yaklaşan saat
kuranda islam, kuran ışığında araştırmalar


 

Haberler/...

Dünya'nın Manyetik Kutupları Tersinmenin Eşiğinde:
Doğuracağı Sonuçlar Korkutucu!

Dünya, yıkıcı Güneş rüzgarlarına karşı gezegenimizi koruyabilecek manyetik alanı oluşturan ve eriyik halde bulunan bir çekirdeğe sahiptir. Koruyucu manyetik alan uzayın binlerce mil içine yayılır ve onun manyetizması auroralardan, elektrik şebekelerine kadar her şeyi etkiler. Ancak Dünya'daki yaşam için çok önemli olan bu alanın şiddeti, son 200 yılda yaklaşık %15 oranında zayıfladı. Bilim adamlarının öne sürdüğüne göre bu durum, Dünya'nın kutuplarının tersinmek (yer değiştirmek) üzere olduğunun bir işareti olabilir.

Bu animasyonda Dünya'nın manyetik kutuplarının hareketi, 1970 yılından 2020 yılına kadar 10 yıllık dönemler halinde gösterilmektedir. Kırmızı ve mavi çizgiler, bulunduğunuz yere göre, manyetik kuzey ve gerçek kuzey arasındaki farkı gösteriyor. Yeşil çizgi üzerinde ise bir pusula gerçek kuzeyi işaret ediyor. 

Yeni bir raporda Colorada Üniversitesinden Atmosferik ve Uzay Fizik Laboratuvarı Direktörü Daniel Baker, tersinmenin belirtilerinin bulunduğunu iddia etti. Eğer bu tersinme olayı meydana gelirse, büyük ihtimalle elektrik şebekelerinin bozularak gezegenin bazı bölgelerinin "yaşanmaz" hale geleceğini söyledi.

Elektromanyetik güçle ilgili bir kitabı da bulunan Alanna Mitchell'in, Daniel Baker'in yorumlarını detaylı olarak yazdığı Undark raporunda şöyle geçiyor:
"Tehlikeler, yaşayan canlılara zarar verebilecek veya onları öldürebilecek görünmez güçlerden birkaçını belirtmek gerekirse bunlar: Güneş'ten gelen parçacıkların yıkıcı akımları, galaktik kozmik ışınlar ve radyasyona maruz kalmış ozon tabakasından gelen artmış ultraviyole B ışınlarıdır."

Tarihsel olarak, Dünya'nın Kuzey ve Güney manyetik kutupları her 200.000 veya 300.000 yılda bir tersinir. Bununla birlikte, tersinme en son yaklaşık 780.000 yıl önce olduğu için gerçekleşmesi gereken zaman epey geçti.

Dünya'nın manyetik alanını gözlemleyen Avrupa Uzay Ajansı'nın üçlü uydu takımından alınan en son uydu verileri tersinmenin pek yakın olduğunu gösteriyor.

Bu animasyon, Güney Amerika üzerindeki manyetik alanın nasıl zayıfladığını gösteriyor. Kuzey Amerika üzerindeki kırmızı alanın ise nasıl güç kaybettiğini görüyoruz. Buradaki mavi çizgiler, daha zayıf bir manyetik alanı, kırmızı çizgiler ise daha güçlü bir manyetik alanı gösteriyor. Yeşil çizgiler ise 1910 ve 2020 yılları arasındaki 10 yıllık dönemler içinde, zayıf ve kuvvetli manyetik alanlar arasındaki ara hattı belirlemektedir. 

Uydular araştırmacılara Dünya'nın merkezindeki değişiklikleri incelemeleri için imkan sağladı. Yaptıkları çalışmalar, erimiş demir ve nikelin enerjiyi manyetik alanın oluştuğu yere yakın bulunan çekirdeğin dışına akıttığını gösteriyor. Bilim adamları bunun niçin olduğundan tam olarak emin olmasa da, nedeninin "kararsız hareketlilik" olduğunu ifade ediyorlar ve manyetik alanın tersinmeye hazırlandığını ileri sürüyorlar.

Eğer bir yer değiştirme gerçekleşirse, ozon tabakasına delikler açabilen Güneş rüzgarlarına maruz kalırız. Bu etki insanlar için yıkıcı olabilir, elektrik şebekelerine zarar verebilir, Dünya'nın iklimi tamamıyla değişebilir ve kanser oranlarını arttırabilir.

Liverpool Üniversitesinde Dünya, Okyanus ve Ekolojik Bilimler Profesörü olan Richard Holme:
"Bu ciddi bir durum. Birkaç aylığına elektriksel güç kaynağınızın kesildiğini bir dakika düşünün. Bu günlerde elektrik olmadan çok az iş olacaktır."

Dünya’nın koruyucu manyetik alanı uzayın binlerce mil içine uzanır ve onun manyetizması küresel iletişimden, hayvan göçlerine ve hava modellerine kadar her şeyi etkiler.
Manyetosfer, gezegenimizin manyetik alanı tarafından oluşturulmuş Dünya'yı saran büyük bir alandır. Onun orada bulunması sayesinde güneş rüzgarlarının yüklü parçacıkları manyetik alan çizgilerini geçemez ve Dünya'nın etrafından çevrilir.
Manyetik alan, Dünya'nın çok sıcak ve eriyik halde olan çekirdeğinde meydana gelir. Bilim adamları Mars’ın da Dünya'da olduğu gibi kendi atmosferini koruyan bir manyetik alana sahip olması gerektiğine inanıyorlar.

