yaklaşan saat
kuranda islam, kuran ışığında araştırmalar


 

Haberler/...

Deri Altında Keşfedilen Yeni Bir Organ Ağrıyı Algılıyor

Bilim adamları cildin altında saklanmış, daha önce bilinmeyen bir organ buldu. Bu organ, iğnelenme şeklindeki acıları hissetmemize yardımcı oluyor olabilir.

Daha önceleri, ağrının insanlar tarafından, derinin hemen dış tabakası altına oturmuş olan sinir uçları aracılığıyla algılandığı düşünülüyordu. Şimdi ise Science dergisinde yayınlanan yeni bir çalışma sonucu, bunun sadece sinirler aracılığı ile olmadığı, onun yerine özel hücreler ile dolanmış sinirlerin, her hangi bir etki karşısında seğirmemize neden olduğu belirlendi.

Cilt altındaki bu yeni organı, İsveç Karolinska Enstitüsünde doku biyolojisi profesörü olan Dr. Patrik Ernfors keşfetti. Dr. Patrik Ernfors, Live Science'a şu açıklamalarda bulundu:
"Uzun zamandır derinin altında çeşitli duyu organları bulunduğunu biliyorduk, ancak bizim farkında olduklarımız sadece dokunma duyusunu içeren cinsteydiler. Bu dallanmış hücre ve sinir ağı, yeni bulunan 'duyu organıdır' çünkü dış uyaranlara yanıt verir ve bu bilgiyi beyne iletir. Derinin altındaki diğer doku organlarından farklı olarak, bu yeni organ, ağrı algısında rol oynamaktadır."

Bu duyu organı, batma ve iğnelemelere karşı hassastır ve bir kez bası ile aktive olduktan sonra, beyne sinyaller gönderir. Daha sonra da beyin, iğnelemenin olduğu yere, acıyı hissetmemiz için geri sinyaller yollar. Bu organı oluşturan hücreler Schwann hücreleri olarak adlandırılır, bu hücrelerden her birinin görünümü, minik bir ahtapotu andırır. Uzun, tentakülümsü çıkıntıları sinirlerin etrafına kadar uzanır. Schwann hücreleri, genellikle sinirleri sarıp kuşatan ve yalıtımı sağlayan hücreler olarak bilinir. Ancak derideki bu özel Schwann hücrelerinin fonksiyonunu anlamak için araştırmacılar, sıçanlarda bu organı devre dışı bırakarak neler olduğunu test ettiler; bunun için "optogenetik" adlı yöntem kullandılar. Genomlarına ışığı absorbe eden bir protein soktular ve bu protein yeterince ışık emdiği zaman Schwann hücrelerini aktif hale getirdi.

Hücreler aktive olduğunda, sıçanlar ağrıyı hissetmelerinden dolayı pençelerini geri çektiler. Ayrıca hayvanlar bu ağrıyla başa çıkmaya çalışan davranışlar sergilediler. Adeta elimiz yandığında hemen soğuk suya tutma refleksi gibi, sıçanlar da ağrıyı dindirmeye çalıştılar. Ancak bu hücreler devre dışı bırakıldığında ise daha az bası ve ağrı hissettiler ve normal bir sıçanın vermesi gereken tepkiyi vermediler. Ayrıca her ne kadar bu hücreler devre dışı bırakılmışsa da, aynı hayvan soğuk ve sıcak duyarlılığı için test edildiğinde sıçanlar bu duyuları, hücreler devre dışı olmasına rağmen eşit ve iyi derecede hissettiler.

Bunun anlamı ise sinirlerin kendisi muhtemelen sıcak ve soğuk duyusu için olan terminal Schwann hücrelerinden daha önemli ancak bası duyusu söz konusu olduğunda ise Schwann hücreleri daha çok önem arz etmektedir.

Mikroskop altında bu Schwann hücreleri hızlı bir şekilde aktive olmakta ve diğer sinirlere uyarıldıkları zaman sinyaller göndermektedirler. Bundan sonra Dr. Ernfors, bu hücrelerin kronik ağrı ile bir ilgileri olup olmadığını araştırıyor. Bu bulgular ışığında ağrı mekanizmasının nasıl başladığı ve devam ettiği hakkında önceki bilgiler değişebilir.

Ağrı kesici bağımlılığının, vücuda zarar vermesi ve ölümlere neden olmasından dolayı kronik ağrı konusu odak noktası olmuştur. Bu nedenle ahtapot görünümlü Schwann hücreleri "yeni potansiyel ağrı kesici ilaçların geliştirilmesi için" oldukça önemlidir.

Bu çalışma, cildin ışık veya fırça dokunması gibi etkenlere karşı aşırı acı hissetmesine neden olan cilt duyarlılığı hastalıkları için de tedavi yöntemlerinin kapısını açabilir.

Geçen sene de insan cildi altında "interstitium" adlı başka bir yeni organ daha bulunmuştu. İnterstitium; deri, kas, bağ dokusu ve damar etrafını saran içi sıvı dolu bir katmandır ve kollajen ve elastin gibi bağ dokuları ile birlikte bir ağ oluşturmaktadır. Daha önce bilim adamları bu organın sadece yoğun bir bağ dokusu olduğunu düşünmekteydiler.

Güncelleme: 10/09/2019
Kaynak:
Yasemin Şaplakoğlu, "Scientists Just Found a Previously Unknown Organ Lurking Under Your Skin, and It Helps Detect Pain", livescience.com, çev. Kader Demirpehlivan, yaklasansaat.com, 20/08/2019


ys@yaklasansaat.com

ana sayfa| evren| gezegenler| dünyamiz| dinler| eski kavimler| cin-şeytanlar| haberler| yorum-analiz| seslendirmeler| videolar| site haritası| iletişim| forum| ys kitapları

Bu sitedeki yazı, resim ve dökümanlar, kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.

Yaklaşan Saat'in resmi twitter adresi aşağıdadır. Bu hesabın dışındaki diğer hesaplarla Yaklaşan Saat'in bir ilgisi yoktur: @yaklasansaat