yaklaşan saat
kuranda islam, kuran ışığında araştırmalar


 

Haberler/...

Kayıtlara Göre 2017 Yılı, En Sıcak Yıldı

Bu grafik Met Office'in, 1850'den beri ortalama küresel sıcaklık artışının rakamsal verilerini gösteriyor.

Yeni bir araştırma, küresel ısınmayı arttırmaya yardımcı olan hava olayı El Nino etkisi olmadığı halde, geçen senenin kaydedilen en sıcak yıl olduğunu bildiriyor. Hakim rüzgarlardaki bir değişiklik, Pasifik'te büyük su alanlarının ısınmasına neden olur, bu da Dünya genelinde yüksek sıcaklıklara yol açar. El Nino yılları bu durum ortaya çıktığında gerçekleşir. 2016 El Nino yılları içinde nispeten sıcak bir yıl oldu. En sıcak iki yıl ise, 2015 ile birlikte 2017 yılı oldu.

Bilim adamları, son 150 yıldır sıcaklıkların yükselmesine esas katkıyı, beşeri faaliyetlerin yaptığını söylüyorlar. Isıyı hapseden sera gazlarının atmosfere yerleşmesini sağlayan fosil yakıtları yakmak da bu beşeri faaliyetlere dahildir. Bilim adamları, insan kaynaklı iklim değişikliğinin, doğal eğilimlerin iklim üzerindeki etkisini geride bıraktığını söylüyorlar.

Met Office'in Hadley Merkezinden ve East Anglia Üniversitesi, İklim Araştırmaları Biriminden uzmanlar da bulgulara katılımda bulundular. Ve küresel sıcaklıkları hesaplamak için kullanılacak "Hadcrut4" adlı veri setini ürettiler. Bu veri seti, 2017 yılının 1850'den 1900'e kadar ölçülen sanayi öncesi seviyelerin neredeyse 1°C daha sıcak olduğunu ve 1981'den 2010'a kadar ölçülen ortalama sıcaklıklardan 0,38°C daha sıcak olduğunu tespit etti. Bu da 2017 yılını, El Nino yılları da dahil olmak üzere, kaydedilen en sıcak üçüncü yıl yapıyor.

NOAA ve Nasa da dahil olmak üzere bir dizi farklı uluslararası analizlere ait rakamsal veriler de, 2017 yılını, ikinci veya üçüncü en sıcak yıl olarak kayda geçiriyor. Geçen yılki sıcaklıkları, sadece 2016'daki rekor sıcaklık ve 2015'teki bazı analizler geride bırakabildi. 2015 ve 2016 yıllarının ikisi de, Pasifik Okyanusu'ndaki sıcaklıkları, insan kaynaklı küresel ısınmanın üzerinde arttıran ve doğal bir hadise olan belirgin El Nino yılları idiler.

Hardley Merkezindeki Met Office'ten Dr. Colin Morice şöyle konuştu:
"2017'deki küresel ısınmaya ait rakamsal verilerimiz, 2017 yılının El Nino etkisi olmaksızın, en sıcak üç yıldan biri olduğu ve 1850'den beri en sıcak yıl olduğu konusunda, dünyadaki diğer merkezlere ait verilerle mutabık bulunmaktadır. 2015, 2016 ve 2017 yılları dizideki en sıcak üç yıldır. Buna ek olarak, 2015 ve 2016'da sera gazlarının salınımın devam eden büyük katkısını, bu iki yıl boyunca kendini gösteren güçlü bir El Nino etkisi destekledi. Bununla birlikte 2017 yılında, El Nino etkisi olmamasına ve El Nino'nun soğuk versiyonu olan La Nina başlamasına rağmen yüksek sıcaklıkların devam etmesi dikkat çekti."

2015, 2016 yıllarını kapsayan El Nino olayı, 1850 ile 1900 yılları arasında ölçülen ortalama sıcaklıkların zaten 1,1°C üstünde bulunan, 2016 yılının ortalamasına yaklasık 0,2°C katkıda bulundu. Ancak uzmanlar, son 150 yılda ısınmaya asıl katkıda bulunan unsurun, atmosferde artan sera gazları sebebiyle, insan etkisi olduğunu belirtiyorlar.

