yaklaşan saat
kuranda islam, kuran ışığında araştırmalar


 

Haberler/...

Dünya’daki Su: Kuyruklu Yıldız ve Asteroitlerle Oluştu

Brown Üniversitesinden bilim adamlarının yürüttüğü yeni bir araştırmada, asteroitlerin Güneş sisteminin şaşırtıcı zenginlikteki su depoları olduğu bir kez daha gün yüzüne çıktı.

Yüksek enerjili aletlerle yapılan deneylerle, su bakımından zengin asteroitlerin gezegenlere şaşırtıcı miktarlardaki suyu nasıl bıraktığı anlaşılmaya çalışılıyor. Gezegenin ilk dönemlerinde suyun Dünya'ya nasıl geldiği ve diğer gezegenlerde suya dair bir işaret olup olmadığı konularına ışık tutuluyor.

Brown Üniversitesinde doktorasını tamamlayıp Johns Hopkins Üniversitesinde doktora sonrası araştırmacı olan ve çalışmanın öncülerinden Terik Daly şu açıklamalarda bulundu:
"Gezegen biliminde suyun orijini, mevcut yere taşınması ve buharlaşması en büyük sorulardan birkaçı. Bu deneyler asteroitlerin suyu aylara, gezegenlere ve diğer asteroitlere nasıl bıraktığıyla ilgili bazı mekanizmaları açığa çıkardı. Bu Güneş sisteminin oluşmasıyla başlayıp günümüzde halen devam eden bir süreçtir."

Science Advances'da yayınlanan çalışmada, Dünya'daki suyun nereden geldiği araştırılmaktadır. Uzun bir süredir, Güneş sistemindeki iç gezegenlerin kupkuru bir şeklide oluştuğu; daha sonradan buzlu kuyruklu yıldız çarpmalarıyla suya kavuştukları düşünülüyordu. Bu iddia hala daha geçerli olabilir. İzotopik ölçümler Dünya'daki suyun, karbondan oluşan asteroitlerdeki suyla benzer olduğunu göstermektedir. Bu, Dünya'daki suyun kaynağının asteroitler olduğu anlamına gelmektedir. Ancak suyun Dünya'ya gelme süreci hala anlaşılabilmiş değil.

Brown Üniversitesi Dünya, Çevre ve Gezegen Bilimi Bölümünden Profesör Pete Schultz çalışmanın ortak yazarlığını yürütmektedir. Prof. Schultz'un deneylerin önemine binaen yaptığı yorumu şu yönde:
"Mevcut çarpışma teorilerimize göre, Güneş sistemindeki ortalama asteroit çarpma şiddeti sonucu ortaya çıkan sıcaklığın mevcut suyun tamamını buharlaştırması gerekir. Ancak doğa bizim modellemelerimizden çok daha ilginç bir seyirdedir. İşte bu yüzden bizim mevcut olayları anlayabilmemiz için deneyler yapmamız gerekir."

NASA Ames Araştırma Merkezinde gerçekleşen deneyde, Vertical Gun Range adlı alet kullanılarak bilye büyüklüğünde mermiler fırlatıldı. Daly ve Schultz, bilyeleri, su zengini asteroitlerden kopan karbonlu-çakıllı asteroitlere benzeterek saatte 11.000 milden daha yüksek hızdaki roketleri ateşledi. Hedefteki obje ponza tozundan yapılmış kupkuru bir maddeydi. Çarpmanın ardından araştırmacılar, su izine rastlamak amacıyla birçok analitik araç kullanarak enkaz içerisindeki maddeleri analiz etti.  

Güneş sistemindeki çarpışmaların ortalama hızları ve açılarına göre, çarpan maddedeki suyun en az %30'u çarpışma sonrası enkazda tespit edildi. Suyun çoğu çarpışma esnasında buharlaşmaktadır. Çarpışmanın etkisiyle eriyen kaya daha sonra soğuyarak tekrar katılaşır ve ortaya çarpışmanın atıklarından oluşan kayalar(breş) ortaya çıkar. Araştırmacılar hedefteki objede, suyun buharlaşmadan nasıl kaldığını anlamaya çalışmaktadır. Ortaya atılan iddiaya göre, çarpışma sonrası parçalara ayrılan maddede içinde su bulunan buhar bulutları oluşmaktadır.

Schultz: "Çarpışma sonrası oluşan eriyik maddeler ve breş, buhar bulutunun içinde oluşur. Bizim iddiamıza göre, bu maddeler oluşurken su buharı onları içine çekmektedir. Böylelikle çarpışan madde suyunu kaybetse bile, içinde bulunan eriyik maddeler sularını ortama verebilir" dedi.

Bulgular, Dünya'daki suyun kaynağını anlamak için gayet önemli bilgiler içermektedir. Karbonlu asteroitlerin Güneş sistemin en eski objelerinden olduğu düşünülmektedir. Daly ve Schultz'un iddialarına göre Dünya henüz oluşum aşamasındayken su zengini asteroitlerle birçok kere çarpıştı. Su zengini asteroitler gezegenlerin oluşum sürecinde çarpmalılar ki suyun tamamı buharlaşmadan gezegende tutulabilsin. Böyle bir süreç Ay'ın mantosundaki suyun kaynağını da anlamaya yardımcı olabilir. İddialara göre, Ay'da bulunan suyun kaynağı da asteroit kökenlidir. Asteroit kökenli su açıklaması, Merkür'ün kutuplarında saptanan buz tabakalarının da bir açıklaması olabilir.

Güncelleme: 13/07/2018
Kaynak
: "Projectile cannon experiments show how asteroids can deliver water", sciencedaily.com, çev. Ayşegül Kesmez, yaklasansaat.com, 25/04/2018


ys@yaklasansaat.com

ana sayfa| evren| gezegenler| dünyamiz| dinler| eski kavimler| cin-şeytanlar| haberler| yorum-analiz| seslendirmeler| videolar| site haritası| iletişim| forum| ys kitapları

Bu sitedeki yazı, resim ve dökümanlar, kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.

Yaklaşan Saat'in resmi twitter adresi aşağıdadır. Bu hesabın dışındaki diğer hesaplarla Yaklaşan Saat'in bir ilgisi yoktur: @yaklasansaat