yaklaşan saat
kuranda islam, kuran ışığında araştırmalar


 

Haberler/...

15.000 Bilim İnsanının Ortak Uyarısı: İnsanlığın Kıyameti Yakın!

Dünya genelinde 15.000 bilim insanının ortak deklarasyonu insanlık için tehlike sinyalleri vermesinin yanında gezegenimiz hakkında karamsar bir tablo çiziyor.

İklim değişikliği, ormanlık alanların azalması, temiz suya ulaşım olanaklarının kaybolması, hayvan türlerinin tükenmesi ve insan nüfusunun sürekli artması, insanlığın ve üzerinde yaşadığı gezegenin geleceğini tehlikeye atıyor.

İlk olarak 1992 yılında yazılan ve 1500 bilim insanı tarafından imzalanan mektupta; doğal yaşam üzerinde insanoğlunun etkilerinin, insanlığı "derin bir açlık ve sefalete" sürükleyeceği, yeryüzünün geri dönüşü olamayacak derecede tahrip edeceği vurgulanıyordu.

Fakat önceden mektubu imzalayan ve günümüzde de yaşayan Nobel ödüllü bilim insanlarının uyarısından 25 sene sonra bilimin felaketvâri öngörüsü daha da kasvetli bir duruma büründü. 1992 yılında üzerinde durulan felaket senaryolarının büyük çoğunluğu giderek daha kötü bir hâl aldı. Bu tahminlerden sadece ozon tabakasındaki deliğin durumu şu an için istikrarlı görünüyor. Yerleşim alanlarındaki nüfus patlamasından ötürü kaynakların kaçak ve kontrolsüz olarak kullanımı bilim insanları tarafından hâlihazırda insanoğlunun karşısındaki en büyük tehlike olarak nitelendirilmektedir.

Gezegenimiz için ikinci bir uyarı niteliği taşıyan, 184 ülkeden 15.000'den fazla bilim insanının belirttiği üzere; insanlık kendi kitlesel yok oluşunun kapısını aralamıştır. Geçen 540 milyon yıl içinde 6. yok oluş olarak adlandırılan bu olguda, günümüzde varlık gösteren birçok yaşam formunun, 21. yy sonlarına doğru tamamen silineceği vurgusu yapılıyor. Mektupta yazanlara göre; "Kaynaklarımızın demografik ve coğrafik olarak dengesiz bir şekilde tüketilmesi hususundaki artan hırsımızı dizginleyememek ve insan nüfusunun artışının birçok ekolojik ve sosyal sorunun arkasında olduğunu kabul etmemek yoluyla aslında geleceğimizi tehlikeye atıyoruz."

Mektupta katkısı olan bilim insanlarına göre ozon tabakası için zararlı kimyasalların kullanımının azaltılması ve yenilenebilir enerji kaynaklarının öne çıkarılması ise pozitif adımlar olarak değerlendiriliyor.

Oregon Devlet Üniversitesinden William Ripple:
"Bazı insanlar bu kanıtları yok sayarak, bizim gereksiz yere panik oluşturduğumuzu düşünüyor. Fakat bilim insanları ellerindeki verileri analiz ederek uzun vadeli sonuçlarıyla ilgilenirler. Bundan dolayı yukarıda mezkûr ikinci mektubu imzalayanlar 'yanlış alarm' vermiyorlar. Yaptıkları geri dönülemez bir yola girdiğimiz konusundaki açık işaretleri itiraf etmek" açıklamasında bulundu.

"Dünya Bilim İnsanlarından İnsanlık İçin Uyarı: İkinci Bildiri" isimli başka bir makalede; global çapta tehlike oluşturan 25 tane tehlikeden bahsediliyor. Bunlardan bazıları; insan başına düşen temiz su miktarının %26 oranında azalması, tüm teşviklere rağmen doğal olarak balık avındaki düşüş ve okyanustaki "ölü bölgelerin" de %75 oranında artması.

Yukarıdakilere ek olarak, şu ana kadar 120 milyon hektardan fazla ormanlık alan kaybedilmiş, arazinin büyük bölümü ise tarımsal kullanıma tahsis edilmiştir. Genel tabloya bakıldığında ise memeliler, kemirgenler, kara-deniz hayvanları, kuşlar ve balıkların popülasyonlarında %29 oranında bir azalmadan söz edilebilmektedir.

Halihazırda küresel karbon emisyonlarında ve ortalama sıcaklık değerlerinde çok ciddi yükselişler mevcut ve insan nüfusunda da %35 oranında artış bekleniyor.

Makalenin yazarlarına göre; "Açlık ve sefaletin yayılmasının ve canlı çeşitliliğinde yıkıcı kayıpların önüne geçebilmek için insanoğlu şu durumdaki endüstri ve ticaret anlayışını değiştirip daha çevreci politikalar uygulamak zorundadır.
Aslında bu reçete 25 yıl kadar önce dünyanın önde gelen bilim insanları tarafından gayet açık bir biçimde söylenmişti ama ne yazık ki uyarılarını dikkate almadık. Yakın bir zaman dilimi içerisinde, izlediğimiz bu hatalı-eksik rotayı değiştirmek için artık çok geç olacak ve zaman da tükeniyor."

Güncelleme: 12/01/2018
Kaynak
: Phoebe Weston, "Doomsday warning to humanity signed by 15000 scientists", dailymail.co.uk, çev. Furkan Kargıoğlu, yaklasansaat.com, 13/11/2017

 


ys@yaklasansaat.com

ana sayfa| evren| gezegenler| dünyamiz| dinler| eski kavimler| cin-şeytanlar| haberler| yorum-analiz| seslendirmeler| videolar| site haritası| iletişim| forum| ys kitapları

Bu sitedeki yazı, resim ve dökümanlar, kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.

Yaklaşan Saat'in resmi twitter adresi aşağıdadır. Bu hesabın dışındaki diğer hesaplarla Yaklaşan Saat'in bir ilgisi yoktur: @yaklasansaat