yaklaşan saat
kuranda islam, kuran ışığında araştırmalar


 

Haberler/...

Samanyolu'nun Merkezinde Yakın Geçmişte Büyük Bir Patlama Gerçekleşti

Samanyolu'nun merkezinden patlayan ve Macellanik akışı etkileyen büyük iyonlaştırıcı radyasyon patlamaları. (James Josephides / ASTRO 3D)

3,5 milyon yıl önce Samanyolu'nun merkezindeki süper kütleli kara deliğe yakın bir noktada, devasa bir enerji patlaması meydana geldi. Patlamadan yayılan ışınlar, galaksinin her iki kutbundan uzayın derinliklerine doğru koni şeklinde radyasyon yaymaya başladı.

Bu keşif, Prof. Joss Bland Hawthorn'un liderliğinde bir grup bilim insanı tarafından Avustralya'da ASTRO 3D araştırma merkezi bünyesinde yürütülen ve yakında The Astrophysical Journal'da yayınlanacak olan bir araştırmanın sonucudur.

Seyfert Işıması olarak bilinen bu hadise, kara deliğe yakın bir yerde nispeten küçük bir çapla başlayarak Samanyolu'nu bölen ve galaksiden çıktıkça giderek genişleyen iki devasa iyonlaşma konisi meydana getirdi. Işıma o kadar güçlüydü ki; yakındaki cüce galaksilerden genişleyen uzun bir gaz bulutu olan Macellan Akımı'nı dahi etkiledi. Macellan Akımı, Samanyolu'ndan ortalama 200.000 ışık yılı uzaklıktadır.

Araştırma ekibine göre patlama o kadar muazzamdı ki, ancak Güneş'ten 4,2 milyon kat daha büyük olan ve Saggittarus A olarak bilinen kara delik tarafından tetiklenebilirdi. Sydney Üniversitesinde de çalışan Prof. Hawthorn: "Gerçekleşen ışıma bir deniz feneri ışınına benziyor olmalı. Karanlığı hayal edin. Ardından biri, kısa bir süreliğine bir deniz fenerini yakıyor." dedi.

Araştırmacılar Hubble Uzay Teleskobu'nun topladığı veriyi kullanarak devasa patlamanın 3 milyon yıldan biraz daha önce gerçekleştiğini hesapladı.

ASTRO 3-D başkanı Prof. Lisa Kewley:
"Birkaç milyon yıl önce yaşanan bu olay, Samanyolu tarihinde gerçekleşen dramatik bir hadisedir. Samanyolu Gökada Merkezi'nden etrafa muazzam bir radyasyon ve enerji patlaması yayıldı. Bu, Samanyolu merkezinin daha önce düşündüğümüzden çok daha dinamik bir yer olduğunu gösteriyor." dedi.

Araştırmacıların tahminine göre patlama, belki de 300.000 yıl sürdü ki bu galaktik açıdan aşırı derecede kısa bir süre.

Çalışma ekibinde yer alan Sydney Üniversitesinden Magma Guglielmo:
"Bulgular, Samanyolu'nu kavrayışımızı çarpıcı biçimde değiştiriyor. Biz hep galaksimizin pasif, merkezi çok parlak olmayan bir galaksi olduğunu düşünüyorduk. Aksine bu yeni sonuçlar, onun yeniden yorumlanması olasılığının önünü açıyor. 3 milyon yıl önce gerçekleşen bu ışıma hadisesi o kadar güçlüydü ki, galaksimizin çevresinde önemli sonuçlar doğurdu. Biz uyuyan güzelin uyanışına tanıklık ettik." dedi.

Son çalışmalar bir numaralı ihtimalin Saggittarus A olduğunu teyit ediyor. Ancak araştırmacılar daha yapılacak çok iş olduğunu kabul ediyorlar ve ulaştıkları sonuca göre kara deliklerin gelişimi, etkileri ve galaksilerle etkileşime girmesinin nasıl gerçekleştiği meselesi, "astrofizikte göze çarpan önemli bir sorun".

Güncelleme: 06/12/2019
Kaynak
: "Not Long Ago, the Center of the Milky Way Exploded", phys.org, çev. Abdullah Nevruzoğlu, yaklasansaat.com, 06/10/2019


ys@yaklasansaat.com

ana sayfa| evren| gezegenler| dünyamiz| dinler| eski kavimler| cin-şeytanlar| haberler| yorum-analiz| seslendirmeler| videolar| site haritası| iletişim| forum| ys kitapları

Bu sitedeki yazı, resim ve dökümanlar, kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.

Yaklaşan Saat'in resmi twitter adresi aşağıdadır. Bu hesabın dışındaki diğer hesaplarla Yaklaşan Saat'in bir ilgisi yoktur: @yaklasansaat