yaklaşan saat
kuranda islam, kuran ışığında araştırmalar


 

Haberler/...

İngiltere Büyüklüğündeki Antarktik Buzulunun Çöküşü Kıyı Şehirlerini Tehdid Ediyor!

İklim modelleri 1 metrelik bir yükselmenin, tıpkı 2013 yılında İngiltere’nin doğu sahil kentlerini vurduğu gibi, yıkıcı fırtına dalgalarının sıklığını önemli ölçüde artıracağına işaret ediyor.

Thwaites Buzulu'nun üzerindeki bir keşif uçuşundan görüntü

Bilim insanları, Antarktika'da bulunan ve büyüklüğü İngiltere kadar olan bir buzulun okyanusa çökmesi ve deniz seviyelerini yükseltmesinden endişe duyuyorlar. Çünkü bu durum Birleşik Krallık'ın sahil kentlerini sular altında bırakma tehlikesi oluşturuyor.

İngiliz ve Amerikalı uzmanlar, 113.000 mil karelik Thwaites Buzulu'nun şu anki haliyle daha ne kadar dayanabileceğini araştırmak için son 70 yılın en büyük ortak görevini başlatıyorlar. Bir filo araştırma gemisi, denizaltı, uçak ve seksenden fazla bilim insanı, buz yapısının on yıllar içinde çökebileceği uyarılarının üzerine, bu yılın ilerleyen zamanlarında Uzak Batı Antarktik Bölgesi'ne sevk edilecek.

Buzul bilimciler, en büyük ve en hızlı gerilemeye sahip iki buzul olan Thwaites ve yakınındaki Pine Adası Buzulu'nun çöküşünün deniz seviyelerini bir metreden fazla yükseltebileceğini öngörüyorlar. Bununla birlikte, bu durum çok geçmeden bütün Batı Antarktik Buz Tabakası'nın çöküşünü tetikleyebilir. Bu da deniz seviyelerinin 3 metreden fazla yükselmesi anlamına gelir.

Ancak deniz seviyesinin iki metre veya daha fazla yükselmesi, Hull, Peterborough, Portsmouth, Doğu Londra'nın bazı bölümleri ve Thames Estuary gibi yerleşim bölgeleriyle birlikte İngiliz sahil şeridinin de sular altında kalma tehlikesi gibi kalıcı değişikliklere sebep olabilir.

İngiltere'nin Doğal Çevre Araştırma Konseyi'nin ve ABD'nin Ulusal Bilim Vakfı'nın (NSF) da aralarında olduğu projenin liderleri, Thwaites Buzulu'nun hacmindeki küçülmenin bir kez başladığında geri dönüşün olmayacağına dair "şüphelenmeye yetecek nedenleri" olduğunu söylediler.

NSF Yerbilimleri Yönetici Yardımcı Asistanı Scott Borg, şöyle konuştu:
"Antarktika'da her ne oluyorsa Antarktika'da kalmayacaktır. Thwaites Buzulu dünya çapında deniz seviyelerini etkileme potansiyeline sahiptir. İnsanoğlu bekleyebilecek durumda değil."

Sekiz ayrı araştırma hedefinden oluşacak beş yıllık proje, şimdiye kadar başlatılan en büyük Antarktika saha çalışmalarından biri olacak. En yakın kalıcı-daimi tabandan neredeyse 1000 mil mesafede olan buzul, kıtanın en dikkate değer unsurlarından biridir. Deniz seviyeleri mevcut durumda her yıl 3,2 mm yükselmektedir. Bazı bilim insanları tedbirli bir tahminde bulunarak, okyanusların 2000 yılına kıyasla, 2100 yılında, yaklaşık 30 cm yükselebileceğine inanmaktadırlar. Bununla birlikte diğer bilim insanları, esas olarak iklim değişikliği nedeniyle, Dünya'nın 1,5 hatta 2 metrelik artışlarla yükselmeyi güçlendireceğini tahmin ediyorlar.

İngiliz Antarktika Araştırması (British Antarctic Survey), Bilim Direktörü Profesör Vaughan:
"Bu yıl için acil bir durum yok ancak içinde bulunduğumuz on yıl içinde bu projeyi yaptığımız için çok memnunum. Çünkü çok uzun süre bekleyemezdik" dedi.

Profesör Vaughan'nın meslektaşları geçtiğimiz günlerde, Batı Antarktika buz sahanlığını derinlemesine kesen Thwaites Buzulu'nun daha şimdiden dayanıksızlık belirtileri gösterdiğini söylediler. Yaklaşık 50 milyar ton buz halihazırda okyanusa akmakta, bu da küresel deniz seviyesinin yükselişinin yaklaşık %4'ünü oluşturuyor. Bu miktar 1990'ların ortalarından beri ikiye katlanmıştır.

Ekibin araştırması gereken senaryolardan biri de, Grönland'da meydana gelen duruma benzer şekilde, buzulun kenarındaki "hızlı kaçak" adı verilen uzun buz uçurumlarıdır. Thwaites Buzulu'na ilk kez araştırmacılar tarafından 1957 yılında ulaşıldı. Ancak lojistik zorluklar yüzünden bölgeye olan ilgi kısa sürede azaldı.

Bilim Bakanı Sam Gyimah şöyle dedi:
"Yükselen deniz seviyeleri, bir ülkenin tek başına ele alamayacağı kadar küresel olarak önemli bir sorundur. Thwaites Buzulu halihazırda yükselen deniz seviyelerine katkıda bulunmaktadır. Önümüzdeki yüz yılda muhtemelen buzulun çökeceğini anlamamız hayati derecede önemlidir."

Güncelleme: 13/06/2018
Kaynak: "Collapse of Antarctic glacier the size of Britain threatens to flood coastal towns
", telegraph.co.uk, çev. Gülnihal İnci, yaklasansaat.com, 30/04/2018


ys@yaklasansaat.com

ana sayfa| evren| gezegenler| dünyamiz| dinler| eski kavimler| cin-şeytanlar| haberler| yorum-analiz| seslendirmeler| videolar| site haritası| iletişim| forum| ys kitapları

Bu sitedeki yazı, resim ve dökümanlar, kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.

Yaklaşan Saat'in resmi twitter adresi aşağıdadır. Bu hesabın dışındaki diğer hesaplarla Yaklaşan Saat'in bir ilgisi yoktur: @yaklasansaat