde ne olduğu sorusu.

Prof. Falcke bu proje fikrine 1993 yılında doktora öğrencisiyken ulaşmıştı. O zamanlar kimse bunun mümkün olduğunu düşünmüyordu. Fakat o, karadelikten ve çevresinden belli bir radyo sinyali çeşidinin yayınlanacağını ve bunun da Dünya'dan teleskoplarla görülebilecek kadar güçlü olabileceğini fark eden ilk kişiydi.

Bir teleskop tek başına bu karadeliği görüntüleyemez. Bu yüzden 8 teleskoptan oluşan bir ağ kuruldu. Gezegen çapındaki çanak alıcı dizisi olarak düşünülebilecek bu teleskoplar Olay Ufku Teleskopu'nu (Event Horizon Telescope) oluşturuyor.

200 bilim insanı bu teleskop dizisini M87'ye doğrultup 10 gün boyunca galaksinin kalbini taradı. Elde edilen bilgi internette dolaşamayacak kadar büyüktü. Bu yüzden veriler yüzlerce hard diskin içinde tutuldu ve işlem merkezlerine uçakla taşındı.

Ekip, Samanyolu'nun merkezindeki süper kütleli karadeliği de görüntüleme çalışmaları yürütüyor. Belki biraz tuhaf ama bu, 55 milyon ışık-yılı uzaklıktaki bir galaksiden görüntü almaktan daha zor. Çünkü bilinmeyen bir sebeple Samanyolu'nun merkezindeki karadeliğin ateş halkası daha küçük ve daha sönük.

Derleyen: Günhan Bozok,
yaklasansaat.com, 11/04/2019
Kaynaklar: 
1) Pallab Ghosh, "First ever black hole image released", bbc.com, 10/04/2019
2) Mike Wall, "Eureka! Black Hole Photographed for 1st Time", space.com, 10/04/2019

 


ys@yaklasansaat.com

ana sayfa| evren| gezegenler| dünyamiz| dinler| eski kavimler| cin-şeytanlar| haberler| yorum-analiz| seslendirmeler| videolar| site haritası| iletişim| forum| ys kitapları

Bu sitedeki yazı, resim ve dökümanlar, kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.

Yaklaşan Saat'in resmi twitter adresi aşağıdadır. Bu hesabın dışındaki diğer hesaplarla Yaklaşan Saat'in bir ilgisi yoktur: @yaklasansaat