2017 yılı sıcaklığı, 1850-1900 yıllarındaki sanayi öncesi sıcaklıkların neredeyse 1°C üstünde kaldı. Oysa Met Office'in 2017'ye ait yıllık ortalama küresel sıcaklık tahminlerine göre, 2017 için küresel ortalama sıcaklığın, uzun dönem ortalamalarının 0,32°C ila 0,56°C üstünde olması bekleniyordu. Ortalama üç küresel sıcaklık veri setine dayanan ve uzun dönem ortalamalarının 0,42°C üzerinde olan 2017 yılı için geçici rakamsal veri, tahmin edilen aralığın içindedir.

2016 yılının sonunda yapılan tahmin, 2017'nin kayıtlardaki en sıcak yıllardan birisi olacağını doğru bir şekilde öngörmüştü.

HadCRUT4 küresel sıcaklık veri seti, Dünya genelinde bütün kıtalardan ve bütün okyanuslardan alınan binlerce sıcaklık ölçümlerinden derlendi. Sıcaklıktaki bölgesel farklılıklar, atmosferdeki sera gazlarının devamlı artmasına tepki olarak, ısınmaya neden olan mekanizmaların anlaşılması konusunda aydınlatıcı işlev görürler.

East Anglia Üniversitesinden araştırmanın idarecisi Profesör Tim Osborn şöyle konuştu:
"Yalnızca ortalama küresel sıcaklığı değil, aynı zamanda ısınmanın coğrafi modelini de açıklayabiliriz. İklim fiziğinden anladığımıza göre, karada ve Kuzey Kutbu'nda daha fazla ısınma ve alt kutup bölgelerinde daha az ısınma, beklediğimiz ve gözlemlediğimiz bir durumdur."

En önemli beş uluslararası veri setini bir araya getiren Dünya Meteoroloji Örgütü (WMO), sıcaklıkların uzun vadede yükselişte olduğunu söyledi.

WMO genel sekreteri Petteri Taalas şöyle konuştu:
"Uzun vadeli sıcaklık eğilimi, tek tek yılların sıralamasından çok daha önemli. Ve bu eğilim yukarı doğru. Kayıtlardaki 18 en sıcak yılın 17'sini bu yüzyıl içinde yaşadık. Ve son üç yıldır gerçekleşen ısınma seviyesi istisnai bir durum. Özellikle Kuzey Kutup Bölgesi'ndeki sıcaklık resmen ilan edildi. Bu durum deniz seviyelerinde ve Dünya'nın diğer bölümlerindeki hava koşulları üzerinde çok derin ve kalıcı etkilere sahip olacak. 2017'nin sıcaklıklarına, Dünya'nın birçok ülkesinde ekstrem hava olayları eşlik etti. 2017, ABD'ye hava durumu ve iklim felaketleri açısından en pahalıya mal olan yıl oldu. Diğer ülkeler ise tropikal siklonlar, seller ve kuraklık yüzünden gelişmelerinin yavaşladığını veya gerilediğini gördüler. Başkan Donald Trump, ABD'yi Paris Anlaşması'ndan çekme niyetini açıkladı, bu da ABD'yi anlaşmayı imzalamayan tek ülke haline getirecektir. Paris Anlaşması, sera gazlarının salınımını kesmek için yapılan dünyanın ilk kapsamlı anlaşmasıdır."

Londra Ekonomi ve Siyaset Bilimi Okulu'ndan İklim Değişikliği Uzmanı Bob Ward:
"Bu rekor sıcak yıla ayrıca, Karayiplerdeki ve ABD'deki yıkıcı kasırgalar da dahil olmak üzere, tüm Dünya'da istisnai ekstrem hava olayları eşlik etti. Bütün ülkeler iklim değişikliğinin artan etkilerine maruz kalmaktadırlar. Bu rekor sıcaklık, dünya liderlerinin zihnini, zengin ya da fakir olsun tüm insanların, iklim değişikliği dolayısıyla yüz yüze olduğu risklerin aciliyetine ve boyutuna odaklamalı." dedi.

Güncelleme: 29/03/2018
Kaynak:
Tim Collins, "Last Year was the Hottest on record without an El Nino", dailymail.co.uk, çev. Gülnihal İnci, yaklasansaat.com, 18/01/2018


ys@yaklasansaat.com

ana sayfa| evren| gezegenler| dünyamiz| dinler| eski kavimler| cin-şeytanlar| haberler| yorum-analiz| seslendirmeler| videolar| site haritası| iletişim| forum| ys kitapları

Bu sitedeki yazı, resim ve dökümanlar, kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.

Yaklaşan Saat'in resmi twitter adresi aşağıdadır. Bu hesabın dışındaki diğer hesaplarla Yaklaşan Saat'in bir ilgisi yoktur: @yaklasansaat