yaklaşan saat
kuranda islam, kuran ışığında araştırmalar


 

Haberler/...

Yeni Bir Hücresel Protein Keşfedildi

İsveç'teki Karolinska Enstitüsünden bilim adamlarının İngiltere'deki meslektaşlarıyla ortak yürüttüğü çalışmada, insan hücrelerinde, yeni bir tür protein yapısı keşfedildi. Nature Cell Biology dergisinde yayınlanan çalışmada, protein kompleksinin belirlenebilen bazı fonksiyonlarına yer verildi.

Hücre, bu protein yapısına tıpkı bir bağlanma kompleksi (adezyon bileşiği) gibi davranmaktadır: Başka hücrelere bağlanmak için bu protein kompleksinin çevresini kullanmaktadır. (Adezyon bileşikleri, hücre-hücre ya da hücre-dış ortam matriksi arasındaki etkileşimden sorumlu olan hücre yüzeyi proteinleridir).

Ayrıca bu protein yapısının hücre bölünmesinde kilit bir rol üstlendiği iddia edilmektedir. Dokulardaki hücreler, hücre dışı matriks adı verilen ağ benzeri yapılarla kuşatılmıştır. Hücrelerin yüzeyinde matrikse bağlanabilmek için özel reseptörler bulunmaktadır. Bu reseptörler, içerideki kompleks yapı için dış ortamdaki büyük proteinlerden uygun olanların seçilmesini sağlar. Doğru birleşme tamamlandığında hücre dış ortama tutunur ve anlık çevresel bilgiler hücre içerisine gönderilir. Böylece hücre gelen bilgilere göre davranışını belirler.

Araştırmacılar, yeni keşfedilen bu bağlanma kompleksinin tek bir molekül diziliminden oluştuğunu ve bunun diğerlerinden farklı olduğunu belirtti. Karonslinka Enstitüsü Biyolojik Bilimler ve Besin Bölümünden baş araştırmacı ve Profesör Staffan Strömblad yapılan keşifle ilgili şunları söyledi:
"2018 yılında hala keşfedilmemiş hücre yapılarının bulunması oldukça şaşırtıcı. Bugüne kadar bu tarz bağlanma komplekslerinin önemini fark edemedik. Ancak mevcut verilerimiz, bu yeni bağlanma komplekslerinin hücre bölünmesi sırasında olduğu gibi kaldığını ve hücreye tutunduğunu göstermektedir."

Bu yeni bağlanma kompleksi, hücre bölünmesi sırasında cevaplanamayan sorulardan birisine yanıt vermektedir: hücre, bölünme sırasında matrikse nasıl bağlanıyor ve orada nasıl sabit kalabiliyor? Daha önceden bilinen bağlanma kompleksleri bölünme sürecinde eriyerek hücrenin bölünmesine yardımcı oluyordu. Fakat bu yeni keşfedilen protein yapısı ile süreç daha farklı gelişmektedir.

Araştırmacılar bu bağlanma kompleksini bloke ettiğinde, hücrenin hafıza fonksiyonunun kesintiye uğradığını fark etti. Bunun üzerine, bağlanma kompleksinin hücre bölünmesinden sonra kardeş hücrelerin doğru yerlere yerleşmelerini de kontrol ettiği sonucuna varıldı.

İnsan hücre dizisinde yürütülen çalışmada eş odaklı miksroskobi ve kütle spektromisi teknikleri kullanıldı. Başka canlı organizmalarda da bu yeni protein yapısının olup olmadığı araştırılmaktadır. Profesör Strömblad, elde edilen bulgularla bu yeni protein yapısının daha birçok görevinin ortaya çıkarılabileceğini iddia ediyor. Strömblad'a göre, bağlanma kompleksi hücre bölünmesinden başka daha birçok hücresel süreçte de görev almaktadır.  

Araştırmacılar, yeni keşfedilen bu hücresel yapıya görüntüsünden ötürü "ağsı yapışkanlar" adını verdi.

Güncelleme: 14/12/2018
Kaynak: "New Human Cell Structure Discovered",
sciencedaily.com, çev. Ayşegül Kesmez, yaklasansaat.com, 22/10/2018


ys@yaklasansaat.com

ana sayfa| evren| gezegenler| dünyamiz| dinler| eski kavimler| cin-şeytanlar| haberler| yorum-analiz| seslendirmeler| videolar| site haritası| iletişim| forum| ys kitapları

Bu sitedeki yazı, resim ve dökümanlar, kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.

Yaklaşan Saat'in resmi twitter adresi aşağıdadır. Bu hesabın dışındaki diğer hesaplarla Yaklaşan Saat'in bir ilgisi yoktur: @yaklasansaat