Dünya'nın iklimi sert bir şekilde değişecektir. Aslında Danimarkalılar tarafından yapılan bir çalışma, küresel ısınmanın karbondioksit emisyonlarından ziyade direkt manyetik alanla bağlantılı olduğuna inanıyor. Bu çalışma, atmosfere daha az giren kozmik ışınlar nedeniyle gezegenin alçak bulut örtüsüyle doğal sürecini yaşadığını ileri sürüyor.

Zemin seviyesindeki radyasyon da artacaktır, bazı tahminler genel olarak kozmik radyasyona maruz kalmanın iki katına çıkacağını ve kanserden daha fazla ölüme neden olacağını belirtti.

Araştırmacılar bu tersinme olayıyla, her yıl yüz bin insanın uzay radyasyonunun artan seviyelerinden dolayı öleceğini tahmin ediyorlar.

Mullard Uzay Bilim Labarotuarından Dr. Colin Forsyth:
"Radyasyonun yapacağı etki, insan kaynaklı oluşan ozon deliklerinden 3-5 kat daha büyük olabilir. Üstelik ozon delikleri daha geniş ve daha uzun ömürlü olacaktır" dedi.

Manyetosfer, gezegenimizin manyetik alanı tarafından üretilen Dünya'nın çevresini saran büyük bir alandır. Onun orada bulunması sayesinde Güneş rüzgarlarının yüklü parçacıkları manyetik alan çizgilerini geçemez ve Dünya'nın etrafından çevrilirler.

Bilim adamları antik çömleklerin manyetik alana ait tarihsel değişim olaylarını gösterdiğini keşfettiler. Çünkü çömlekler manyetit adı verilen demir bazlı mineraller içeriyordu. Çömlekler yapıldığında, manyetit mineralleri Dünya'nın manyetik alanıyla aynı hizalara gelir. Tarih öncesinden günümüze kadar çömlekler incelendiğinde, bilim adamları manyetik alanın son birkaç yüzyılda dramatik olarak nasıl değiştiğini keşfettiler. Dünya'nın manyetik alanının sürekli değişim halinde olduğunu buldular.

Manyetik kuzey kutbu kayar ve her birkaç yüz bin yılda kutuplar tersinir yani pusula kuzey yerine güneyi gösterir.

Manyetik alanın şiddeti milyarlarca yıl azalmaya devam ederse Dünya'nın sonu da Mars gibi olacaktır. Bir zamanlar okyanusu olan Mars; kurak, çorak ve üzerinde yaşamı sağlayamayan bir gezegene dönüştü.

Ancak bilim adamları Dünya'nın çekirdeğinin sönmesine neden olacak manyetik alanın azalma oranının çok hızlı ilerlediğini söylüyorlar. Buna karşılık, çömlek hikayesi de Dünya'nın kutuplarının yer değişimine uğramak üzere olabileceğini gösteriyor.

İngiliz Jeolojik araştırmasına göre, Dünya'nın manyetik alanı her milyon yılda bir kutuplarda 4 veya 5 defa ters döner ve şu an bu olay gecikmiş durumda.

Dr Forsyth:
"Şu anda biz Dünya'nın manyetik alanının tersinmek üzere olup olmadığına kesin olarak karar veremiyoruz. Biz sadece Dünya'nın manyetik alanını yaklaşık 170 yıldır kaydediyoruz; bir tersinmenin gerçekleşmesi için gereken zamanın sadece %1 ila 15'i kadar."

Eğer bir tersinme meydana gelirse, Dünya'nın manyetik alanının binlerce yıl boyunca zayıflamasına neden olacaktır. Korumalarımız açılacak ve bu yüzden içinden kozmik radyasyonun geçmesine neden olacaktır.

Lancaster Üniversitesinde uzay bilimcisi olan Jim Wild şöyle dedi:
"İki tabakalı koruma kalkanımız var. Uzay, biyolojik doku olarak büyük olmayan maddelerle doludur. Eğer bir atmosferimiz olmasaydı, bu maddeler bize çarpabilecekti. İşte bu atmosferi Güneş rüzgarından koruyan manyetik alandır."

Güncelleme: 14/02/2018
Kaynak: Ellie Zolfagharifard, "Earth's magnetic poles could be about to FLIP: Experts warn the reversal could cause widespread blackouts and make parts of the world 'uninhabitable", dailymail.co.uk, çev. Zehra Demirpehlivan, yaklasansaat.com, 31/01/2018 


ys@yaklasansaat.com

ana sayfa| evren| gezegenler| dünyamiz| dinler| eski kavimler| cin-şeytanlar| haberler| yorum-analiz| seslendirmeler| videolar| site haritası| iletişim| forum| ys kitapları

Bu sitedeki yazı, resim ve dökümanlar, kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.

Yaklaşan Saat'in resmi twitter adresi aşağıdadır. Bu hesabın dışındaki diğer hesaplarla Yaklaşan Saat'in bir ilgisi yoktur: @yaklasansaat