yaklaşan saat
kuranda islam, kuran ışığında araştırmalar


 

Haberler/...

Atmosferik Karbon Son 800.000 Yılın En Yüksek Seviyesinde

Amerikan Ulusal Okyanus ve Atmosfer Kurumu( NOAA)nun Ağustos 2018 raporuna göre, geçen yıl Dünya atmosferindeki CO2 konsantrasyonu 450 ppm seviyelerine ulaştı. Kayıtlara göre, bu değerler son 800.000 yılın en yüksek seviyeleri. 

2017 yılının iklim olaylarının değerlendirildiği raporda, bu yılın kayıtlardaki en sıcak yıl olduğunun altı bir kez daha çizildi. Üstelik Pasifik Okyanusu'nun okyanus suyu sıcaklığını normalden daha fazla arttıran küresel hava fenomeni El Nino olayı da yaşanmadı. Araştırmacıların 1800'lü yılların ortalarından itibaren kaydettikleri sıcaklık değerlerine göre, baz alınan ölçüm çeşitlerine göre 2017 yılı ikinci ya da üçüncü en sıcak yıl olarak sıralamada yerini aldı.

NOAA'nın Washington Seattle'daki Pasifik Denizel Ortam Laboratuvarından denizbilimci Greg Johnson raporla ilgili şu açıklamada bulundu:
"Eğer insanlık sera gazı salınımını bugünkü atmosfer yoğunluğunda durdursa bile, atmosfer önümüzdeki on yıllar belki de yüz yıl boyunca ısınmaya devam edecektir."

524 bilim insanının 65 ülkede yürüttüğü "2017'de İklimin Durumu" adlı rapordan bazı dikkat çekici bölümler aşağıda maddeler halinde verilmiştir:

* Atmosferik CO2 konsantrasyonu 2016-2017 yılları arasında 2,2 ppm arttı. CO2 gezegenin ısınmasına yol açan birincil gazlardan. Antik buz çekirdeklerindeki hava balonlarından elde edilen verilere göre, benzer seviyelere 800.000 yıl önce erişilmişti.
* Atmosferik metan ve azot oksit konsantrasyonu kayıtlardaki en yüksek seviyelerde. Bu iki gaz, kuvvetli ısındırma özelliği olan gazlardan. Metan seviyesi, 2016 yılına kıyasla 6,9 ppb artışla 1847,7 ppb'ye yükseldi. Azot oksit seviyesi ise 0,9 ppb artış ile 329,8 ppb seviyelerine erişti.
* 3 sene boyunca dünya genelinde süregelen mercan beyazlaşması olayı 2017 yılında sona erdi. Deniz suları ısındığında mercan beyazlaşması başlar. Isınmayla beraber mercan dokularındaki algler açığa çıkar. Böylece renkleri beyazlaşır. Süreç, bazen de mercanların ölmesiyle sonuçlanır. Bu olay en uzun mercan beyazlaşması olayı olarak kayıtlara alındı.
* 2017 yılındaki küresel yağış miktarı, uzun süreli ortalama değerlerin üzerindeydi. Rusya 1900 yılından beri en yağışlı ikinci senesini yaşadı. Venezuela, Nijerya ve Hindistan normalden daha fazla yağış ve sel olaylarına tanık oldu.
* Artan sıcaklıklar Dünya genelinde daha fazla orman yangınlarına sebep oldu. Özellikle Amerika'da kontrol edilemeyen yangın sezonu yaşandı. Yaklaşık 4 milyon hektar yanarak kül oldu ve 18 milyar dolarlık zayiat yaşandı. Amazon Bölgesinde 272.000 dolaylarında yangın vuku buldu.
*Alaska'daki altı gözlemevinin beşinde kaydedilen değerlere göre, kutuplardaki sürekli don haldeki topraklar da en yüksek sıcaklıklara ulaşmış durumda. Donmuş toprak erimeye başlayınca atmosfere CO2 ve metan gazı salarak küresel ısınmayı arttırmaktadır.
*Arjantin, Uruguay, İspanya, Bulgaristan ve Meksika'nın da içlerinde bulunduğu birçok ülkede yüksek sıcaklıklar yaşandı.
* 2016/2017 kış ayları İskandinavya ülkelerinde normalin üzerinde artı 4 derece daha sıcak yaşanırken; Balkanların güneyi, Yunanistan ve Türkiye'de ise normalin altına inerek eksi 2 derece daha soğuktu.
*Alçak basınç alanlarının etkisiyle, Rusya, Yunanistan ve Türkiye'nin batı kesimlerinde normalden %250 fazla oranda yağış görüldü.
*Türkiye'de 1981-2010 yılları arasındaki normal değerlere göre 2017 Ocak ayı 1,5 °C derece daha soğuktu.
* 1 Temmuz'da Türkiye'nin Antalya ilinde 45,4 °C derece ile sıcaklık rekoru kırıldı. Bu tarz anomaliler Türkiye'nin batı kesimlerinde sonbaharın 2 °C derece daha sıcak geçmesine sebep oldu.
* Türkiye'de kış ayında %19,5 oranında daha az yağış görüldü.
* 27 Temmuzda İstanbul'da 9 cm çapında dolu yağışı gözlendi. Bu dolu yağışları bazen de sele sebep oldu.
* Ekim ayında Bulgaristan'a normalin 2,5-3 katı yağış düşerken; Türkiye'nin büyük kısmında yağış sıkıntısı ve kuraklık yaşandı. Yıl sonuna doğru Türkiye'nin güneyi normalden daha kuraktı.
* Türkiye'de 27 Temmuz'da şiddetli dolu yağışı yaşandı, dolu büyüklüğünün 9 cm'e kadar çıktığı gözlendi.

Güncelleme: 13/11/2018
Kaynaklar
:
1) Elizabeth Gamillo, "Atmospheric carbon last year reached levels not seen in 800,000 years", sciencemag.org, çev. Ayşegül Kesmez, yaklasansaat.com, 02/08/2018
2) "State Of The Climate In 2017", amotsoc.net, Ağustos, 2018.


ys@yaklasansaat.com

ana sayfa| evren| gezegenler| dünyamiz| dinler| eski kavimler| cin-şeytanlar| haberler| yorum-analiz| seslendirmeler| videolar| site haritası| iletişim| forum| ys kitapları

Bu sitedeki yazı, resim ve dökümanlar, kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.

Yaklaşan Saat'in resmi twitter adresi aşağıdadır. Bu hesabın dışındaki diğer hesaplarla Yaklaşan Saat'in bir ilgisi yoktur: @yaklasansaat