yaklaşan saat
kuranda islam, kuran ışığında araştırmalar


 

Haberler/...

Buzul Erimesi Ölümcül Volkanik Patlamaları Tetikler!

ABD'nin Hawaii eyaletindeki Kilauea Yanardağı faliyete geçti. Yanardağdan püsküren lavın, 61 metreye kadar çıktığı ve 36 bin metrekarelik alana yayıldığı belirtildi.

Milyonlarca insanın ölümüne neden olabilecek kadar büyük volkanik patlamalar şu an yaşıyor olduğumuz "küresel ısınma" neticesinde gerçekleşebilir.

Fransa'daki Clermont Auvergne Üniversitesinde doktora öğrencisi Gioachino Roberti, buzul tabakalarındaki ağırlığın nasıl yer kabuğu ve çekirdeğe baskı uygulayabildiği konusunda araştırmalar yaptı. Uygulanan bu basıncı ortadan kaldırmak kayaların içinde bulunan "kanalları" açarak ölümcül volkanik patlamaları tetikleyebilmektedir. Ayrıca buzulların kayıp gitmesi de heyelanlara neden olup daha da ileriki aşamada volkanların mevcut durumlarını bozarak tetiklemelere de yol açacaktır.

Viyana'da Avrupa Coğrafi Bilimler Genel Kurulunda basın açıklaması yapan Mr. Roberti, volkanların kendi ağırlıkları altında nasıl değiştiklerini anlattı. "İklim Değişikliğinin Şafağında Tehlikeler" başlıklı konferansta konuşan Mr. Roberti:
"Dağlardaki buzulların erimesi, eğimde bulunan kütleyi kaldıracak bu da çökmeye yol açacaktır. Buzullara koruyucu bir yüzey tabakası olarak da bakabiliriz, yüzey tabakası eridiğinde artık dağı çökmeye karşı dayanıksız kabul edebiliriz. Ancak konu volkanik dağlara geldiğinde başka bir problem karşımızda durmaktadır. Volkanlar baskıyla sıkıştırılmış sistemlerdir. Bundan dolayı üzerine uygulanan basınç, buzul tabakalarının erimesi ve toprak kaymaları yoluyla ortadan kalktığında her an bir püskürme ile karşılaşabiliriz" açıklamasında bulundu.

Bu yoldaki jeolojik evreleri araştırmak için matematik modelleri kullanarak araştırma ekibi ile birlikte; bahsi geçen "basınç azalması" olayının çok daha derine inip magma sistemini dahi etkileyebileceğini ortaya çıkardı.
"Toprak kaymaları, gerçekten volkanik püskürmeleri tetikleyebilir" cümlesiyle devam eden Mr Robert:
"Artık buzullardan gelen tehdidin ve toprak kaymalarının derin magma sistemine etkide bulunduğunu söyleyebiliriz. Ciddi derecede basınç azalmasına bağlı olarak magma yüzeye ulaşma fırsatı bulabilir" şeklinde konuştu.

Kanada'daki Meager volkanik dağı üzerinde araştırmalar yapan Mr. Robert, buzul erimesinin volkanik faaliyet üzerindeki etkisini anlamak için çalıştı. Bu volkan en son 2430 yıl önce faaliyete geçti ve şu an hala uzmanlar tarafından takip ediliyor.

Orta Amerika ülkesi Guatemala son 44 yıldaki en büyük yanardağ felaketini yaşıyor. Fuego Yanardağı'nın patlaması sonucu ilk belirlemelere göre, 69 kişi hayatını kaybetti. 

Vancouver'ın kuzeyinde bulunan dağın buz kaplı olduğunu ve Kanada tarihindeki en büyük toprak kaymasının 2010 yılında burada gerçekleştiğini söyleyen Mr. Robert devam etti:
"Bu felaketten hemen önce dağ yüzeyindeki eğimin bozulması ve buzul çekilmesinin gerçekleştiğini bulduk. Buz tabakasının dağ eteklerindeki kısmı yazın en sıcak zamanında gittikçe geri çekildi ve dağdaki eğim dehşet verici bir şekilde bozuldu. Ayrıca yüksek sıcaklık, buzul erimesi ve toprak kayması arasında da bir uyum olduğunu fark ettik."

Aynı zamanda Meager dağında deformasyonun sinyallerini ve buzulların birçok yerden eriyor olduğunu gösteren Mr. Robert, dağ üzerindeki dengelerin de değiştiğini ifade etti.

İngiltere Open Üniversitesinden Prof. David Rothery:
"Bu yeni araştırma, volkanik dağ üzerindeki yükü değiştirdiğinizde neler olabileceğini güzel bir biçimde gösteren bir çalışma olmuştur. Bana göre bu tarz buzulların erimesinden sonra oluşan volkanik püskürmeler yeterli süre geçerse her halükarda olur ama bu çalışma 'küresel ısınma' faktörünün bu olasılığı çok daha yakına çektiğini gösteriyor" şeklinde konuştu.

Mr. Robert konuşmasının devamında:
"Pasifik'te 'Ateş Çemberi' etrafındaki İngiliz Kolombiyası, Alaska ve Rusya'daki Kamçatka'nın da aralarında bulunduğu benzer sistemler de bundan etkilenebilir. Fakat Antarktika'da buzul yapısının türünden ötürü farklı bir durum söz konusudur. Buzulların daha derinlerde sıkılaştığı bu durumlarda bölgesel erime söz konusu olamaz" açıklamasında bulundu.

Güncelleme: 14/06/2018
Kaynak
"Deadly volcanic eruptions that could wipe out MILLIONS of people may be triggered by melting glaciers, warns scientist", dailymail.co.uk, çev. Furkan Kargıoğlu, yaklasansaat.com, 13/04/2018


ys@yaklasansaat.com

ana sayfa| evren| gezegenler| dünyamiz| dinler| eski kavimler| cin-şeytanlar| haberler| yorum-analiz| seslendirmeler| videolar| site haritası| iletişim| forum| ys kitapları

Bu sitedeki yazı, resim ve dökümanlar, kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.

Yaklaşan Saat'in resmi twitter adresi aşağıdadır. Bu hesabın dışındaki diğer hesaplarla Yaklaşan Saat'in bir ilgisi yoktur: @yaklasansaat