yaklaşan saat
kuranda islam, kuran ışığında araştırmalar


 

Haberler/...

Dna'nın Yeni Bir Formu Keşfedildi

Dünya'da bir ilk olarak Avustralyalı araştırmacılar hücrelerin içerisinde, "i-motif" adını verdikleri yeni bir DNA yapısı keşfettiler. DNA'nın kıvrılmış hali diyebileceğimiz bu yapı "i-motif" yaşayan hücrelerin içinde bu zamana kadar hiç görüntülenememişti. Garvan Tıbbi Araştırma Enstitüsü bünyesinde ulaşılan yeni bulgular önde gelen dergilerden "Nature Chemistry" (Doğanın Kimyası) adlı dergide yayımlandı.

Vücudumuzdaki hücrelerin derinliklerinde DNA'mız yatmaktadır. DNA kodunda –tamamı 6 milyar olan A,C,G,T* proteinlerinde- kayıtlı olan bilgiler bünyemizin nasıl oluştuğu ve fonksiyonlarının ne şekilde çalıştığı konusunda kesin talimatları bulundurmaktadır.

DNA'nın bir sembol haline gelen "çift sarmal(helezon)" şekli 1953 yılında James Watson ve Francis Crick tarafından DNA'nın gizli kalmış yapısı olarak kamuoyuna sunuldu. Bununla birlikte şimdi biliyoruz ki laboratuvar testleri sonucunda DNA'nın kısa bölümleri başka şekillerde de bulunabiliyor. Ve bilim insanları bu değişik şekillerin DNA kodunun (gen) ne zaman ve nasıl "okunduğu" üzerinde önemli bir rol üstlendiğini düşünüyor.

Garvan'daki Antikor Tedavi Laboratuvarı başkanı aynı zamanda araştırmanın yardımcı yöneticilerinden Yrd. Doç. Dr. Daniel Christ:
"DNA denilince birçoğumuzun aklına çift sarmallı bir yapı geliyor. Bu yaptığımız yeni araştırma ise tamamen farklı DNA yapılarının olduğunu bize hatırlatmaktadır. Ve bu bilgiler hücrelerimiz açısından çok önemli olabilir" şeklinde konuşurken; araştırmanın başka bir yardımcı yöneticisi Yrd. Doç. Dr. Marcel Dinger ise (Gervan'daki Kinghorn Klinik Genom Merkezi müdürü):
"i-motif, DNA'nın 4 sarmallı bağını temsil ediyor. Sarmallı bağ yapısında aynı DNA sırasındaki C harfleri birbiri üzerine gelir, bundan dolayı çift sarmaldan farklıdır" açıklamasında bulundu.

Bundan önce de araştırmacılar i-motifi görüp ayrıntılarıyla çalışmışlardı. Fakat bu laboratuvar koşullarında idi. Gerçekte ise sahadaki bilim insanları i-motif bağlarının bütün canlı türlerinde olup olmadığı konusunda bu zamana kadar tartışıyorlardı. Yeni bulgular neticesinde bu tartışma da son buldu.

Araştırmacılar i-motifin bir hücrenin yaşam döngüsünde özellikle bir noktada sıklıkla görülebildiğini buldular. Bu nokta DNA'nın aktif olarak okunduğu evreydi.

Kendi yaptığı araştırmada bu yeni çalışmanın bulgularından yararlanan Dr. Mahdi Zeraati konu hakkında:
"i-motiflerin oluşup-kaybolmalarının üstlendikleri görevleri konusunda ipucu içerebilir diye düşünüyoruz. Bunlar sanki orada genlerin çalışmasını başlatıp-durdurma gibi bir rolleri var. Ve bir genin o anda okunup, okunmaması üzerinde de etkiye sahipler" şeklinde konuştu.

*(A, C, G, T): Adenin, Sitozin, Guanin, Timin isimli bazlardır. Bazlar, DNA'nın anlamlı en küçük birimi olan nükleotidlerin yapısında bulunan organik moleküllerdir. Yapılarına karbon, hidrojen, azot ve oksijen bulunur.

Güncelleme: 17/07/2018
Kaynak
"Found: A new form of DNA in our cells", sciencedaily.com, çev. Furkan Kargıoğlu, yaklasansaat.com, 23/04/2018


ys@yaklasansaat.com

ana sayfa| evren| gezegenler| dünyamiz| dinler| eski kavimler| cin-şeytanlar| haberler| yorum-analiz| seslendirmeler| videolar| site haritası| iletişim| forum| ys kitapları

Bu sitedeki yazı, resim ve dökümanlar, kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.

Yaklaşan Saat'in resmi twitter adresi aşağıdadır. Bu hesabın dışındaki diğer hesaplarla Yaklaşan Saat'in bir ilgisi yoktur: @yaklasansaat