yaklaşan saat
kuranda islam, kuran ışığında araştırmalar


 

Haberler/...

Oruç Tip 2 Diyabeti Engelliyor

Planlı, aralıklı oruç, kan şekerini kontrol altında tutarken insülin ihtiyacını kesiyor. Doktorlar bakım altında tuttukları üç hastadan sonra, BMJ Case Report dergisi için yazdıkları makalede, planlı ve aralıklı orucun tip 2 diyabeti tersine çevirmeye yardımcı olabileceğini ve insülin tedavisine duyulan ihtiyacı tamamen ortadan kaldırabileceğini ileri sürdüler.

ABD ve Kanada'da her 10 kişiden 1'i, diğer ciddi hastalıklarla ve ölümle bağlantılı olan, tip 2 diyabet hastası. Bu durumun, yalnızca ABD ekonomisine 245 milyar dolara mal olduğu düşünülüyor. Yazarlara göre, hastalığı yönetmenin anahtarı, hayat tarzını değiştirmek. Ancak hastalar kendi başlarına her zaman kan şekeri seviyelerini kontrol edemezler ve obezite cerrahisi (gastrik bir bant) etkili olsa da risksiz değildir. İlaçlar semptomları yönetebilir ve komplikasyonları gidermeye yardımcı olabilir ancak hastalığı tamamen durduramaz.

Yaşları 40 ila 67 arasında değişen üç adam, semptomlarını hafifletip hafifletmediğini test etmek için, planlı ve aralıklı oruç tutmayı denedi. Bu insanlar, hastalıklarının yanı sıra insülin ünitelerini kontrol altında tutmak için çeşitli ilaçlar alıyorlardı. Tip 2 diyabete ek olarak, üç hastanın da yüksek tansiyonu ve yüksek kolesterolü vardı. Hastalardan ikisi birbirini izleyen günlerde değişimli olarak 24 saat boyunca oruç tutarken, üçüncüsü haftada üç gün oruç tuttu. Oruç günlerinde çay, kahve, su veya et suyu çorbası gibi çok düşük kalorili içeceklere ve akşamları çok düşük kalorili bir yemeğe izin verildi.

Oruç tutma rejimine girişmeden önce, hastalar beslenmeyle ilgili 6 saatlik bir eğitim seminerine katıldılar. Seminerde diyabetin nasıl geliştiği, vücut üzerindeki etkisi, insülin direnci, sağlıklı beslenme, diyetle diyabetin nasıl yönetilebileceği ve tedaviye yönelik oruç ile ilgili bilgiler verildi.

10 ay boyunca bu beslenme modelinin içinde kaldıktan sonra açlık kan şekeri, ortalama kan şekeri (HbA1c), kilo ve bel çevreleri yeniden ölçüldü. Her üç hasta da, oruç programına başladıkları bir ay içinde, kendilerine insülin enjekte etmeyi bırakabildiler. Bir vakada bu durum yalnızca beş gün sürdü.

Hastalardan ikisi diğer tüm diyabetik ilaçları almayı bırakabildiler, üçüncüsü ise aldığı dört ilaçtan üç tanesini bırakmayı başardı. Yazarlar, üç hastanın da %10 ila %18 oranında kilo vermesinin yanı sıra, oruçlu iken ölçülen kan şekerlerinin ve ortalama kan şekerlerinin düştüğünü ve bu durumun gelecekteki komplikasyon risklerini azaltmaya yardımcı olabileceğini söylüyorlar. 

Geri bildirim olumluydu, üç hasta da çok fazla zorluk çekmeden diyet programına sadık kalmayı başardı. Bu gözlemsel bir çalışmadır ve sadece hepsi erkek olan üç hastaya dayanmaktadır. Gerçekte, Tip 2 diyabetin tedavisi için daha yaygın bir başarı ya da buradaki yaklaşımın aksi ile ilgili keskin sonuçlar çıkarmak mümkün değildir.

Makalenin yazarları şu sonuca vardılar:
"Tip 2 diyabetin tedavisi için, tedaviye yönelik oruç rejimi esas itibariyle hiç duyulmamış bir yöntemdir. Mevcut vaka dizisi 24 saatlik oruç rejimlerinin, diyabetik ilaç ihtiyacını önemli ölçüde tersine çevirdiğini veya saf dışı bıraktığını göstermiştir."

Güncelleme: 07/01/2019
Kaynak: "
Planned intermittent fasting may help reverse type 2 diabetes, suggest doctors", sciencedaily.com, çev. Gülnihal İnci, yaklasansaat.com, 09/10/2018


ys@yaklasansaat.com

ana sayfa| evren| gezegenler| dünyamiz| dinler| eski kavimler| cin-şeytanlar| haberler| yorum-analiz| seslendirmeler| videolar| site haritası| iletişim| forum| ys kitapları

Bu sitedeki yazı, resim ve dökümanlar, kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.

Yaklaşan Saat'in resmi twitter adresi aşağıdadır. Bu hesabın dışındaki diğer hesaplarla Yaklaşan Saat'in bir ilgisi yoktur: @yaklasansaat