yaklaşan saat
kuranda islam, kuran ışığında araştırmalar


 

Haberler/...

Ev Temizliği Kimyasalları, Böcek İlaçları ve Parfümler, Arabalar Kadar Hava Kirliliğini Tehdit Ediyor

Günümüzde artık böcek ilaçları, temizlik ürünleri ve parfümler en az otomobiller kadar hava kirliliği oluşturmaktadır. Yapılan bir araştırmada belirtildiğine göre petrolden elde edilmiş kimyasal bileşiklerin zehirli (toksik) etkileri şu zamana kadar göz ardı edilmiş durumdadır. Bu maddelerin oluşturduğu kirlilik neticesinde ortaya çıkan küçücük partiküller, insan akciğerinde birikip zarara neden olabilmektedir. İnsanların burada maruz kaldığı tehlike ulaşım sektörüne göre 2 kat daha fazladır. Araştırmacılar aynı zamanda, insanların iç mekânlardaki bu zararlı bileşiklere dış ortamlara nazaran 10 kat daha fazla maruz kaldığını buldu.

CIRES (Çevre Bilimlerini Araştırma Kooperatif Enstitüsü) tarafından yürütülen çalışma Science dergisinde yayımlandı. NOAA'nın Kimyasal Bilimler bölümünde ve CIRES'de çalışan bilim adamı Brian McDonald:
"Ulaşımdaki hava kirliliği sorunu giderildikçe diğer kaynaklar daha önemli hale geliyor. Günlük yaşantımızda kullandığımız ürünler de hava kirliliğini etkileyebiliyor" şeklinde konuştu.

Bu yeni çalışmada araştırmacılar, (VOCs(*)) uçucu organik bileşikleri incelediler. VOC'ler atmosfere karışırlar; ozon ya da partikül madde üretmek için tepkimeye girerler. Bu iki maddenin akciğerlere verdiği zarar dâhil olmak üzere, sağlığa olumsuz etkileri yüzünden Amerika'da ve diğer çoğu ülkede salımlar(emisyonlar) ile ilgili düzenlemeler yapılmaktadır. Şehir ve banliyölerde yaşayan insanlar, soludukları kirli havanın çoğunun araba ve kamyon emisyonlarından ya da sızan gaz pompalarından geldiğini düşünürler. Bu geçtiğimiz yıllar için doğruydu, ancak motor, yakıt ve kirlilik kontrol sistemlerinde, kirliliği sınırlayıcı değişiklikler yapıldı.

Bu gelişmelerden sonra McDonald ve meslektaşları sanayi denetim kurumları tarafından kimyasal üretim raporlarından derlenen istatistiklerden yararlanarak mevcut hava kirliliğinin kaynaklarını incelediler. Los Angeles'ta havanın kimyasal yapısını ölçümlediler. İç mekanlardaki hava kalitesi ölçümlerini de değerlendirdiler. Amerika'daki tüketiciler ve endüstriyel ürünler tarafından yayılmış VOC'lerin miktarının, mevcut hava kirliliği envanterine göre tahmin edilenden iki ila üç kat daha fazla olduğu sonucuna vardılar.

Çevre Koruma Ajansı, VOC'lerin salımlarının %75'inin taşıt kaynaklı, %25'inin de kimyasal ürün kaynaklı olduğunu tahmin ediyor. Fakat bu yeni çalışmada, güncel istatistiklerin ve verilerin detaylı incelenmesiyle, iki oranın da %50'lere yaklaştığı gösterilmiştir.

Geçen yıl, İngiliz tıp dergisi Lancet'te kapsamlı bir değerlendirme yayımlandı. En büyük hava kirliliği riski olarak partikül madde kirliliği, küresel ölüm tehditleri listesinde ilk beş sıranın içindeydi. Araştırmacılar, araçların daha temiz çalışmaya başlamasıyla, havadaki artan VOC oluşumunun bu kimyasalları içeren ürünlerin kullanımından kaynaklandığını ortaya çıkardılar.

McDonald ve meslektaşları yaptıkları yeni araştırmada, uçucu kimyasal barındıran ürünleri hesaba katmadan atmosferdeki partikül veya ozon miktarı seviyelerine ulaşılamayacağı kanısına da vardılar.

Berkeley'deki Kaliforniya Üniversitesinden Allen Goldstein:
"İç mekanlardaki VOC yoğunluğu, dış mekanlardaki VOC yoğunluğundan on kat fazladır. Bu durum, iç mekanlarda kullanılan petrol içerikli ürünlerin dış mekanlardaki VOC yoğunluğuna önemli bir kaynak sağladığını gösteriyor" dedi.

Aynı zamanda bu değerlendirme, Amerika'daki araç emisyonları üzerinde yapılan düzenlemelerin çok etkili olduğunu da gösteriyor.

CIRES'de kimyager olan Joost de Gouw şöyle dedi:
"Hava kalitesini iyileştirmek için çok çalışılıyor ancak düzenlemelerin çok yönlü olması gerekiyor. Sadece otomobiller için olmamalıdır."

(*)VOCs: "Volatile Organic Compounds"ın kısaltmasıdır. Uçucu organik bileşikler anlamına gelir. VOC'ler, havada buharlaşan uçucu kimyasal bileşiklerdir. Çevreye ve insan sağlığına zararlıdır. Genellikle boyalarda ve petrol türevi ürünlerde bulunur.

Güncelleme: 24/06/2018
Kaynak
: Cecile Borkhtaria, "Chemicals in household cleaning products, pesticides and perfumes are now as big an air pollution threat as cars", dailymail.co.uk, çev. Zehra Demirpehlivan, yaklasansaat.com, 15/02/2018


ys@yaklasansaat.com

ana sayfa| evren| gezegenler| dünyamiz| dinler| eski kavimler| cin-şeytanlar| haberler| yorum-analiz| seslendirmeler| videolar| site haritası| iletişim| forum| ys kitapları

Bu sitedeki yazı, resim ve dökümanlar, kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.

Yaklaşan Saat'in resmi twitter adresi aşağıdadır. Bu hesabın dışındaki diğer hesaplarla Yaklaşan Saat'in bir ilgisi yoktur: @yaklasansaat