yaklaşan saat
kuranda islam, kuran ışığında araştırmalar


 

Haberler/...

Küresel Isınmanın Sebep Olduğu Sıcaklık Artışı Tahminlerin İki Katı Olabilir

Paris Anlaşması, iklim değişikliğini kontrol etmek ve sınırlamak amacıyla ilk kez 2015'te imzalanmış olan uluslararası bir anlaşmadır. Anlaşmanın hedefi küresel sıcaklık artışını 2 derecenin altında tutmak olsa da ülkelerin bunu 1,5 derecenin altına çekmek için çaba göstermesi de yine anlaşmaya göre zorunluluktur. Haziran 2017'de, sera gazı salınımında ikinci sırada bulunan ABD'nin başkanı Trump bu anlaşmadan çekilmek istediğini duyurdu.

Yeni bir çalışmaya göre bahsedilen 2 derece hedefine ulaşılması halinde bile sıcaklık yükselişinin gezegen üzerinde yıkıcı etkileri olabilir. Çalışmanın başyazarı olan Bern Üniversitesinden Profesör Hubertus Fischer:
"Geçmişteki ısınma dönemlerine dair gözlemlere göre sıcaklık yükselişini hızlandıran birtakım mekanizmalar var ve iklim modellerinde bunlara yeterince yer verilmiyor. Bu mekanizmalardan ötürü uzun vadede sıcaklık artışı iklim modellerinin öngördüğünden fazla olacak. Buradan bakıldığında şu söylenenebilir ki küresel ısınmayı 2 dereceyle sınırlı tutabilmek için hesaplanan karbon bütçesinin (küresel ısınmayı 2 derecede sınırlamak ve durdurmak için hesaplanan karbon dioksit salınım miktarı) çok daha düşük seviyelere indirilmesi gerekebilir."

Bulgular günümüzün 3,5 milyon yıl öncesinden beri meydana gelen 3 ısınma dönemine ait gözlemlerden elde edildi. Bu dönemlerde sıcaklık 19.yy'daki sanayi öncesi sıcaklıklardan 0,5 ila 2 derece sıcaktı. Araştırmacıların incelediği dönemler iyi çalışılmış olan: Holosen termal maksimum (5000-9000 yıl önce), son buzul-arası (129,000-116,000 yıl önce) ve orta pliyosen ılık dönemdi (3,3-3 milyon yıl önce).

Nature Geoscience'ta yayınlanan çalışmaya göre ilk iki ısınma dönemi Dünya'nın yörüngesindeki öngörülebilen değişimlerin sonucuydu. Ancak orta-pliyosen devirde meydana gelen ısınma, atmosferik karbondioksit yoğunluğundan kaynaklandı. Bu devirde karbondioksit konsantrasyonu 350-450 ppm'di (günümüzde de yaklaşık bu seviyede).
Araştırmacılar buz çekirdeklerinden; tortu tabakalarına, fosil kayıtlarına ve atomik izotoplara kadar kapsayan geniş çaplı bir inceleme yaptı.

Bu dönemler araştırmacılara iklim istikrar sağladığında dünyanın nasıl ısındığını açıklayabilmeleri için güçlü deliller sağladı. Ama aslında bugün gezegenimiz insanoğlunun karbondioksit salınımının sürekli artışıyla beraber bu dönemlerin herhangi birinden çok daha hızlı ısınıyor. Karbondioksit salınımını bugün durdursak bile yeni bir denge sağlanması yüzyıllar hatta bin yıllar alabilir.

Yukarıda sayılan küresel ısınma dönemleri çok büyük değişiklikleri tetikledi. Antarktik ve Grönland buzul tabakaları geri çekildi ve bununla birlikte deniz seviyesi 6 metre kadar yükseldi. Okyanuslardaki plankton bölgeleri kayarak tüm okyanus ekosistemlerinin yeniden şekillenmesine yol açtı. Orman türleri kutuplara doğru 200 km kadar kaydı. Yüksek rakım türleri aşağılara indi, tropik ormanlar azaldı ve Akdeniz Bölgesi'nde yangınlarla yaşayan bir bitki örtüsü hakim oldu.

Çalışmanın yazarlarından Oregon State Üniversitesinden Profesör Alan Mix:
"Yalnızca 2 derecelik bir ısınma veya potansiyel olarak yalnızca 1,5 derecelik bir ısınmanın dünya sistemi üzerinde ciddi etkileri olacaktır. Deniz seviyesinde binlerce yıl durdurulamayacak olan bir yükselme ihtimali mevcut ki bu; dünya nüfusunun büyük bir kısmını, şehir alt yapılarını ve ekonomiyi olumsuz etkileyecektir."

Geçmişteki ısınma dönemleri göz önüne alındığında, iklim modellerinin uzun soluklu bir ısınmanın ve kutup bölgelerindeki ılımanlığın iklim üzerindeki etkilerini gözardı etmiş olduğu görülüyor. Çalışmanın yazarlarından New South Wales Üniversitesi İklim Değişikliği Araştırma Merkezi Direktörü Profesör Katrin Meissner:
"İklim modelleri, kısa dönemlerdeki düşük emisyon senaryoları gibi küçük değişiklikler için güvenilir gibi görünmektedir. Ancak değişiklik daha büyük ya da daha kalıcı hale geldiğinde modeller eksik kalmaktadır. Bu araştırma, harekete geçmek için güçlü bir çağrı. Eğer dünya liderleri emisyonlar konusunda acilen bir şeyler yapmazlarsa, küresel ısınma gezegenimizde ve yaşamımızda yüzlerce yıl sürecek büyük değişikliklere sebep olacak."

Geçtiğimiz yaz, görülmedik bir sıcaklık dalgası sonucu küresel çapta sıcaklık rekorları kırıldı. Yüksek sıcaklar İngiltere'de yolların çatlamasına ve çatıların eğilmesine sebep oldu. Fransa'da 21 bölgede turuncu hava durumu alarmı verildi. Umman'da gezegenin en yüksek gece sıcaklık rekoru kırıldı. Kuzey Amerika'da en az 8 kişi aşırı sıcaklardan hayatını kaybetti ve Montreal'de kayıtların başlamasından bu yana ölçülen en yüksek sıcaklıklar bu yaz gerçekleşti.
Sınırlı bir ısı dalgası anomali olarak değerlendirilebilir, ancak bilim insanlarına göre bu yaz gördüğümüz bu olayların çapı küresel ısınmaya işaret ediyor.

Güncelleme: 29/11/2018
Kaynak
: Phoebe Weston, "Global warming could raise temperatures twice as high as previous estimates, with tropical forests set to turn into fire-ravaged savannas, new research warns", dailymail.co.uk, çev. Gökhan Bozok, yaklasansaat.com, 06/07/2018.


ys@yaklasansaat.com

ana sayfa| evren| gezegenler| dünyamiz| dinler| eski kavimler| cin-şeytanlar| haberler| yorum-analiz| seslendirmeler| videolar| site haritası| iletişim| forum| ys kitapları

Bu sitedeki yazı, resim ve dökümanlar, kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.

Yaklaşan Saat'in resmi twitter adresi aşağıdadır. Bu hesabın dışındaki diğer hesaplarla Yaklaşan Saat'in bir ilgisi yoktur: @yaklasansaat