yaklaşan saat
kuranda islam, kuran ışığında araştırmalar


 

Haberler/...

Avrupa'yı Kavuran Kuraklık Yüzünden Çiftçiler İflasın Eşiğinde

Avrupa kıtasındaki normal olmayan sıcaklıklar Kuzey ve merkez kesimlerinde yıkıcı zararlara sebebiyet veriyor..
Avrupa'nın kuzey ve merkezinde faaliyet gösteren çiftçiler mahsul kıtlığı ve iflas etme riski ile karşı karşıya kaldı. Yakın zamanda şiddetini iyiden iyiye arttıran bölgesel kuraklık bu durumun başlıca nedenleri arasında.

Şu sıralarda Letonya ve Litvanya'da tehlike alarmları veriliyor. Aynı zamanda İsveç'teki tarım arazilerinde de Güneş o kadar etkili ki normal zamana göre yağmurunun ancak %12'si alınabildi.

Dünya Meteoroloji Kurumu verilerine göre iklim değişikliği modellerine uygun fakat anormal şekilde seyreden yüksek sıcaklıklar Kuzey Kutup bölgesinde 30 °C olarak ölçüldü. Ek olarak sıcak hava dalgası hız kesmeden devam ederken, İsveç de söndürülmesi güç elli tane yangınla mücadele etti.

İsveç Çiftçiler Birliği eski başkanı ve Malmö şehri yakınlarında büyükbaş hayvancılık işiyle uğraşan 55 yaşındaki Lennart Nilsson, daha öncesinde böyle şiddetli bir kuraklıkla karşılaşmadığını söyledi ve ekledi:
"Durum gerçekten çok ciddi. İsveç'in güney batı bölgesinin birçok kesiminde Mayıs ayından beridir yağmur görülmedi. Erken hasada başlanmasına rağmen ürün veriminde son 25 yılın en düşük seviyesi olan %50'lik rakama ulaşıldı."

Eğer yakın tarihlerde yağmur yağmazsa Nilsson'ın da üye olduğu birliğin tahminine göre bu yılki tarımsal kayıplar, beraberinde gelen iflaslarla birlikte 700 milyon Sterlin olarak ifade ediliyor.

Hollanda'da ise durum biraz daha farklı görünüyor. 25 senedir çiftçilik yapan Iris Bouwers, yaz mevsimindeki kavurucu sıcaklıkların kendi çiftliği için bir felaket haline geldiğini söylüyor. Ve devam ediyor:
"Bölgede benden daha eski aileler 1976'daki durum ile kıyaslıyorlar ama babamın dediğine göre daha önce böylesine şiddetli kuraklık olmamış." Bouwers ailesi bu yılki patates rekoltesinde %30 oranında düşüş ile birlikte 100.000 €'luk bir kayıp bekliyorlar.

Polonya, Belarus ve Çekya'da ise durum çok daha kötü. Bitki stresi(gelişimlerinde yavaşlama) yaygın hale geldi. Almanya'nın bazı bölgelerindeki çiftçiler çorak(gelişmemiş) ürünlerini imha etmeye bile başladılar.

Haziranın kayıtlara geçen en sıcak ikinci ay olarak ilan edilmesinden sonra Avrupa komisyonu, bir yığın önlem almak suretiyle çiftçilere yardım etme sözü verdi. Bu önlemler arasında iklim değişikliğini önlemek amaçlı etrafı yeşillendirme yükümlülüklerini askıya almak da bulunuyor.

Mahsullerini çeşitlendiren ve sulama konusunda yatırımlar yapan çiftçiler aşırı hava olaylarını daha iyi bir şekilde atlatıyorlar. Ama tek tip tarım yapan ve sulama suyuna ulaşım konusunda sıkıntı çeken küçük çaplı çiftçiler için aynı durum söylenemez.

İrlandalı mandıra sahibi Thomas Duffy gerçekleşen kuraklık konusunda:
"Tek başına bizi bitirmeyecek fakat besleme maliyetlerimiz geçen seneye göre %50 daha fazla oldu ve normalde ineklerin barınma koşullarını iyileştirmek için harcayacağımız parayı kışın yem depolamaya ayırıyoruz" şeklinde konuştu.

Öte yandan Avrupa Kuraklık Gözlemevi (EDO) ise İskandinavya, İskoçya, İrlanda, Baltık Bölgesi, Hollanda ve Kuzey Almanya'da etkili olan kuraklığı "geniş çaplı ve ciddi derecede anormal" olarak tanımladı.

Güncelleme: 10/10/2018
Kaynak
"Crop failure and bankruptcy threaten farmers as drought grips Europe", theguardian.com, çev. Furkan Kargıoğlu, yaklasansaat.com, 20/07/2018


ys@yaklasansaat.com

ana sayfa| evren| gezegenler| dünyamiz| dinler| eski kavimler| cin-şeytanlar| haberler| yorum-analiz| seslendirmeler| videolar| site haritası| iletişim| forum| ys kitapları

Bu sitedeki yazı, resim ve dökümanlar, kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.

Yaklaşan Saat'in resmi twitter adresi aşağıdadır. Bu hesabın dışındaki diğer hesaplarla Yaklaşan Saat'in bir ilgisi yoktur: @yaklasansaat