yaklaşan saat
kuranda islam, kuran ışığında araştırmalar


 

Haberler/...

Hawking'in Ölmeden Önceki Tezi: "Evren Sonludur"

Stephen Hawking geçtiğimiz Mart ayında öldüğünde hala yayınlanmamış çalışmaları vardı. Bunlardan biri 2 Mayısta Journal of High-Energy Physics dergisinde yayınlandı. Makalenin yazarları Hawking ve Belçika KU Leaven Üniversitesinden Thomas Hertog, evrenin başlangıç anına Sicim Teorisi'nin bir konseptini uygulayarak "Sonsuz Şişme (Eternal Inflation)" ve onun getirdiği "Sonsuz Paralel Evrenler" fikirlerinin yanlış olduğu sonucuna ulaşıyor.

Evrenler Büyük Patlama ile yaratılmıştır. "BÜYÜK PATLAMA, EVREN TEORİLERİ VE "KUR'AN EVRENİ" kitabımızda anlatıldığı üzere yaratımın 5. aşamasında Büyük Patlama ve Şişme olayları gerçekleşmiştir. Şişme (Inflation), kuark-gluon sıvısından oluşan bebek evrenin saniyenin çok küçük bir parçasında üstel olarak genişlemesi olayıdır. Hesaplamalara göre bu aşamada uzayın genişliği en az 60 kere 2'ye katlanmıştır (260); ki bu da bir molekül büyüklüğündeki uzay parçasının Samanyolu büyüklüğüne ulaşması anlamına gelir.

Şişme gözlemlerle tamamen uyumludur ve bilim dünyası tarafından benimsenmiştir. Ancak, bu olayın ateist fizikçilerin hoşuna gitmeyen bir yönü vardır; o da bir sebep yokken çok kısa bir süre içerisinde sonlanmasıdır ki bu şekilde başlayıp biten olaylar, dışarıdan müdahaleyi ve Yaratıcı'yı zaruri kılar. Bu durumdan kurtulmak için bilimciler olayı açıklayacak bir mekanizma ortaya atmışlardır ve bu mekanizmanın kaçınılmaz sonucu "Sonsuz Şişme (Eternal Inflation)"dir. Buna göre Büyük Patlama'yla gelen Şişme, evrenimiz gibi uzayın bazı yerlerinde durmuş olmasına rağmen evrenimizle etkileşmeyen bazı yerlerinde devam edecektir. Devam eden Şişme'yle beraber genişleyen uzaydaki yeni noktalarda yeni Şişme olayları gerçekleşecektir ve yeni Şişme olayları da başka Şişme olaylarına sebep olacaktır. Bu sonu gelmeyen ve hızlanarak sonsuza doğru giden zincirleme bir tepkime iddiasıdır.

Bilimciler Yaratıcı'yı görmemek için, rahatsız edici bir evren resmi çizmektedirler. Bu evrimci fizikçilerin resmine göre evren dallanıp budaklanarak sonsuza giden bir fraktal gibidir ve sonsuz sayıda paralel evren vardır. Bu paralel evrenlerde farklı fizik kuralları geçerli olabilir ve en küçük ihtimalli olaylar dahi bu evrenlerde sonsuz kere gerçekleşecektir. Bunun yanında paralel evrenler birbirleriyle etkileşmedikleri için bu fikri, deneylerle doğrulamanın ya da yanlışlamanın bir imkanı da yoktur.

Hawking ve Hertog makalede Sonsuz Şişme'nin yanlış bir fikir olduğunu savunuyor. Oluşturdukları modele göre, evren sonlu bir yapıya sahip ve sadece sonlu sayıda paralel evren ihtimali mevcut.

Hawking:
"Tek, eşsiz bir evren vardır demiyoruz ama; bulgularımız çoklu evrenler üzerine önemli bir kısıtlama getirerek, evrenlerin çok daha dar bir çeşitliliğe sahip olacağını söylüyor" diyor.

Yazarlar, Sicim Teorisi'ndeki hologram konseptini Büyük Patlama anına uygulayarak olayın, zaman boyutunu hesaba katmadan tasvir edilebileceğini savunuyor. Böylece Genel Görelilik teorisinin getirdiği tekillik anı ortadan kalkmış oluyor.

Stephen Hawking akademik kariyeri boyunca evrenin başlangıcını tekillik olmadan açıklamak için çok uğraştı. Geçmişte ortaya attığı teoriye göre (Hartle-Hawking modeli) zamanın bir başlangıcı ya da sınırı yoktu. Fakat bu makaleyle birlikte tersine, zamanın sonradan ortaya çıktığını savunuyor. Hertog, modelin zayıf noktası olarak zamanın nasıl ortaya çıktığını açıklayamadıklarını belirtiyor.

Hertog'a göre model bazı test edilebilir sonuçlara sahip. Hertog, "Şişme"nin sonlandığı anda oluşan yerçekimi dalgalarının teoriyi doğrulayabilecek en büyük işaretler olduğuna inanıyor. Ancak evren başlangıcından beri genişlediği için bu dalgaların dalga boyu şu an kullanımda olan LIGO detektörleri tarafından algılanamayacak kadar büyük. Dalgalar belki, uzaya yerleştirilmesi planlanan yerçekimi detektörü LISA tarafından algılanabilir ya da gelecekte yapılacak kozmik arka plan ışıması gözlemleri sırasında fark edilebilir.

Derleyen: Günhan Bozok
yaklasansaat.com, 24/05/2018
Kaynaklar:
1) Dr. Halil Bayraktar, "Büyük Patlama, Evren Teorileri ve Kur’an Evreni", yaklasansaat.com
2) Adrian Cho, "Stephen Hawking’s (almost) last paper: putting an end to the beginning of the universe”, sciencemag.org, 02/05/2018
3) "Taming the multiverse: Stephen Hawking’s final theory about the big bang", cam.ac.uk


ys@yaklasansaat.com

ana sayfa| evren| gezegenler| dünyamiz| dinler| eski kavimler| cin-şeytanlar| haberler| yorum-analiz| seslendirmeler| videolar| site haritası| iletişim| forum| ys kitapları

Bu sitedeki yazı, resim ve dökümanlar, kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.

Yaklaşan Saat'in resmi twitter adresi aşağıdadır. Bu hesabın dışındaki diğer hesaplarla Yaklaşan Saat'in bir ilgisi yoktur: @yaklasansaat