yaklaşan saat
kuranda islam, kuran ışığında araştırmalar


 

Haberler/...

Bağırsak Bakterileriniz Gerçek Yaşınızı Söyleyebilir

Bağırsaklarınızda yaşayan milyarlarca bakteri, yiyecekleri sindirmenizden bağışıklık sisteminizin nasıl çalıştığına kadar birçok şeyi düzenlemeye yardımcı olabilir. Ancak bilim adamları mikrobiyom olarak bilinen bu sistemin zaman içinde nasıl değiştiğini, hatta "normal" bir sistemin nasıl göründüğünü bile pek bilmiyorlar. Yakın zamanda, dünya genelinde binlerce insanın bağırsak bakterileri üzerinde çalışan araştırmacılar bir sonuca vardılar: Mikrobiyom, yıllar kapsamında birçok insanın yaşını haber veren, şaşırtıcı derecede doğru bir biyolojik saattir.

Mikrobiyomun zaman içinde nasıl değiştiğini anlamak için, uzun yaşam üzerine araştırmalar yapan Alex Zhavoronkov ve meslektaşları, dünya genelinde yaşayan 1165 sağlıklı bireyden alınan 3600'den fazla bağırsak bakterisi örneğini yapay zekâ programları ile incelediler. Numunelerin yaklaşık üçte biri 20 ila 39 yaş arasındaki insanlardan, diğer üçte biri 40 ila 59 yaş arasındaki insanlardan ve sona kalan üçte biri ise 60 ila 90 yaş arası insanlardan alındı.

Zhavoronkov ve meslektaşları, insanların yaşlandıkça, Eubacterium hallii gibi bağırsaklarda metabolizma için önemli olduğu düşünülen bazı mikropların daha bol hale geldiğini buldular. Diğerleri, bir tür sindirim sistemi iltihaplanması olan, ülseratif kolit ile bağlantılı Bacteroides vulgatus gibi azaldı.

Harvard Üniversitesinde yaşlanma üzerine çalışan biyolog ve yardımcı yazar Vadim Gladyshev, beslenme biçimindeki değişikliklerin, uyku alışkanlıklarının ve fiziksel aktivitenin büyük ihtimalle bakteri türlerindeki bu değişimlere katkıda bulunduğunu söylüyor.

Zhavoronkov, "mikrobiyom yaşlanma saati"nin, bir kişinin bağırsağının ne kadar hızlı veya yavaş yaşlandığını ve alkol, antibiyotikler, probiyotikler veya beslenme biçiminin, uzun yaşama herhangi bir etkisi olup olmadığını test etmek için bir referans hattı olarak kullanılabileceğini söylüyor. Aynı zamanda, mikrobiyomlarının standarttan sapıp sapmadıklarını görmek için, sağlıklı insanlar ile Alzheimer gibi belirli hastalıkları olan insanları karşılaştırmak için kullanılabilir.

Eğer tasarı onaylanırsa bu biyolojik sayaç, telomerlerin uzunluğu (yaşlanmaya neden olan kromozomların uçları) ve bir insanın yaşamı boyunca DNA ifadelerindeki değişimler de dahil olmak üzere, biyolojik yaşı tahmin etmek için bilim adamlarının kullandığı diğer biyo-belirteçlere eklenir. Yeni yaşlanma saatini diğerleriyle birleştirmek, bir kişinin gerçek biyolojik yaşını ve sağlığını daha kesin bir şekilde ortaya koyabilir.

San Diego, Kaliforniya Üniversitesinde Mikrobiyom Gelişim Merkezi yöneticisi, bilgisayar bilimci ve mikrobiyom araştırmacısı Robin Knight, bağırsak mikrobiyomlarına dayanarak bir kimsenin yaşını tahmin etme düşüncesinin, yaşlanmayı inceleyen bilim adamları için çok makul ve oldukça faydalı olduğunu söyledi. Knight'ın grubu, buna benzer yaş tahmin edici göstergeler geliştirmek için kendisinin kurduğu, dünya çapında bir mikrobiyom çalışması olan, Amerikan Bağırsak Projesi'nden 15.000 numuneyi analiz ediyor.

Knight: "Ancak böyle bir saat geliştirmenin zorluklarından biri, dünya genelindeki insanların bağırsaklarında bakterilerin oluşturduğu çok büyük farklılıklar olmasıdır. Farklı insan gruplarında yaşlanmanın belirgin işaretlerinin olup olmadığını öğrenmek için, bu tür çalışmaları kayda değer bir şekilde farklı popülasyonlarda çoğaltmak son derece önemlidir."

Knight aynı zamanda, mikrobiyomdaki değişikliklerin, insanların daha hızlı yaşlanmasına sebep olup olmadığının veya bu değişikliklerin yaşlanmanın basit bir yan etkisi olup olmadığının da bilinmediğini belirtti. Zhavoronkov:
"Yaş her türlü hastalıkta çok önemli bir parametredir. Her saniye değişiyoruz," dedi.

Güncelleme: 03/05/2019
Kaynak: Emily Mullin, "The bacteria in your gut may reveal your true age", sciencemag.org, çev. Gülnihal İnci, yaklasansaat.com, 11/01/2019


ys@yaklasansaat.com

ana sayfa| evren| gezegenler| dünyamiz| dinler| eski kavimler| cin-şeytanlar| haberler| yorum-analiz| seslendirmeler| videolar| site haritası| iletişim| forum| ys kitapları

Bu sitedeki yazı, resim ve dökümanlar, kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.

Yaklaşan Saat'in resmi twitter adresi aşağıdadır. Bu hesabın dışındaki diğer hesaplarla Yaklaşan Saat'in bir ilgisi yoktur: @yaklasansaat